Laptop’a Harici Ekran Kartı Takma

Laptop sistemlerinde ekran kartı sorunları yaşanabileceği gibi bazı durumlarda ekran kartları tamamen yetersiz kalabilmektedir. Özellikle bilgisayarın mevcut durumu ve diğer donanımlarında herhangi bir sorun bulunmuyorsa, kişiler bu ekran kartı sorununu harici ekran kartı ile giderebilmektedir. Fakat laptopa harici ekran kartı takma çoğu kişi için ciddi bir problemdir. Bu tip teknik problemlerin aşılabilmesi adını ise laptopa harici ekran kartını nasıl bağlarım rehberini takip edebilir ve dizüstü bilgisayarınıza kolay bir şekilde harici ekran kartını bağlayabilirsiniz. Böylece ekran kartında yaşadığınız sorunları ortadan kaldırabileceğini gibi bilgisayarınızda ekran kartı gerektiren tüm oyun ve programları da sorunsuz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

Laptopa Harici Ekran Kartı Takma

Laptopa harici ekran kartı takma işlemlerine başlamadan önce mevcut donanımları ile uyumlu bir ekran kartının belirlenmesi gerekiyor. Masaüstünde çok iyi bir performans sunan ekran kartı laptop kullanımında aynı performansı sunmayabilir. Fakat dizüstü bilgisayardan çok daha üstün bir performans alınabilmesi adına bu güncelleme ciddi bir iyileştirme yapacaktır.

Uygun Ekran Kartı Seçme

Seçim yaparken bu tip detaylara bakmanız ve daha uygun fiyatlar ve performans sunacak ekran kartlarını tercih etmeniz ideal olacaktır. Fakat ekran kartı tek başına yeterli olmayacaktır. Laptopa harici bir ekran kartı takmak istenildiğinde ekran kartı ihtiyacı olan gücün sağlanabilmesi adına bir güç kaynağının temin edilmesi gerekecektir. Bunun için ise yine alternatif güç kaynakları arasında seçim yapılmalıdır.

Laptopa Harici Ekran Kartı Takma İşlemlerine Geçiş

Takma sırasında en büyük işlem ise eGPU portu ile yapılacaktır. Wifi kartının bulunduğu PCI portunu kullanarak ekran kartı için uygun bir alan yaratabilmektedir. Bu bakımdan tüm bu işlemler yapıldıktan sonra ve ürünler temin edilmesinin takma işlemlerine başlanabilir.

Dizüstü bilgisayarlar için harici ekran kartı takma işlemlerinde öncelikli olarak wifi kartının sökülmesi gerekmektedir. Her bilgisayarda bulunan bu kart farklı bölgelerde olabilmektedir. Bu bakımdan teknik bilgisi olmayan kullanıcıların bilgisayarındaki wifi portunu nerede olduğunu öğrenmesi ve daha sonrasında bu kartı çıkararak çökmesi yeterli. PCI Express’i wifi kartının çıkarıldığı girişe takılmasını ve güç kaynağı bağlantısı yapılmalıdır. Ekran kartının üzerine yerleştirilmesi ile birlikte harici bir ekran kartının takılma işlemleri tamamlanmış olacaktır.

Laptopa Harici Ekran Kartı Yazılımlarını Yükleme

Donanımsal olarak yapılan bu değişiklikler bilgisayar tarafından tanınanabilmesi adına mutlaka yazılım yüklemelerinin de yapılması gerekiyor. Bilgisayara takılan ekran kartının mevcut sürücülerinin güncel bir şekilde indirilerek bilgisayara kurulması, ekran kartının bilgisayar tarafından tanınmasını ve kullanılmasını sağlayacaktır. Bu nedenle yazılım için yapılacak güncellemeler ile birlikte ekran kartı tamamlama işlemi yapılabilir.

Bu tip değişikliklerde ve yükseltmelerde kişilerin mevcut bilgisayarlarının güncellemeleri alabileceği, bu donanımsal yükseltmeyi sağlayabileceği mutlaka kontrol edilmelidir. Aynı zamanda belirtildiği gibi cihazdaki diğer donanımlar ile uyumlu bir şekilde çalışacak ekran kartının kullanılması gerekir. Tüm bu şartlar sağlandıktan sonra yükseltme işlemlerinin yapılabilmesi adını teknik anlamda da yeterli ekipmana sahip olunması ile birlikte laptop harici ekran kartı takma işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilir.

Yapılacak bu değişiklik bilgisayarın grafik performansında ciddi bir iyileştirme sağlayacaktır. Bu bakımdan hem yaşanan performans sorununu ortadan kaldırmak hem de kişilerin daha iyi bir performans alarak istediği oyunları oynamasını sağlamak adına mevcut değişiklikler kullanıcılar tarafından yapılabilir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

Selam, ben SEO Uzmanı Mehmet BİLİR. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu