Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis uzaktan internet üzerinden erişilebilen işletme fonksiyonları bir dizi sunarak çalışmalarına, çalışanlar ve işletme sahipleri sağlayan bir servistir. Ayrıca, kuruluşların gerçek bir alan için kira ödemeye gerek kalmadan arzu edilen bir yerde varlık oluşturmasını ve sürdürmesini sağlar.

Yani burada bir ofis adresiniz olabilir:

sanal ofis

ama aslında buradan çalışın:

Sanal Ofis

Sanal Ofis Ne Demek?

Sanal ofis fiziksel bir ofis ancak herhangi fiili boşluk veya masaların olmadan birçok avantajını olması işletmeler sağlar. Fikir, Executive Suite endüstrisinden geldi ve etkili bir şekilde 1994 yılında Ralph Gregory tarafından uygun bir şekilde ‘The Virtual Office, Inc’ adlı şirketi kurduğunda başlatıldı.

Sanal Ofis Ne Sağlar?

Bu sanal ofisler, işletmelerin aşağıdakilere sahip olmasını sağlar:

 • bir iş posta adresi
  • bu, işletmelerin gerçek adreslerini “No.1, Annemin Bodrumu, Hala Evde Yaşayanlar” adresini kullanmaları durumunda olabileceklerinden biraz daha prestijli görünmelerine yardımcı olur.
 • resepsiyonist
  • bu, sanal ofisinizin içinde ve çevresinde toplantılar düzenliyorsanız yardımcı olur, çünkü bu sanal ofisin müşterileriniz ve iş arkadaşlarınız için biraz daha az sanal görünmesini sağlar.
 • zarf açma ve tarama hizmeti
  • Olmadığınız bir adrese posta gönderiliyorsa, bu, tüm gönderilerin taranmasını ve size e-postayla gönderilmesini sağlayabileceğiniz harika bir hizmettir, böylece yöneticinizden haberdar olabilirsiniz.
 • toplantı odaları
  • ‘tam zamanlı’ bir masaya erişiminiz olmayabilir, ancak en azından bu yerlerde de toplantılar düzenleyebilirsiniz.
 • telefon cevaplama ve sesli mesaj hizmetleri
  • bu sadece gelen aramalarınızı yönetmenize yardımcı olur ve kişisel cep telefonunuzu sunmak zorunda olmadığınız anlamına gelir, bunun yerine sizi biraz daha ‘profesyonel’ göstermek yerine gerçek bir sabit hat numarası kullanın!

Bunlar, sanal ofis sağlayıcıları tarafından sunulan hizmetlerden sadece birkaçıdır, ancak önceden kontrol ettiğinizden emin olun. Bazıları daha azını sunabilir ve bazı premium hizmetler çok daha fazlasını sunabilir.

Sanal Ofis Fiyatları Nedir?

Sanal ofis fiyatları seçilen lokasyona ve hizmete göre farklılıklar gösterebilmektedir. En uygun sanal ofis fiyatları için iyi bir araştırma yapmanız gerekebilir. Daha az seçtiğiniz hizmetler ile fiyatı uyguna getirebilirsiniz.

En iyi sanal ofis hizmeti profesyonel ekip kadrosu ile iş kurma sürecinizi kolaylaştıran avantajlar sunan Ofis.web.tr’dir.

Sanal Ofis Alanı Fikri Nereden Çıktı?

Yukarıda belirtildiği gibi, fikir Executive Suite’ten geldi ve işletmelerin sürekli gelişen iletişim teknolojisini kullanarak uzaktan çalışma yeteneği nedeniyle gelişti. Skype, Google Hangouts ve diğer pek çok platformun sunduğu keyif, işletme sahiplerini ofis alanı kiralama maliyetlerini düşürme konusunda güçlendirdi .

Bu esneklik, genç işletmelere daha yüksek profilli konumların dışında ekipler kurma, maliyetleri düşürme ve yine de ‘prestijli’ görünme yeteneği kazandırdı. Pek çok işletme için prestijli bir posta adresi önemsizdir, ancak çoğu için gerçek bir fark yaratır. Üst düzey bir avukatsanız, Ankara Merkez’deki posta adresinizin olduğundan emin olmak isteyeceksiniz, aksi takdirde müvekkilleriniz yeteneklerinizin gerçek iş adresiniz kadar eksik olduğunu düşünebilir. Bu iş için harika değil.

Sanal Ofis Nasıl Kurulur?

Sanal ofis kurmak için öncelikle sanal ofis kurulacak şirketin sahipleri ile görüşme yapılmalıdır. Şirketin sunduğu avantajlar, kullanım alanları ve hizmet bedelleri gibi konularda bilgi alınmalıdır. Araştırma sonunda en merkezi konumda yasal adres veren firma ile sanal ofis nasıl kurulur sorusuna cevap alınır.

Şimdi açık olalım: sanal ofis kullanımı %100 işletme türünüze bağlıdır ve bu nedenle size ve işletme olarak ihtiyaçlarınıza özel artıları ve eksileri değerlendirdiğinizden emin olmalısınız.

Ankara’daki en iyi ofis alanını, aksiyona yakın bir yerde istediğini ve bunun için taviz vermeye istekli olmadıklarını şiddetle fark ettim. En iyi geliştiriciler, büyüme korsanları ve stratejistler, en çok para kazanabileceklerini düşündükleri yerde olmak isterler. Bu bana, en iyi yeteneklerin büyük bir bölümünün Ankara’nın daha merkezi bir bölgesinde olmak istediğini gösteriyor. Beni yanlış anlamayın, daha uzaktan çalışacak birçok insan var ama yeni başlayanların ve genç işletmelerin eğlencesinin yarısı, toplantılar ve buluşup kahveler için yapılan günlük koşuşturmadır.

Bu nedenle, sanal bir ofis ve daha uzak bir gerçek ofis konumu almaya karar vermeden önce, işe alım ihtiyaçlarınızın neler olduğunu öğrenin ve etrafa onların uzaktan çalışmaya tepkileri hakkında bir fikir edinmelerini isteyin. Bilgi çalışanlarına ihtiyacınız varsa, gerçek ofis alanınız için daha merkezi bir yere bakmanızı öneririm. Yapmak isteyeceğiniz son şey, kendinizi en iyi yetenekleri işe almak için mücadele ettiğiniz bir konuma sokmak.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

Selam, ben SEO Uzmanı Mehmet BİLİR. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu