Genel

Windows 10 güncellemesi nasıl durdurulur

Windows 10 güncellemesinin nasıl durdurulacağına ilişkin kılavuzumuza hoş geldiniz. Bilgisayarınızı güncellemek, genel sağlık ve esenliğini korumanın önemli bir parçasıdır. Windows 10 güncellemeleri genellikle kritik sorunlar için düzeltmeler içerir ve bunları yüklemek, bilgisayarınızın sorunsuz çalışmasını sağlayabilir.

Ancak bir güncelleme yüklemek istemeyebileceğiniz zamanlar olabilir. Sık kullandığınız bir programınız son güncelleme ile uyumlu olmayabilir; bu durumda, uygun bir alternatif bulana kadar güncellemeyi ertelemek isteyebilirsiniz.

Peki bir Windows 10 güncellemesini nasıl durdurursunuz? Kurulumunu sonsuza kadar durduramazsınız, ancak bir süre geciktirmenin yolları vardır. Bu kılavuzda size nasıl yapıldığını göstereceğiz.

1. Otomatik güncellemeleri duraklatın

Başlat menüsünü ve ardından Ayarlar çarkını tıklayın. Şimdi ‘Güncelleme ve Güvenlik’e gidin, sol taraftaki ‘Windows Update’i ve ardından ‘Gelişmiş seçenekler’i tıklayın. ‘Güncellemeleri Duraklat’ altında, anahtarı ‘Açık’ konumuna getirin. Bu, Windows güncellemelerini 35 gün boyunca duraklatır, ancak daha fazla güncellemeyi duraklatmak istiyorsanız bu süre sona erdiğinde en son güncellemeleri indirmeniz gerekir.

Ayrıca özellik güncellemelerini 365 güne kadar ve kalite güncellemelerini (önemli güvenlik düzeltmeleri içerir) 30 güne kadar ertelemeyi de seçebilirsiniz. Bu süreler dolduğunda, tekrar ertelemeden önce güncellemeleri indirmeniz gerekir.

2. Ağ bağlantınızı ölçün

Bu denemek için başka bir basit şey. Başlat’a ve ardından Ayarlar çarkına tıklayın. Buradan, ‘Ağ ve İnternet’i tıklayın, ardından sol sütundaki ‘Wi-Fi’yi ve ardından Wi-Fi bağlantınızın adını tıklayın. ‘Sınırlı bağlantı’ bölümüne gidin ve ‘Ölçülü bağlantı olarak ayarla’ anahtarını ‘Açık’ konumuna getirin.

Bu, Windows 10’a sınırlı bir veri planında olduğunuzu söyler ve bunun sonucunda güncellemeleri size otomatik olarak göndermez (yine de bunları manuel olarak yükleyebilirsiniz). Ancak, bir Ethernet bağlantısı kullanıyorsanız bu yöntem çalışmayacaktır, bu nedenle bu kılavuzdaki diğer yöntemlerden birini denemeniz gerekecektir.

3. İndirilen bir güncellemenin yüklenmesini önleyin

Bir güncelleme yüklenmeye başladıktan sonra onu durdurmamalısınız – bunu yapmak PC’niz için potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Ancak, Windows 10 bir güncelleme indirdiyse ancak henüz yüklemeye başlamadıysa, yine de durdurabilirsiniz.

Windows 10 arama çubuğuna ‘Güvenlik ve Bakım’ yazın, ardından kontrol paneli penceresini açmak için ilk sonucu tıklayın. Genişletmek için ‘Bakım’ başlığına tıklayın, ardından ‘Otomatik Bakım’ bölümüne gidin. Güncellemeyi durdurmak için ‘Bakımı durdur’u tıklayın.

Fikrinizi değiştirir ve güncellemeyi yeniden başlatmak isterseniz, ‘Bakımı başlat’ı tıklamanız yeterlidir.

4. Windows Update başlangıç ​​hizmetini devre dışı bırakın

Windows 10 arama çubuğuna ‘Hizmetler’ yazın. En üstteki sonuca sağ tıklayın ve ‘Yönetici olarak çalıştır’ı seçin. Windows Update girişine ulaşana kadar listeyi aşağı kaydırın. “Durum” sütununda “Çalışıyor” yazıyorsa, Windows Update girişini sağ tıklayın ve “Durdur”u tıklayın.

Şimdi tekrar sağ tıklayın ve ‘Özellikler’i tıklayın. Açılan menüde, ‘Başlangıç ​​türü’ altında, ‘Devre Dışı’ öğesini seçin ve ardından ‘Tamam’ı tıklayın. 

Bu, Windows Update’in güncellemeleri otomatik olarak yüklemesini engeller. Yine de otomatik güncellemeleri engellemek istiyor ancak kendinize güncellemeleri manuel olarak yükleme fırsatı vermek istiyorsanız, bunun yerine açılır menüden ‘Manuel’i seçin.

5. Grup İlkesi’ni kullanarak güncellemeleri devre dışı bırakın

Bu, ellerinizi biraz kirletmeyi içerir, ancak yeterince kolaydır. Windows 10 arama çubuğuna ‘gpedit.msc’ yazın ve ilk sonucu tıklayın. Şimdi soldaki bölmeyi kullanarak şu yola gidin: ‘Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Update’. Sağdaki pencerede, ‘Otomatik Güncellemeleri Yapılandır’ı çift tıklayın.

Bu yeni bir pencere açacaktır. Sol üst köşede, ‘Devre Dışı’yı tıklayın, ardından ‘Uygula’ ve ‘Tamam’ı tıklayın. Bu, Windows 10’un güncellemeleri otomatik olarak indirmesini ve yüklemesini engeller, ancak yine de Windows Update’i açarak güncellemeleri manuel olarak arayabilirsiniz.

6. Grup İlkesi kullanarak güncellemeleri sınırlayın

Alternatif olarak, Windows güncellemelerini devre dışı bırakmak yerine sınırlamayı seçebilirsiniz. 5. adımda olduğu gibi, gpedit.msc dosyasını açın, ‘Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Güncelleme’ye gidin ve ‘Otomatik Güncelleştirmeleri Yapılandır’a çift tıklayın. Bu sefer ‘Devre Dışı’ yerine ‘Etkin’i tıklayın.

Sol taraftaki ‘Seçenekler’ kutusunda, üstteki açılır kutuyu tıklayın ve aşağıdaki dört seçenekten birini seçin:

  • İndirme ve otomatik yükleme için bildir
  • Otomatik indirme ve yükleme için bildir
  • Otomatik indirme ve yüklemeyi planlayın
  • Yerel yöneticinin ayarı seçmesine izin ver

‘İndirme ve otomatik yükleme için bildir’ seçeneği, otomatik indirmeleri devre dışı bırakmaya en yakın seçenektir.

7. Kayıt Defterini kullanarak güncellemeleri devre dışı bırakın

Kayıt Defteri ile uğraşmadan önce, önemli bir şeyin yedeğini alın, çünkü bir hata yapmak PC’niz için sorunlara neden olabilir.

Şimdi, Windows 10 arama çubuğuna ‘regedit’ yazın ve en üstteki sonucu tıklayın. Sol sütunda şu yola gidin: ‘HKEY_LOCAL_MACHINE > YAZILIM > İlkeler > Microsoft > Windows’.

Windows klasörüne sağ tıklayın ve ‘Yeni > Anahtar’a tıklayın. ‘WindowsUpdate’ olarak adlandırın ve ‘Enter’ tuşuna basın. 

Buna sağ tıklayın ve ‘Yeni > Anahtar’a tıklayın, ardından bu girişi AU olarak adlandırın ve ‘Enter’ tuşuna basın. Bu girdinin sağ tarafında, sağ tıklayın ve ‘Yeni > DWORD (32-bit) Değeri)’ seçeneğini tıklayın. Bu girişi ‘NoAutoUpdate’ olarak adlandırın ve ‘Enter’ tuşuna basın.

Bunu oluşturduktan sonra, yeni girişi çift tıklayın ve ‘Değer verisi’ kutusunda 0’ı 1 olarak değiştirin. ‘Tamam’ı tıklayın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

8. Kayıt Defterini kullanarak güncellemeleri sınırlayın

Windows güncellemelerini Kayıt Defteri’nde devre dışı bırakmak yerine sınırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, AU girişini oluşturduğunuz nokta dahil olmak üzere yukarıdaki 6. adımı uygulayın.

Sağdaki boş alana sağ tıklayın ve ‘Yeni > DWORD (32-bit) Değeri’ne tıklayın. Bu sefer girişe AUOptions adını verin (NoAutoUpdate yerine) ve ‘Enter’ tuşuna basın. 

Girişe çift tıklayın; “Değer verisi” kutusunda 0’ı silin ve 2, 3, 4 veya 5 ile değiştirin.

Bunlar, 5. adımdaki sayılara karşılık gelir, yani aşağıdaki sonuçları alırsınız:

  • 2 – İndirme ve otomatik yükleme için bildir
  • 3 – Otomatik indirme ve yükleme için bildir
  • 4 – Otomatik indirme ve yüklemeyi planlayın
  • 5 – Yerel yöneticinin ayarı seçmesine izin verin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

1994 doğumluyum. Bilgisayar programcılığı bölümü mezunuyum. 2018 yılından bu yana SEO ile iç içeyim ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapmaktayım. Teknobilir.com kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu