Genel

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Bilgisayarınızda Windows 10’u yüklemek için bilmeniz gereken adımlar var . İster ilk kez bir bilgisayara yüklüyor olun, ister Windows’un daha eski bir sürümünü yükseltiyor olun veya yalnızca Windows 10 yüklü bir bilgisayarda temiz bir yükleme yapmak istiyorsanız, yanıtlarımız var.

1. Cihazınızın minimum sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olun

Windows 10’un en son sürümü için aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:

CPU : 1GHz veya daha hızlı desteklenen işlemci ( Desteklenen CPU’ların listesi aşağıdadır )
RAM : Windows 10 için 1 GB 32-bit veya Windows 10 için 2 GB 64-bit
Depolama : 32 GB veya daha fazla alan
GPU : DirectX 9 uyumlu veya üstü WDDM 1.0 ile sürücü
Ekran : 800×600 çözünürlük veya üzeri
İnternet bağlantısı : Windows 10’un bazı sürümleri kurulum sırasında internet bağlantısı gerektirir.

2. Kurulum medyası oluşturun

Microsoft, özellikle yükleme medyası oluşturmak için bir araca sahiptir. Bu aracı bu bağlantıyı kullanarak veya bu sayfaya gidip “Windows 10 yükleme medyası oluştur” başlıklı bölümün altındaki “Aracı şimdi indir”i seçerek indirebilirsiniz .

Windows 10 yükleme dosyalarını koymak için en az 8 GB alana sahip boş bir USB sürücüye (veya boş bir DVD’ye) ihtiyacınız olacak.

Aracı çalıştırmanız, Microsoft’un şartlarını kabul etmeniz ve ardından “Ne yapmak istiyorsunuz?” ekranına geldiğinizde “Başka bir PC için kurulum medyası oluştur” seçeneğini seçmeniz gerekecek. sayfa.

32-bit mi yoksa 62-bit mi olacağının yanı sıra, istediğiniz Windows sürümünü ve dilini seçecek ve ardından kullanmak istediğiniz medya türünü seçeceksiniz. Bir USB sürücüsünden yüklemek en kolayıdır, ancak burada bir DVD ve ISO dosyası kullanmayla ilgili ayrıntıları bulabilirsiniz. Ardından, bir sürücü listesinden USB sürücünüzü seçeceksiniz ve araç gerekli dosyaları indirecek ve bunları USB sürücüsüne koyacaktır.

Not: Bir Windows 7 veya Windows 8.1 PC’yi yükseltiyorsanız, aslında bu aracı Windows 10’u doğrudan bilgisayarınıza indirip yüklemek için kullanabilirsiniz. Programı yönetici olarak çalıştırmanız yeterlidir ve “Ne yapıyorsun? yapmak istiyor musunuz?” bölümünde, “Bu bilgisayarı şimdi yükselt”i seçin ve araçtaki kalan adımları izleyin. Bu, yükleme işlemi sırasında size dosyalarınızı ve uygulamalarınızı saklama seçeneği de sunar. Bu konuda daha ayrıntılı talimatlar bulabilirsiniz. Burada işlem .)

3. Kurulum medyasını kullanın

Yükleme ortamınızı Windows 10’u yüklemeyi planladığınız bilgisayara takın, ardından bilgisayarınızın BIOS veya UEFI’sine erişin.

Bu, bilgisayarınızın donanımının bazı yönlerini kontrol etmenizi sağlayan sistemdir ve ana kartınızda yerleşik olarak bulunur. Bu adım, özel donanımınıza özeldir, bu nedenle tam olarak ne yapmanız gerektiği konusunda size yol gösteremiyoruz. Ancak, bilgisayarınızın veya anakart üreticisinin web sitesini kontrol ederek buna erişme sürecini anlayabilmelisiniz.

Genellikle bir bilgisayarın BIOS’una veya UEFI’sine erişmek, önyükleme işlemi sırasında genellikle Escape, F1, F2, F12 veya Delete gibi belirli bir anahtarın tutulmasını içerir. Bu nedenle, bilgisayarınızın hangi anahtarı kullandığını bulun ve ardından kapatın. Yeniden başlatın ve önyüklemeye başlar başlamaz gerekli tuşu basılı tutun.

4. Bilgisayarınızın önyükleme sırasını değiştirin

Bilgisayarınızın BIOS’unda veya UEFI’sinde, önyükleme sırası ayarlarını bulmanız gerekir. Bu, “Önyükleme” veya “Önyükleme sırası” adlı bir bölümde görünebilir. Bu, bilgisayar başlatıldığında ilk olarak hangi aygıtların kullanılacağına karar verir. 

Açık olduğu sürücü, önyükleme sırasında bilgisayarın mevcut işletim sistemini tutan sürücüden daha yukarıda değilse, bilgisayar Windows 10 yükleme aracına önyükleme yapmaz.

Sürücüyü (ister USB sürücünüz ister DVD sürücünüz olsun) önyükleme sırası menüsünün en üstüne taşımalısınız.

Bilgisayarınız kullanıyorsa Güvenli Önyüklemeyi devre dışı bırakmanız da gerekebilir.

5. Ayarları kaydedin ve BIOS/UEFI’den çıkın

Bilgisayarınız şimdi, bilgisayarınızda Windows 10’u kurma sürecinde size rehberlik edecek olan Windows 10 yükleme aracına önyükleme yapmalıdır.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

Selam, ben SEO Uzmanı Mehmet BİLİR. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu