Genel

Windows 10’da DVD’ler nasıl oynatılır

Windows 10’da DVD’lerin nasıl oynatılacağı yeterince basit görünüyor. Sadece bir DVD yerleştirip oynat’a basıyorsunuz, değil mi? Şaşırtıcı bir şekilde, Windows 10’da yerleşik DVD oynatma özelliği yoktur . Bu günlerde, çoğu makine disk sürücüsüz geldiği için bu mantıklı görünebilir, ancak bilgisayarınız bir DVD sürücüsüyle birlikte geliyorsa veya sahipseniz ve harici bir DVD sürücüsü kullanmak istiyorsanız, DVD oynatmak gereksiz yere kafa karıştırıcı görünebilir.

Neyse ki, emrinizde Windows 10’da DVD oynatmanın birkaç yolu var. Ve kullanım kolaylığı ve rahatlığına göre en iyi olduğunu düşündüklerimizi ele alacağız.

  • Windows 10’da nasıl ekran görüntüsü alacağınız aşağıda açıklanmıştır
  • Henüz geçiş yapmadınız mı? Windows 10’a ücretsiz olarak nasıl yükselteceğiniz; aşağıda açıklanmıştır

Önceden yüklenmiş yazılımla Windows 10’da DVD’ler nasıl oynatılır

Yerleşik DVD oynatıcılı bir bilgisayar satın aldıysanız, DVD oynatmak için kendi yazılımıyla gelme olasılığı çok yüksektir. Windows 8.1 ve Windows 10’da yerleşik destek bulunmadığından, DVD oynatıcı ekleyen bilgisayar üreticileri, ürünü göndermeden önce bu desteği kendi başlarına ekleyeceğinden neredeyse emindir.

İşte yapmanız gerekenler:

  • Birinci adım: Dahili DVD oynatıcı yazılımını arayın.

Bilgisayarınızın kullanım kılavuzu hâlâ sizdeyse, içinde DVD oynatma yönergeleri olabilir. Hangi medya/DVD oynatma yazılımını yüklediklerini görmek için üreticinin web sitesinde de arama yapabilirsiniz.

Yazılımı bulmanın bir başka olası yolu, Windows arama çubuğunu açıp “filmler” veya “DVD” yazmak ve hangi sonuçların açılacağını görmektir. Önceden yüklenmiş yazılımın görünmesi garanti edilmese de olasıdır.

Hatta bilgisayarınızın DVD sürücüsüne bir DVD koyarak yazılımın otomatik olarak başlamasını sağlayabilirsiniz.

Önceden yüklenmiş olarak gelen yazılımı belirledikten sonra DVD’lerinizi kolayca oynatabilirsiniz.

Ücretsiz yazılımla Windows 10’da DVD’ler nasıl oynatılır

Harici bir DVD sürücüsü kullanıyorsanız veya dahili bir DVD oynatıcı ile bilgisayarınızda DVD oynatmak için önceden yüklenmiş herhangi bir yazılım bulamıyorsanız, şansınız hiç bitmez.

Microsoft, Windows 10’da DVD oynatmak için ücretli bir seçeneğe sahip olsa da, harika bir ücretsiz seçenekle idare edebilirsiniz. VLC Media Player sayısız nedenden dolayı en iyi ücretsiz video oynatıcıdır ve DVD oynatmayı da destekler. Şunları yapabilirsiniz buraya VLC indir . Genellikle bazılarıyla birlikte geldikleri için, harici bir DVD sürücüsüyle birlikte gelen herhangi bir yazılımı da deneyebilirsiniz.

  • Birinci adım: VLC’yi başlatın
  • İkinci adım: DVD’nizi yerleştirin

Oynatma otomatik olarak başlayabilir. Eğer öyleyse, gitmekte fayda var. Olmazsa, aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

  • Üçüncü adım: Medya > Diski Aç’ı seçin veya aktif pencere olarak VLC ile Ctrl + D tuşlarına basın.
  • Dördüncü adım: Yeni açılır menüde, “Disk Seçimi” altında DVD’yi seçin ve alttaki Oynat’a basın.

VLC DVD’nizi tanımlamadıysa, disk sürücüsünün nerede olduğunu belirtmeniz gerekebilir. Bunu, açılır menünün “Disk Seçimi” bölümündeki gözat düğmesine basarak ve Dosya Gezgini penceresinin solundaki sürücü seçeneklerinden bilgisayarınızın DVD sürücüsünü seçerek yapabilirsiniz.

Microsoft’un ücretli yazılımını kullanarak Windows 10’da DVD’ler nasıl oynatılır

VLC ne kadar iyi olursa olsun, üçüncü taraf bir yazılım kullanma konusunda dikkatli olup olmadığınızı anlayabiliriz, bu nedenle Microsoft’un yazılımı hakkında talimatlar sağlayacağız.

  • Birinci adım: Windows Media Player’ı deneyin.

DVD’niz takılıyken Windows Media Player’ı başlatın. Windows Media Player’ın sol tarafındaki gezinme menüsünde DVD’nizin göründüğünü görebilirsiniz. Onu seçin ve oynamayı deneyin. Bilgisayarınız önceden yüklenmiş bir DVD kod çözücü ile geldiyse, DVD oynatılabilir. Bu işe yaramazsa, bir sonraki adımı deneyin.

  • İkinci adım: Windows DVD Player uygulamasını deneyin.

Windows DVD Player uygulamasını buradan veya Windows Mağazasında arayarak edinebilirsiniz . Bu 14,99 $’lık bir uygulamadır, ancak DVD sürücünüzle çalışacağını onaylamanıza yardımcı olabilecek bir deneme modunda kullanabilirsiniz.

Deneme sürümünü indirmek için Satın Al düğmesinin yanındaki üç noktayı seçin ve Ücretsiz Deneme’yi seçin. Kurulduktan sonra çalıştırın ve bir DVD yerleştirin. Uygulama, cihazınızla uyumlu olduğunu belirlerse, tam uygulamayı edinmek ve DVD’leri oynatmak için kullanmak için Şimdi Satın Al seçeneğini belirleyebilirsiniz.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

Selam, ben SEO Uzmanı Mehmet BİLİR. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu