Yumurta Tavuğu İhracata Ciddi Destek Sağlıyor

Yumurta, en değerli protein değerlerinden biri olmakla birlikte ülkemizde de tüketimi çok fazladır. Geçmişten bugüne dek yumurtayı seven toplumumuz, ciddi bir tüketim miktarına ulaşmaktadır. Bundan ötürü ülkemizde çok yüksek kapasiteli yumurta tavuğu çiftlikleri mevcuttur. Devletimizin de 80’li yıllarda ki desteği ile bir çok kafes tavukçuluğu sistemi kuruldu. Bu kurulan sistemlerde yüksek miktar yumurta üretildi ve iç piyasaya verildi. Orta doğu bölgesinden gelen talepler de çok tatmin edici seviyeye geldiğinden yeni girişimlerle ekstra çiftlikler kuruldu ve üretim ağı oluşturuldu.

Koçoglu Tavukçuluk Çiftliği

Kafes Tavukçuluğu mu Salma Tavukçuluk mu ?

80 milyonun üstünde nüfusu aşan ülkemizde taleplere yetebilmek için yüksek kapasiteli tavuk çiftliği mevcuttur. Bu çiftlikler genellikle kafes şeklindedir. Kafes şeklinde olmasının en büyük sebebi ise dar alanda yüksek miktarda yumurta üretme isteğidir. Fakat bu sistemde tavukların dar bir alanda olması ve hiçbir şekilde hareket etmemesi de bir çok hayvan sever tarafından eleştirilip kampanyalar düzenlemeye kadar gitmiştir. Kayseri ve Afyon başta olmak üzer iç Anadolu da en büyük yumurta üretim çiftlikleri buradadır. Kendi yemlerini de yapan bu çiftlikler, yumurtayı ucuza üretebilmektedir. Aynı zamanda Ege Bölgesinde de ciddi yatırım alan tavukçuluk sektörü, İzmir-Manisa ve Balıkesir bölgelerinde ciddi büyüme göstermiştir. Türkiye’nin en büyük yumurta üreticilerinden olan Keskinoğlu firması Manisa – Akhisar da tesisleşmeye gitmiştir. Bununla birlikte Güres yumurta firması da bu bölgede yumurta üretimi yapmaktadır.

Gezen ve Salma tavukçuluk ise ülkemizde son yıllarda popüler olmakla birlikte, pandemi döneminde tüketicilerin daha çok doğal ve organik ürünlere dönmesiyle patlama yaşamıştır. Tavukların dar bir alandan çok daha özgür hareket ettiği ve güneşten D vitamini aynı zamanda yaylım sırasında yeşillik türevleri yediğinden dolayı daha doğal olarak görülmektedir. Hayvanların özgür bir şekilde yaylım gerçekleştirmesi ve kendi istekleri doğrultusunda yumurta üretimi yapması da bir diğer sebeptir. Bununla birlikte bir çok hayvan sever de bu üretimi desteklemekle birlikte ciddi oranda talep oluşturmuştur. Normal yumurtaya göre salma tavukçuluk sisteminde üretilen yumurta daha değerli satılmaktadır. Normal yumurta 1 tl civarında gezerken, salma tavukçuluk sisteminde ki yumurta adet fiyatı 2 tl civarındadır. Üretim açısından diğer sisteme göre daha maliyetli olsa da , kazanç anlamında da ciddi getirisi vardır.

Salma Tavukçuluk sisteminde hangi ırklar tercih edilir ?

Genel olarak halkımızın algısı her tavuğun yumurtlaması yönündedir. Fakat maalesef bu bilgi yanlıştır. Tavuklar türlerine göre ve performanslarına göre ayrılır. Et tavuğu, yumurta tavuğu, süs tavuğu gibi kendi içlerinden bölünürler. Bizler sizin için yumurta üretimi için en uygun olan ırkların başında ataks tavuğuolduğunu söyleyebiliriz. Ataks , yerli bir ırkımız olmakla birlikte soğuk direnci de yüksek bir tavuktur. Devletimizin ürettiği ataks tavuklarının yumurta kabuk renkleri krem renginde olup yem tüketimleri de 120 – 130 gram seviyelerindedir. Doğu ve İç Anadolu da çok fazla tercih edilmektedir. Ataks tavuk üretimini en yüksek kapasitede İzmir’de bulunan Koçoğlu Tavukçuluk firması yapmaktadır. Devletten alınan civcivler tesislerinde büyütülüp Türkiye’nin 81 iline satılmaktadır. Halk arasında gaddar olarak da bilinen atakslar, normal kümes şartlarında öyle bir ırk değildir. Günlük yem, günlük su ve havalandırma şartları sağlandığında her gün 1 yumurta vermektedir. Kümes koşulları da ataks ırkına göre ideal bir şekilde hazırlanmalıdır. Tavuklar için en önemli detay kümes içinde ki havalandırmadır. Daha sonra tüketimi en son ise yem tüketimi gelmektedir.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

Selam, ben SEO Uzmanı Mehmet BİLİR. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu