Android’den iOS’a Whatsapp Aktarma Nasıl Yapılır?

Android’den iOS’a Whatsapp aktarma iPhone cihazına geçen kullanıcıların Whatsapp sohbetlerini ve konuşmalarını yeni cihazına aktarmak istemesidir. Android ve iPhone farklı işletim sistemlerine sahip olduklarından dolayı WhatsApp sohbet geçmişinin aktarılması için yapmanız gereken bazı adımlar vardır.

Yaygın olarak kullanılan bir sohbet platformu olan WhatsApp, değerli anılarınızın çoğunu taşır. Bu nedenle, telefon değiştirirken, WhatsApp verilerinin Android’den iOS’a nasıl aktarılacağını öğrenmek istebilirsiniz. Ne yazık ki, WhatsApp’ı Android’den iPhone’a taşımanın uygulamaların desteklediği resmi bir yolu yoktur. Bu yazımızda Android’den iOS’a Whatsapp konuşmalarınızı 5 farklı şekilde nasıl aktarabileceğinizi öğreneceksiniz.

iPhone WhatsApp Nasıl Aktarılır?

Apple veya WhatsApp tarafından sağlanan resmi bir aktarım yolu olmadan, WhatsApp verilerini taşımak biraz karmaşık gibi görünebilir. WhatsApp’ı Android’den iPhone’a aktarmak için en iyi programlardan biri MobileTrans uygulamasıdır. Teknolojiden anlamayan kişiler için bile aktarım işlemini oldukça basit hale getirir. WhatsApp’ı yedeklemeniz bile gerekmez. Ayrıca, WhatsApp aktarımından daha fazlasını yapabilir. Aşağıdaki temel özellikleri öğrenin:

WhatsApp mesajlarının yeni iPhone 11/12/13’e nasıl aktarılacağını öğrenelim:

 • Hem eski Samsung cihazınızı hem de iPhone’unuzu bir USB kablosuyla bilgisayara bağlayın.
 • MobileTrans’ı Windows veya Mac’inize kurun ve başlatın ve devam etmek için sağlanan seçeneklerden “WhatsApp Transfer”i seçin.
 • Uygulama, bağlı cihazları otomatik olarak algılayacak ve bunları kaynak veya hedef olarak işaretleyecektir. Yerleşimleri yanlışsa, “Çevir” düğmesini tıklayın.
 • WhatsApp aktarım işlemini başlatmak için “Başlat” düğmesine tıklayın. İPhone’unuzda WhatsApp kullanıyorsanız, önce mevcut verileri tutmayı veya tutmamayı seçebilirsiniz.
 • Şimdi tek yapmanız gereken işlemin tamamlanmasını beklemek, sadece birkaç dakika. Ve işlem tamamlanana kadar telefonlarınızın bağlantısını kesmeyin.

Şimdi, iPhone’unuzda WhatsApp’ı başlattığınızda, yeni aktarılan verileri otomatik olarak algılayacak ve iOS cihazınıza geri yüklemenize izin verecektir.

WhatsApp’ı Yedekleme ile Android’den iOS’a Taşıyın

Henüz yeni iPhone’unuzu almadıysanız, önce WhatsApp sohbet geçmişini yedekleyebilir ve daha sonra WhatsApp yedeklemenizi iPhone’unuza geri yükleyebilirsiniz. MobileTrans ayrıca WhatsApp’ı yedeklemeniz ve geri yüklemeniz için kullanışlı bir araçtır.

Android iOS Whatsapp Aktarma ile sohbetlerinizi ve verilerini yedekleme ile Android’den iOS’a nasıl taşıyacağınızla ilgili adımlar:

 • Eski Android cihazınızı, örneğin Samsung S10’u bir USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.
 • MobileTrans’ı başlatın, Yedekleme ve Geri Yükleme modülünü seçin ve ardından devam etmek için Uygulama Yedekleme ve Geri Yükleme’den Yedekle düğmesine basın.
 • Yedek WhatsApp’ı seçin ve yedekleme işlemini başlatmak için Başlat düğmesine tıklayın.
 • MobileTrans işlemi birkaç dakika sonra bitirir.

Yeni iPhone’unuz geldiğinde WhatsApp’ınızı iPhone’a geri yükleyebilirsiniz:

 • iPhone 13’ünüzü Yıldırım kablosuyla bilgisayara bağlayın.
 • Bilgisayarınızda MobileTrans’ı açın, önce Yedekle ve Geri Yükle özelliğini seçin ve Uygulama Yedekleme ve Geri Yüklemeden Geri Yükle’ye tıklayın.
 • En son WhatsApp Yedeklemenizi seçin ve iPhone’unuza geri yükleyin.

WhatsApp’ı Android’den iPhone 13’e Bilgisayar Olmadan Aktarın

WhatsApp’ı bilgisayar üzerinden aktarmak istemiyorsanız. Wutsapper uygulamasını kullanmayı deneyebilirsiniz. Google Play’den indirebilirsiniz.

Wutsapper, WhatsApp verilerinin Android’den iPhone 13’e bilgisayar olmadan aktarılmasını destekler. Hazırlamanız gereken tek şey iki telefon ve bir OTG kablosu veya USB-C – Yıldırım Kablosu ve ardından aktarmak için Wutsapper’ı açın!

Whatsapp, Android’den iPhone’a taşıma:

 • Wutsapper’ı Google Play’den indirin ve daha sonra uygulamayı açın.
 • Uygulama, telefonunuzda WhatsApp yedeği olup olmadığını kontrol edecektir.
 • Yedek yok ise Wutsapper size WhatsApp’ınızı telefonunuzda nasıl yedekleyeceğinizi gösterecektir.
 • İki telefonu OTG veya USB-C – Lightning Kablosu bağlayın ve her iki telefonda da “Güven” seçeneğine tıklayın.
 • Telefon numaranızı girin. Telefon numarası, yedek WhatsApp’ınıza giriş yapan numara olmalıdır.
 • WhatsApp’ınızı aktarmak için “başla”ya tıklayın ve bir süre bekleyin.

Google Drive WhatsApp Yedeği iOS Nasıl Yüklenir?

WhatsApp’ı yedeğini alarak Android’den iPhone’a doğrudan aktaramazsınız, Google Drive aracılığı ile iOS yüklemesi yapabilirsiniz. WhatsApp, herhangi bir kişiye özel konuşmaları drive ile göndermemize izin verir. Bu şekilde, seçilen bazı sohbetleri kendinize e-posta ile gönderebilir ve yedeklerini koruyabilirsiniz.

Bu, aynı sohbetleri WhatsApp’a geri yüklemenize izin vermese de, bunlara yeni iPhone’unuzdan erişebilirsiniz. Bu temel özellik ile WhatsApp mesajlarını Android’den iPhone’a nasıl aktarabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Google Drive Whatsapp yedeği iOS’a yüklemek için:

 • WhatsApp’ı başlatın ve kaydetmek istediğiniz herhangi bir konuşmayı açın.
 • Üstteki Diğer seçeneğine (üç nokta veya hamburger simgesi) dokunun ve E-posta Konuşması’nı seçin.
 • Ekli medya dosyalarını dahil etmeyi veya hariç tutmayı seçin. Çoğunlukla, e-posta sunucularının posta limiti 20 MB olduğundan hariç tutulması önerilir.
 • Bu, WhatsApp sohbetlerinizi içeren bir metin dosyası eklenmiş yerel Drive oluşturma arayüzünü açacaktır. E-posta kimliğinizi girin veya taslak olarak kaydedin.
 • Daha sonra iPhone 13’ünüzde aynı e-posta hesabına erişebilir ve kontrol etmek için sohbetlerinizi indirebilirsiniz.

Lütfen iPhone 13’teki sohbetlerinizi yalnızca bir metin dosyası olarak görüntüleyebileceğinizi ve her zamanki gibi WhatsApp’ta kullanılamayacaklarını unutmayın. Ayrıca, bu yöntemin yalnızca birkaç konuşmayı kaydetmesi için önerilmektedir.

WhatsApp Sohbetlerini Yeni Bir Telefon Numarasıyla Yeni iPhone’a Aktarın

Bir geçiş yaparken telefon numaranızı değiştiriyorsanız, WhatsApp sizi korumuştur. Pek çok insan artık numaralarını değiştirerek yedeklerine erişemeyeceklerinden korkuyor. Söylemeye gerek yok, önceki WhatsApp yedeğimizi geri yüklemek için aynı telefon numarasını girmemiz gerekiyor. Bu nedenle, numara değiştirirken Androidden iPhone WP Aktarma işlemi için bu basit numarayı yapabilirsiniz.

Androidden iPhone WP Aktarma adımları:

 • İlk olarak, Android’inizdeki SIM kartı değiştirin ve yeni SIM’inizi bağlayın. Her iki numaranın da şu anda aktif olduğundan emin olun.
 • Şimdi WhatsApp’ı başlatın ve Ayarlar > Hesap > Numarayı Değiştir’e gidin. “İleri” düğmesine dokunun.
 • Mevcut ve yeni telefon numaralarınızı girin ve devam edin.
 • Benzersiz bir kod alacaksınız ve bunu doğrulayacaksınız.
 • Android cihazınızdan iPhone WP aktarma işleminiz birkaç dakikada tamamlanacaktır.

Daha sonra, yeni numaranızdan yerel depolama alanında bir yedek alabilir ve bunu iPhone’a taşıyabilirsiniz. Aynı yeni SIM’i iPhone’unuzda da kullandığınızdan emin olun.

Yazımızda yer alan tüm uygulamalar üçüncü parti uygulama ve programlar olup güvenilirliği garanti edilmemektedir. Tüm dünyada en fazla kullanılan uygulamalar arasında yer aldıkları güvenli olduğu anlamına gelmediği gibi tüm sorumluluk size aittir. Uygulamaları yüklemeden önce yorum ve görüşlerini okumayı unutmayın.

Whatsapp kamera ayarları ile yedekleme ve taşıma sonrasında olası sorun oluşmasını engelleyebilirsiniz.

WhatsApp Yedekleme ile WhatsApp Android’i iPhone’a Aktarabilir miyim

WhatsApp mesajlarının Android’den iOS’a aktarılması resmi olarak desteklenmiyor. Bunun nedeni, Android’in WhatsApp yedeklerini depolamak için Google Drive’ı kullanması, ancak bir iPhone’daki WhatsApp yedeklerinin iCloud’da saklanmasıdır.

Android’den iOS’a Whatsapp Nasıl Aktarılır?

Android cihazınızdan iPhone yani iOS işletim sistemli telefonunuza Whatsapp sohbet ve verilerinizi aktarmak için Google Drive’ı kullanabilirsiniz. Üçünü parti uygulamalardan birini seçerek drive yedeğinizi indirin ve iOS telefonunuza aktarmayı sağlayın.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu