TC’den Adres Sorgulama

TC’den adres sorgulama işleminde bir kişinin adres bilgilerinin doğruluğunu ve güncelliğini kontrol etmek için kimlik numarası ile yapılan işlemdir. Sorgulama işlemi ileposta kodu, sokak adı, bina numarası, il ve ilçe gibi bilgilerin bulunması amaçlanmaktadır. Genellikle posta gönderimi veya kargo teslimatı gibi durumlarda yetkilendirilmiş kurum veya kuruluşlar kullanılır.

TC ile adres sorgulama, Türkiye’deki kişilerin TC Kimlik Numaraları ile kayıtlı olan adres bilgilerini sorgulamak için kullanılan bir hizmettir. Bu hizmet genellikle PTT gibi resmi kurum veya yetkilendirilmiş kargo, sigorta gibi kuruluşların web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu nedenle, TC’den adres sorgulama nasıl yapılır araması yapan kişiler yetkilendirilmiş ve resmi olmayan kurumlar haricinde TC ile sorgulama yapamaz ve adres öğrenemez.

TC’den Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?

TC’den adres sorgulama yetkisi sadece sağlık kurumlarında hasta kayıt memurlarında, nüfus müdürlüklerinde görevli memurlarda ve kolluk kuvvetlerinde bulunmaktadır. İnternetten veya herhangi bir siteden TC’den adres sorgulaması ile bir kişinin il, ilçe, mahalle, sokak ve bina numarası gibi bilgilerini bulamazsınız.

  • T.C ile adres sorgulaması yapamazsınız. Sorgulama yetkisi sadece belirli kamu kurumlarına verilmiştir.
  • E-Devlet sistemi başlangıcında, bazı uygulamalardan bir kişinin adresini TC’den sorgulanabiliyordu. Ancak, bu açık yıllar önce kapatıldı.
  • Başkasına ait TC’den bir adresi sorgulama imkanınız yasal yollardan yoktur.
  • Adres sorgulama yetkisi olan her çalışan, bu bilgileri kimse ile paylaşmayacağına dair taahhütname imzalamıştır.

Adres sorgulama yetkisi olan her çalışan, bu bilgileri kimse ile paylaşmayacağına dair taahhütname imzalamıştır. Kamu kurumlarında bulunan adres sorgulama sistemi, Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünün MERNİS sistemiyle entegredir.

TC Kimlik Numarası ile adres sorgulama işlemi sadece ilgili kişinin kendi adres bilgilerini öğrenmek için kullanılabilir ve bu işlem sadece belirli yetkililere verilmiş izinle yapılabilir. Başka bir kişinin adres bilgilerini izinsiz olarak sorgulamak yasa dışıdır ve kişisel gizliliği ihlal eder. Bu nedenle, adres sorgulama yetkisine sahip olan kişilerin bu bilgileri gizli tutmaları ve sadece resmi işlemlerde kullanmaları önemlidir.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu