Telefonumda Casus Program Olduğunu Nasıl Anlarım?

Telefonumda casus program olduğunu nasıl anlarım? iPhone ve android işletim sistemli akıllı telefonlara casus yazılım uygulamaları yüklenebilir. Casus yazılım ilk aşamada bilgisayarınıza indirdiğiniz uygulama, bilgisayardan sonra artık telefonu da ele geçirmeye çalışıyor. Önemli birçok bilginin yer aldığı telefonlara casus yazılımının girip girmediğini anlamanın farklı bazı yolları vardır. Bu durumların telefonunuzda görülmesi durumunda olay ilgili tam bir bilgi sahibi olmanız gerekiyor. 

Telefonda Casus Yazılım Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Telefonda casus program var mı anlamak için telefonunuzda olağan dışı bazı durumların oluşması gerekmektedir. Telefonun arka ışığının hiçbir şey olmadan yanması, uyarı vermesi durumunda fabrika ayarlarına dönmesi veya bildirim simgelerinde bilinmeyen bir sembol. Ancak bu durum yapılmadan önce rehberin yedeklenmesi unutulmamalıdır.  Eşin telefonuna casus program yükleme ilginizi çeken bir yazı olabilir.

Telefonda casus program olduğunu almanın yolları;

 • Olağan kullanıma göre pilin hızlı bitmesi
 • Telefon konuşması sırasında bir parazitleme olması
 • Sebebsiz telefonunuz kapanıyor ve tekrar açılması
 • Üst kısımda bilmediğiniz bir program simgesinin açılması
 • Ses kaydedici, video kaydedici gibi kırmızı simgelerin gelmesi

gibi sebebler telefonda casus yazılım varmı nasıl anlarım sorunuza bir cevaptır.

Telefonda casus yazılım olduğunu gösteren 9 işaret;

 • Çok fazla veri Kulllanılıyor …
 • Piliniz hızla bitiyor …
 • Telefonunuz aşırı ısınıyor. …
 • Aramalar Sırasında Garip Sesler Duyuyorsunuz. …
 • Telefonunuz Halsiz Hissediyor. …
 • Şüpheli Değişiklikler ve Ücretler Fark Ettiniz. …
 • Telefonunuz Bekleme Modundayken Etkinlik İşaretleri Gösteriyor. …
 • Telefonunuzun Kapanması Uzun Sürüyor.

Casus yazılımının telefona girmesi durumunda sizden bağımsız olacak şekilde arka plan çalışır. Bu nedenle de şarj sürekli olarak tükenir. Telefonun şarjının normalden hızlı tükeniyor olması durumunda telefonunuzda casus yazılımı olabilir. 

Telefonda Casus Yazılım Nasıl Anlaşılır?

Telefonumda casus yazılım var mı anlamak için telefonunuzun şarjının hızlı bitmesi, kendiliğinden açılığı kapanması ve ışığının yanıp sönmesine bakabilirsiniz. Samsung marka telefonda casus yazılım varmı nasıl anlarım sorusunun cevabı için aşağıdaki adımları inceleyin.

Telefon Görüşmesi Sırasında Araya Sesler Giriyorsa 

Casus yazılımlar telefon ile yapılan görüşmeleri kayıt eder. Bu nedenle de sizin telefon ile görüşme yaptığınız sırada değişik sesler duyma durumunuz ortaya çıkar. 

Durduk Yere Kapanma ve Geri Açılma

Casus yazılım telefonda bulunan donanıma bir yükleme yapacağı için RAM de bir şişmeye neden olur. Aynı zamanda bu durum işlemcinin zorlanmasına da neden olabilir. Bu durum da telefonun kendi kendine kapanmasına ya da yeniden başlamasına neden olur. Sizin de telefonunuzda böyle bir sorun varsa o zaman casus yazılımlar telefonunuzu ele geçirmiş olabilir. 

Telefona Gelen Tuhaf Mesajlar

Telefonda yer alan uygulamaların bir kısmı anlamsız kodları içerisinde barındırır. Bu da anlaşılmayan mesajları almanıza neden olur. Gelen bu mesajların telefonunuza herhangi bir uyarı gelmeden gelme olasılığı da vardır. Bu nedenle arada mesaj kutusu kontrol edilmelidir. 

İnternet Veri Kullanımında Artış

Casus yazılım sistemi telefon hareketlerini kontrol etmek için internet üzerinden kullanır. Bu da telefonunuzun internet kullanımında artışa neden olur. 

Durduk Yere Gelen Bildirim Sesleri

Telefonu hiç kullanmadığınız esnalarda telefonunuzdan bildirim sesi geliyor ancak herhangi bir bildirim yoksa bu casus yazılımların telefonunuzda bulunduğu anlamına gelir. 

Telefon Kapanma İşlemi Uzun Zaman Alıyorsa

Telefona kapanması için bir komut verdiğinizde telefonun kapanma işlemi olması gerekenden uzun sürüyor ise bu casus yalımının olduğu anlamına gelir. 

Tanımadığınız Uygulamalar Bulunuyorsa

Telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların arasında sizin yüklemediğiniz ve ne olduğu hakkında bir bilginizin olmadığı uygulamalar varsa onları araştırmanız en iyi yöntem olur. çünkü bazı casus programları kendilerini belli ederler. 

Telefon Isınıyorsa

Casus programları telefona girdiği zaman arka planda sürekli olarak çalışır bu da işlemcinin sürekli olarak meşgul olmasına neden olur. Bu durum da telefonunuzda ısınma meydana gelir. 

Yavaşlama Varsa

Casus programlarının sürekli olarak çalışması nedeni ile telefonda bir yavaşlama meydana gelir. Telefon ile hiçbir şey yapmamanız halinde bile oldukça yavaş çalışıyorsa bu casus programının olduğunu gösteren bir durumdur. 

İlginç Dosyalar Varsa

Casus yazılımları genel olarak sizin verilerinizin yer aldığı bir klasör içerisinde dosyalanır. Telefonun dosya yöneticisi içerisinde bilmediğiniz dosyaları silmeniz işinize yarar. Ancak bu durum telefonunuzu kurtarmanıza yardımcı olmaz. 

Telefonda Casus Yazılım Nasıl Bulunur?

Telefonda casus programının bulma işleminde emin değilseniz o zaman telefonunuza anti virüs programı yüklemeniz yeterli olur. Bu sayede casus programı tespit edilerek silmeniz sağlanır. Eğer telefonunuzda casus programları olduğu yönünde bir şüpheniz varsa telefon rehberinizi yedekleyerek telefonunuza format atmanız ya da telefonunuzu sıfırlamanız telefonunuzu kurtarmak için yeterli bir davranış olur. Bu sayede telefonunuzu casus yazılımından kurtarma durumunuz meydana gelmiş olur. 

Telefonda casus yazılım nasıl temizlenir?

Android telefonlarda casus yazılım temizlemek için izlenecek en iyi yöntem, cihazınızı güvenlik moda veya uçak moduna alarak format atmaktır.

Telefonumda Casus yazılım olduğunu nasıl anlarım?

Telefonunuzda casus yazılım olduğunu anlamak için günlük kullanımız dışında saçma sapan işlemler yapılıyorlarsa, kendiliğinden açılıp kapanma, hızlı şarjın azalması, ışıkların yanıp sönmesi izlendiğinizi gösterebilir.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir Yorum

 1. telefonda casus yazılım var mı bir kaç gündür telefon saçma sapan hareketler yapıyor. Otomatik açılıyor kapanıyor, ekrana yazılar geliyor, bilmediğim uygulamalar açılıp telefonu kitliyor. En temizi format atmak sanırım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu