Google Drive Kota Aşıldı

Google Drive kota aşıldı uyarısı dosya boyutları büyüdüğünde veya yüksek boyutlu dosyalar yüklemeye çalıştığınızda kullanım sınırıyla karşılaşabilirsiniz. Google Drive’ın en güzel yanlarından biri, dosyaları indirebilmeniz, paylaşabilmeniz ve birçok kişiyle dosya üzerinde ortak çalışma yapabilmenizdir. Ancak Google Drive’ı kullanırken size bir kota ve limit tanınır, eğer bu kullanım limitleri aşılır ise “Google Drive kota aşıldı” hatası almanıza neden olmaktadır.

Google Drive kota aşıldı uyarısı, paylaşılan bir dosyayı indirmeye çalışıyorsanız, paylaşılan dosyalar için günlük indirme sınırıyla ilgili bir hatadır. Diğer bir görebileceğiniz hata ise “Maalesef bu dosyayı şu anda görüntüleyemez veya indiremezsiniz.”

Büyük bir dosyayı çok sayıda insanla paylaşmanın sorunu (örneğin, web sitenizde bir indirme bağlantısı veya çok sayıda takipçisi olan bir sosyal medya hesabı sağlamak gibi), birçok kişinin o dosyayı bir kerede indirmeyi deneyebilmesidir. Bu olağandışı bant genişliği artışı, Google’ın dahili kötüye kullanım filtrelerini tetikleyecek ve dosyayı hesabınızdan indirmeye çalışan kullanıcılar için bu hataları tetikleyecektir. Tüm kullanıcıların bu dosyaya erişimi sistem güvenliği nedeniyle 24 saat boyunca indirme işlemi nedeniyle kilitler.

Google Drive Kota Aşıldı Hatasının Sebebi Nedir?

Kullanıcılar Google Drive’a veri yüklemekte, indirmekte ve paylaşmakta özgürdür. Ancak bu, indirmelerinizle ilgili bir sınır olan bir kotaya tabidir. Bu nedenle, Google Drive kota aşıldı uyarısı ile sürücüye yüklenen bir dosyayı büyük ölçüde çok sayıda kişi indirirse, bu dosyanın bir sınırdan sonra indirilebilir olması engellenir. Bunun nedeni, olası kötüye kullanımı en aza indirmektir.

Google Drive kota aşıldı hatası nedeni dosya indirme bağlantısında, yayınlayan hesabın aşağıdaki kotaları aştığından dolayıdır;Google drive indirme kotası aşıldı sorunu dosyayı yayınlayan hesabın kotasının aşılmış ve veri sınırının dolduğunu göstermektedir.

  • My Drive hesabınız ve ortak sürücüler arasında günlük 750 GB yükleme sınırı.
  • 750 GB sınırına ulaştığınız gün başka yüklemeye izin verilmez.
  • Bireysel dosya yüklemeleri 5 TB’tan büyük olamaz.

Google Drive indirme kotası yoktur, ancak genellikle kısa bir süre içinde indiren çok sayıda kullanıcıyla büyük bir dosya paylaştıysanız, kötüye kullanımı önlemek için Google dosyayı 24 saat boyunca başka indirmelere karşı kilitleyebilir.

“İndirme kotası aşıldı” hatasına yol açabilecek bu ikinci sorundur. Tahmin edilemez olabilir, çünkü indirmeye çalıştığınız aynı dosyayı sizden başka kaç kişinin indirdiğini bilemezsiniz.

Google Drive Kota Aşıldı Sorunu Nasıl Çözülür?

Google Drive kota aşıldı uyarısı veren veya Drive’da indirme sınırına ulaşmış bir dosyayı indirmek mümkündür. İşlem sadece, kullanılan hesabı kendi hesabınızdan diğerine geçirmenizi gerektirir. Devam etmek için Google Drive dosyanızın bir kopyasını almanız gerekir.

Google Drive kota aşıldı hatasının çözümü:

  • Google Drive kota aşıldı veya indirme sınırına ulaşmış dosyanın bağlantısını kopyalayın.
  • Dosyanın önizleme sayfasına gidin ve bir kopyasını alın
  • Kopyayı adlandırın ve o dosyayı saklamak istediğiniz klasörü seçin.
  • Yukarıda seçilen klasörü ziyaret edin.
  • Artık dosyanın sahibi olduğunuzdan ve orijinalinin bir kopyası olduğundan, Google Drive kopya oluşturma hatası almadan dosyayı indirebilirsiniz.

Google Drive Kota Aşımı Çözümü

Google Drive kota aşıldı hatası bu şekildedir:

“Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz. Bu dosya yakın zamanda çok fazla kullanıcı tarafından görüntülendi veya indirildi. Lütfen dosyaya erişmeyi daha sonra yeniden deneyin. Erişmek istediğiniz dosya özellikle büyükse veya çok sayıda kişiyle paylaşılıyorsa dosyayı görüntülemek veya indirmek için 24 saate kadar beklemeniz gerekebilir. Bir dosyaya 24 saat sonra hala erişemiyorsanız alan yöneticinizle irtibat kurun.”

Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz.
Google Drive Kota Aşıldı Drive'ım Bölümüne Ekle

Yukarıdaki ekranı “Üzgünüz, şu anda bu dosyayı görüntüleyemiyor veya indiremiyorsunuz” mesajıyla görüyorsanız, tek yapmanız gereken Google Drive indirme linki oluşturmak için indireceğimiz linki açın ve sağ üstte yer alan “Drive’ım bölümüne ekle” diyoruz.

Google Drive Kota Aşıldı Drive Ekleme

Açılan Ekranda”Google Drive” kısmına gidiyoruz.

Drive Kota Aşıldı Kopya Oluştur

Eklediğimiz dosya Google Drive alanınıza geliyor sonrasında “Kopya oluştur” diyoruz ve bu dosyanın Google Drive indirme linki oluşturma işlemi ile bir kopyasını oluşturmuş oluyoruz.

Google Drive Kota Aşıldı İndir

Oluşturulan dosyanın adı “Adlı dosyanın kopyası” şeklinde gözükecektir, sağ tıklayıp indir diyoruz.

Google Drive Kota Aşıldı Sorunu

Google Drive kota aşıldı sorununu bu şekilde çözmüş oluyoruz. Hiç bir dosya indirme limit ve ya kotasına takılmadan dilediğiniz dosyası indirebilirsiniz.

Google Drive Kota Aşıldı Nedir?

Google Drive kota aşıldı sorunu tek bir dosyayı bir veya birden fazla kişinin eş zamanlı veya yakın zamanda indirmek istemesi nedeniyle alınan bir hatadır.

Google Drive Kota Aşıldı Sorunu Nasıl Çözülür?

Google Drive kota aşıldı sorunu çözümü için dosya url kopyasını oluşturup, kendi drive alanınıza eklemeniz gerekmektedir. Kota ve limit sınırı olmadan dosyayı indirebilirsiniz.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu