IMEI Numarasından Telefon Bulma

IMEI, International Mobile Equipment Identity (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği) olarak adlandırılan bir telefonun kimlik numarasıdır. Bu numara, her bir cep telefonu veya mobil cihaz için üreticisi tarafından belirlenmiş 15 basamaklı benzersiz koddur. IMEI, cihazın kaybolması veya çalınması durumunda telefonu bulma ve kullanıcının cihazını geri almasını sağlamak için de kullanılır.

IMEI numarasından telefon bulma işleminde cihaz kapağının altında ve bataryanın alt kısmında bulunan benzer 15 basamaklı kod kullanılmaktadır. Cihazın kimliğini doğrulamak için kullanılan IMEI numarası aynı zamanda cihazın kayıp veya çalıntı olduğunu belirlemek ve cihazı bulmak içinde kullanılmaktadır. Bu yazımızda IMEI numarasından telefon bulma işlemi ile kaybolan cihazınızı nasıl bulabilir veya takip edebilirsiniz hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.

IMEI ile Kayıp Telefon Bulma

imei ile kayıp telefon bulma, bir cihazın IMEI numarasını kullanarak cihazın konumunu tespit etmeyi amaçlayan bir teknolojidir. IMEI (International Mobile Equipment Identity) numarası, her cihaz için benzersiz bir numaradır ve cihazın üreticisi tarafından atanır. IMEI numarasının kullanılması, cihazın konumunu tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, cihazın konumunu tespit etmek için kullanılan GPS veya diğer konum belirleme teknolojilerinden daha güvenlidir.

IMEI (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği) numaranız, cihazınızın benzersiz 15 haneli seri numarasıdır. Bir cihazın menşe ülkesini, üreticisini ve model numarasını kontrol etmek için ve IMEI numarasından telefon bulma işlemi için kullanılabilir. İMEİ numarası, cep telefonunun arka kapağının altında veya batarya kapağının alt kısmında bulunan sayı ve kodlardan oluşmaktadır.

İMEİ numarasını Android cihazlarda bulmak için;

 • Telefonun Ayarlar > Telefon Hakkında > Durum Bilgisi adımlarını takip edin.
 • EMEI bilgisi seçeneğine dokunun.
 • Açılan bilgi ekranında 15 haneli cihazınıza özel ve benzersiz EMEI numarası görebilirsiniz.

İMEİ numarasını iPhone/iPad cihazlarda bulmak için;

 • Telefonunuzun Ayarlar > Hakkında > Telefon > Durum adımlarını takip edin.
 • EMEI numarası seçeneğine dokunun.
 • Cihazınızın 15 haneli IMEI numarasını bu seçenekte görebilirsiniz.

IMEI numarasından telefon bulma işlemi için kullanılan ve cihazınıza özel olan bu kodu telefonunuzun kutusunda yazmaktadır. Kutunun üzerine yapıştırılan, model numarası ve seri numarası gibi ürün bilgilerini içeren etiketi kontrol edebilirsiniz. EMEI numarasını cihazınızı aldığınız ilk gün kaybolma veya çalışma durumuna karşı kaydetmeyeceğiniz bir kenara not almanız gerekmektedir.

IMEI Numarasından Telefon Bulma

IMEI numarasından telefon bulma oldukça kolay olup bunun için telefonunuzun arama kısmına *#06# yazarak arama yapmanız gerekmektedir. IMEI numarasını öğrendiğiniz bu adımdan sonra ekranda yer alan 15 haneli benzersiz kodu Google’da aratın. “IMEI ile kayıp telefon bulma” programları ve uygulamaları GPS aracılığıyla telefonunuzun aktif olduğu an haritada göstermektedir.

IMEI numarasından yer tespiti programı kullanmak için 15 haneli IMEI numaraınızı ekranda yer alan boş alana yazın ve aratın. Cihazın çalınması veya kaybolması durumunda kullanılan IMEI numarasından telefon bulma için yapmanız gereken IMEI takip programı kullanmaktır.

IMEI ile kayıp telefon bulma için;

 • Google play arama yerine “IMEI Tracker” yazın ve yer tespiti programını indirin.
 • Kurulumunu yaptığınız uygulamanın IMEI Tracker All Phone Location seçeneğine gidin.
 • Kişiler, çağrılar, depolama SMS ve yer tespiti için gerekli izinleri uygulamaya verin.
 • Kayıp telefonunuzun kutusunda yazan IMEI numarasını girin ve “Takip” tuşuna basın.
 • Telefonunuz IMEI numarası üzerinden taranacak ve bulunması durumunda haritada gösterilecektir.

IMEI numarasından yer tespiti programı ile telefonunuz şebeke üzerinden takip edilerek en yakın konumu haritada gösterilmektedir. Ancak telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumunda EMEI numarasından telefon takibi programı telefon kapalı ise çalışmayabilir. Bu nedenle kolluk kuvetlerine veya operatörünüz ile iletişime geçerek IMEI numarasından yer tespiti isteyebilirsiniz.

IMEI numarası telefonda nasıl bulunur?

IMEI numarasını öğrenmek için telefonunuzun arama yerine *#06# yazarak aratabilirsiniz. Aynı zamanda cihazınızın kutusu duruyor ise 15 haneli IMEI kodu kutu üzerinde ki siyah barkod üzerinde de bulunmaktadır.

IMEI numarası ile telefon bulunur mu?

IMEI numarası ile telefon bulma işlemi için profesyonel programlar veya uygulamalar kullanarak harita üzerinden yer tespiti yapmak mümkündür. Ancak en güvenli yol polis ve savcılığa telefonunuzun kaybolduğunu söyleyerek yer tespiti yapılmasını istemektir.

IMEI’den telefon yeri tespit edilir mi?

Telefonun çalışması veya kaybolması durumunda polis telefonunuzun konumunu IMEI numarasını kullanarak tespit edebilir. Ancak çalınan telefonunuzun IMEI kodu hırsızlar tarafından değiştirilir veya silinir ise tam olarak yeri tespit edilememektedir.

Kapalı olan telefon IMEI den bulunur mu?

Evet, telefon kapalı dahi olsa polis ve savcılık IMEI numarası bilinen telefonu şebeke sinyallerini takip ederek harita üzerinden tam yerini tespit edebilir. Telefon kapalı dahi olsa SIM kartının sinyal vermesi kaybolan veya çalınan telefonların IMEI numarasından bulunmasını sağlamaktadır.

IMEI numarasından hangi bilgilere ulaşılır?

IMEI numarası ile bir telefonun bulunduğu yerin kordinat bilgisi, geçmiş hareketleri ve cihaz konumu ile ilgili bir çok bilgilere ulaşılmaktadır.

imei ile kayıp telefon bulma

imei ile kayıp telefon bulma işleminde öncelikle cihazın IMEI numarasının bilinmesi gerekir. IMEI numarası, cihazın üreticisi tarafından verilen benzersiz bir numaradır. IMEI numarası olmadan kayıp telefon bulunamaz.

[Toplam: 4 Ortalama: 3.5]

Mehmet BİLİR

Selam, ben SEO Uzmanı Mehmet BİLİR. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu