Kopyala Yapıştır Tuşu

“Kopyala yapıştır” terimi, bilgisayar kullanımında sıkça kullanılan bir ifadedir. Kopyala CTRL + C tuşu ile yapıştır CTRL + V tuşu ile yapabilirsiniz. Genellikle metin veya dosya içeriklerini kopyalamak ve yapıştırmak için kullanılan işlemleri ifade eder. Çok fazla kelime, metin biçimlendirme ve belgeleri yeniden düzenleme yapıyorsanız, kopyala ve yapıştır becerisi en değerli becerilerinizden biri olacaktır. 

Windows 10’da kopyalama ve yapıştırmanın bazı temellerini zaten biliyorsanız, farklı yollarla kopyalayıp yapıştırmanıza veya metinden daha fazlasını kopyalayıp yapıştırmanıza yardımcı olabilecek bazı ekstra gelişmiş talimatlarımız var. Yani, kopyala ve yapıştır nasıl yapılır bilmiyorsanız, size yardım edeceğiz. 

Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır?

Windows’ta kopyalama ve yapıştırmanın en basit ve en hızlı yöntemi klavye kısayollarını kullanmaktır. Ellerinizi klavyeden çekmek zorunda kalmadan yapabildiğiniz kadar çok görevi yerine getirebilmek, hızlı çalışabilmenizi sağlamanın iyi bir yoludur.

Bu nedenle, önce klavye kısayollarıyla kopyalayıp yapıştırmanın üzerinden geçeceğiz.

Kopyala CTRL + C Yapıştır CTRL + V

Kopyala ve yapıştır yapımı:

 • Kopyalamak istediğiniz metni seçin. Windows 10’da bir kelimeyi seçmek için çift tıklayarak, bir paragraf seçmek için üç kez tıklayarak veya özel bir metin miktarı seçmek için tıklayıp sürükleyerek metin seçebilirsiniz. Benzer şekilde Shift tuşunu basılı tutabilir ve karakter karakter metin seçmek için ok tuşlarını kullanabilir veya metni kelime kelime seçmek için Ctrl + Shift tuşlarını basılı tutabilirsiniz. (Yukarı veya aşağı ok tuşlarını kullanmak satır satır veya paragraf paragraf gitmenize olanak tanıyarak bir seferde büyük metin parçalarını seçmeyi daha da kolaylaştırır.)
 • Ctrl + C tuşlarına basarak kopyalayın. Seçtiğiniz metni hızlı bir şekilde kopyalamak için, Ctrl tuşu ve C tuşuna aynı anda basmanız yeterlidir. 
 • Yapıştırmak istediğiniz yeri seçin. İmlecinizi, belgenizde kopyalanan metninizin gitmesini istediğiniz noktaya getirin.
 • Ctrl + V tuşlarına basarak yapıştırın. Ctrl tuşu ve V tuşuna aynı anda basmak, kopyaladığınız metni panonuza yapıştıracaktır. Bu adımı, metni birden çok kez yapıştırmak istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

Klavye kısayolları kullanışlı olsa da, aynı işi yapmak için farenizi veya izleme dörtgeninizi de kullanabilirsiniz. Metni seçtikten sonra, Kopyala seçeneği olan bir açılır menüyü açmak için üzerine sağ tıklayabilirsiniz. Bir belgede başka bir yere sağ tıklarsanız, kopyalanan metninizi eklemek için açılır menüden Yapıştır’ı seçebilirsiniz.

Kopyala Yapıştır Tuşu Nasıl Yapılır?

Çoğu durumda, metni kopyalarsanız, Windows 10 ayrıca yazı tipi, yazı tipi boyutu, stil ve metindeki köprüler gibi ekstra biçimlendirmeyi de kopyalar. Çoğu durumda bu kullanışlı olabilir, ancak belirli bir stile sahip bir belge oluşturuyorsanız her zaman istenmeyebilir.

Kopyala yapıştır tuşu yapmak için;

Koplayama ve yapıştırma için klavye kısayollarından Kopyala Ctrl + c ve Yapıştır Ctrl + v tuşlarına basabilirsiniz.

Bu ekstra biçimlendirmeyi kopyalamaktan kaçınmak için tek bir şeyi değiştirmemiz gerekiyor. 

Yukarıdan bir ile üç arasındaki adımları izleyin:

 • Kopyalamak istediğiniz metni seçin.
 • Ctrl + C tuşlarına basarak kopyalayın.
 • İmlecinizi metninizi yapıştırmak istediğiniz yere getirin.
 • Biçimlendirilmemiş metni Ctrl + Shift + V tuşlarına basarak yapıştırın (Microsoft Word bunun yerine Ctrl + Alt + V kullanır).

Ctrl + Shift + V kısayolu, yapıştırılan metinden herhangi bir biçimlendirmeyi otomatik olarak kaldırır. Kendi biçimlendirmesine sahip bir belgeye yapıştırıyorsanız, yapıştırılan metin, yapıştırıldığı alana uygulanan biçimlendirmeyle eşleşecektir.

Bazı yerlerde, yapıştırmak istediğiniz yeri sağ tıklayıp formatlanmamış metni seçme seçeneğiniz de olabilir. Chrome’da bu, “Düz metin olarak yapıştır” olarak görünür. Microsoft Word ise biçimlendirilmemiş yapıştırma seçeneği olarak “Yalnızca Metni Sakla” seçeneğini sunar.

Nasıl Kesilir ve Yapıştırılır

Windows’ta metin kopyalayıp yapıştırmak istiyor ancak kopyaladığınız metni yerinde bırakmak istemiyorsanız, kullanabileceğiniz farklı bir komut vardır.

Kes komutu, metni silmek ve panonuza kopyalamak için etkili bir ikisi bir arada bir tekniktir. Bu, bir şeyler yazdığınızda ve metnin bölümlerini yeniden düzenlerken kullanışlı olabilir. Çünkü metnin bölümlerini silebilir ve bunları başka bir yere hızlı bir şekilde taşıyabilirsiniz.

Windows’ta kopyalama ve yapıştırma adımlarından tek farkı İkinci Adımdır.

 • Kesmek istediğiniz metni seçin.
 • Ctrl + X tuşlarına basarak metni kesin.
 • Ctrl + X klavye kısayolu, seçtiğiniz metni kaldıracak ve yapıştırılabilmesi için panonuza ekleyecektir.
 • İmlecinizi belgenizde kesilmiş metninizi yapıştırmak istediğiniz noktaya getirin.
 •  Metninizi Ctrl + V tuşlarına basarak biçimlendirmeyle yapıştırın veya metninizi biçimlendirmeden nasıl yapıştıracağınızla ilgili talimatlarımızı izleyin.
Kopyala ve yapıştır nasıl yapılır?

CTRL + C ve CTRL + V tuşları ile kopyalama ve yapıştırma yapabilirsiniz.

Kopyalama Nasıl Yapılır?

Koplama işlemi için klavyenizden CTRL+C tuşuna basın.

Yapıştırma Nasıl Yapılır?

Yapıştırma işlemi için klavyenizden CTRL+V tuşuna basın.

CTRL + V Ne İşe Yarar?

CTRL + V tuşu seçili nesneyi yapıştır işlemi yapmanıza yarar.

CTRL + C Ne İşe Yarar?

CTRL + C tuşu seçili nesneyi kopyala işlemi yapmanıza yarar.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.
Bir Yorum
 1. Kopyala ve yapıştır işlemi için ctrl c ve ctrl v tuşuna basmam yeterli oldu, teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu