Telefon Dinleme Nedir?

Telefon dinleme, bir kişinin telefon görüşmelerini izleme ve kaydetme sürecidir. Telefon dinleme eylemi gerçekleştirmek için özel bir donanım ekipmanlarına veya Android ve iOS işletim sistemi için yazılım gereklidir. Bazı telefon dinleme işlemini programsız, telefon numarasıyla, imei üzerinden veya casus yazılımların kullanıldığı yöntemler ile yapılabilmektedir.

Telefon dinleme, bir kişinin telefonu aracılığıyla yaptığı tüm görüşmeleri eş zamanlı dinleme veya bir bilgisayara kaydedip daha sonra dinleme tekniğidir. Bu işlem, çoğu zaman suç oluşturabilecek faaliyetleri tespit etmek veya önlemek için savcılık izni ile yapılmaktadır. Birçok ülkede olduğu gibi eşimin, sevgilimin, çocuğumun veya bir başkasının telefonunun izinsiz dinlenmesi yasaktır ve cezai yaptırım söz konusu olabilmektedir.

Telefon Dinleme Tarihçesi

Telefon dinleme yasaları, bireylerin gizlilik hakları ile devlet ve yasal uygulama endişelerinin dengelenmesi konusunda her zaman zorluklarla karşılaşmıştır. Telefon dinleme, telgraf günlerinden beri var olmasına rağmen, ilk kayıtlı telefon dinleme yasal uygulama tarafından 1890’larda New York City’de gerçekleşti. 1910’larda, New York Eyalet Departmanı, polisin belge olmadan tüm otelleri dinlediğini buldu. Departman, dördüncü madde haklarını ihlal etmediğini, çünkü madde sadece posta gibi somut iletişimleri kapsadığını ve tıklama işlemlerinin ihlal edilmesi durumunda hakları ihlal ettiğini iddia etti.

Dördüncü madde hükümlerinden muafiyet, 1925 yılında eski yasaklama polisi çevrilmiş milyoner kaçakçı Roy Olmstead’in suçlanmasıyla kabul edildi. Ancak, dava dokuzuncu bölge mahkemesine gitti. Adalet Frank H. Rudkin, telefon dinleme için bir arama emrinin gerekli olduğu için sert bir şekilde mücadele etti ve yazılı mesajlar ile telefon arasındaki ayrımın zayıf olduğunu ve mektup, telefon ve telgrafın genel halktan eşit şekilde korunduğunu ve aynı koruma haklarına sahip olduğunu iddia etti. Adalet Louis Brandeis de arama emri olmadan telefon dinlemeye izin verilmesine karşı çıktı ve Dördüncü Madde’nin fiziksel alanı tanımlamakla ilgili olmadığını, bireyin haklarıyla ilgili olduğunu belirtti. Yine de, arama emri olmadan telefon dinleme 1928’de kabul edilebilir hale geldi. Tartışma 1968’de Suç Kontrolü ve Güvenli Sokağın Kanunu tarafından muhtemel neden gerekliliği ve bireysel arama emirleri için dinlenen tarafın araştırmanın sonunda bilgilendirilmesi gerekliliği gerektiği zamana kadar devam etti.

Telefon Dinleme Yöntemleri Nelerdir?

Telefon dinleme yöntemleri, bir kişinin telefon görüşmelerini kaydetmek veya dinlemek için kullanılan tekniklerdir. Bu yöntemler arasında, fiziksel telefon dinleme, uzaktan telefon dinleme, ses kayıt cihazları, telefon takip yazılımları ve dijital telefon dinleme yöntemleri bulunmaktadır.

Telefon dinleme yöntemleri;

  • Fiziksel telefon dinleme, bir kişinin telefon görüşmesini kaydetmek için bir cihazın telefon hattına bağlanmasını gerektirir.
  • Uzaktan telefon dinleme, bir kişinin telefon görüşmesini uzaktan dinlemek için kullanılan bir yöntemdir.
  • Ses kayıt cihazları, bir kişinin telefon görüşmesini kaydetmek için kullanılan bir cihazdır.
  • Telefon takip yazılımları, bir kişinin telefon görüşmesini takip etmek için kullanılan bir yazılımdır.
  • Dijital telefon dinleme yöntemi, bir kişinin telefon görüşmesini dijital olarak kaydetmek için kullanılan bir yöntemdir.

Telefon dinleme yöntemleri arasında en fazla kullanılanı telefon takip yazılımlarını dinlenmek istenilen telefona yüklenmesi yöntemidir. Karşı telefona yüklenen yazılım sayesinde Android veya iOS işletim sistemine sahip telefonların görüşmelerini eş zamanlı dinleyebilir veya kaydedebilirsiniz. Telefon dinleme işlemi, çoğu zaman yasal olarak yapılır ve çoğu ülkede yasal olarak korunmaktadır. Ancak, bazı ülkelerde bu işlem yasal olmayabilir veya kısıtlanmış olabilir.

Cep telefonu dinleme programı indir

Telefon Dinleme Nasıl Önlenir?

Telefon dinlemesini önlemek için birçok yol bulunuyor. Telefonlara takılı olan GSM hatlarını çıkarmanız olası dinlenmeye karşı önlem alınabilmektedir. Yüksek sesli olan veya ses çıkarabilecek cihazların yanına cep telefonlarını koymak da dinlemeyi önleyebilir. Böylelikle, telefon dinlemesini önlenmiş olursunuz.

Telefonunuzun dinlendiğinden şüpheleniyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gerekenler şunlardır;

  • Eğer telefonunuz normalden daha çok ısınıyor ise dinleniyor olabilirsiniz.
  • Konuşma esnasında bir parazitlenme oluyor ise telefonunuz dinleniyor olabilir.
  • Telefon casus programları genel olarak telefonu yavaşlatır veya donmasına neden olur. Eğer bu sorunlar var ise telefonunuz dinleniyor olabilir.

Cep telefonların akıllı cihazlar olması ve ileri teknoloji ile donatılması bir telefonun dinlenmesini oldukça kolaylaştırmaktadır. Bilginiz dışında telefonuza yüklenen bir uygulama veya program, yanlışlıkla tıkladığınız SMS veya Eposta bağlantısı ile telefon dinlemesi yapılabilmektedir.

Telefon dinleme suç mudur?

Evet, bir kişiyi izni olmadan telefon dinleme yapmak birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de suç kapsamında değerlendirilebilmektedir. Rızası olmadan başka bir kişinin sesini kaydediyorlarsa, söz konusu kayıt, anayasanın telefon dinleme yasasına göre sorumlu tutulabilir.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu