Whatsapp Kopyalama Nasıl Anlaşılır?

WhatsApp kopyalama, bir kullanıcının WhatsApp mesajlarını ve medyalarını başka bir cihaza kopyalama işlemidir. Ayrıca bu işlem kullanıcıların mesajlarını ve medyalarını arşivlemek veya başka bir cihaza aktarılması içinde kullanılabilir. Whatsapp koplayama işleminin anlaşılabilinmesi için telefonunuzda casus bir uygulama yüklenilme veya Web oturumunun açılma durumunun kontrol edilmesi gerekir.

Whatsapp Kopyalama işlemi, kullanıcının mesajlarının başka bir cihaza aktarılmasını sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Koplayalama işlemi için cihazın yedek dosyalarına erişilen uygulama olup olmadığı veya web oturumunun farklı bir cihazda açık olması ile anlaşılır. Whatsapp Web uygulaması QR kodu ile cihazınız ile eşleşerek tüm sohbet ve medya ile WhatsApp hesabınızın tam bir kopyasını görebilir. Bu yazımızda Whatsapp kopyalama nasıl anlaşılır hakkında detaylı bilgi vererek neleri kontrol etmeniz gerektiği hakkında konuşacağız.

Whatsapp’ın Ele Geçerildiğini Nasıl Anlarım?

Whatsapp’ın ele geçirilmesi, bir mesajın veya dosyanın bir cihazdan diğerine kopyalanması ve erişilebilmesi anlamına gelmektedir.  Whatsapp hesabınızda herhangi bir tuhaf aktivite veya davranış fark ederseniz, o zaman başka birinin Whatsapp’ın ele geçerildiğinden şüphelenirsiniz. Hesabınızın ele geçirildiğini veya başka birisinin hesabınıza erişebileceğini gösteren bazı işaretler şunlardır;

Whatsapp’ın ele geçirildiğini anlamak için şunları kontrol edin;

 1. Arkadaşlarınız size Whatsapp hesabınızdan spam veya kimlik avı bağlantıları aldıklarını söylemeleri durumunda Whatsapp’ınız ele geçirilmiştir. Başkalarının Whatsapp hesaplarına erişimi olan bilgisayar korsanları, o kullanıcının kişi listelerine çok fazla spam gönderme eğilimindedir.
 2. Kişilerden sizin eklemediğiniz numaralardan rastgele mesajlar almanız durumunda yine Whatsapp hesabını ele geçirilmiş olabilir. Bilgisayar korsanları bazen Whatsapp hesabınızı kullanarak başka kişiler ekler ve farkında olmadığınız bir kişiden herhangi bir mesaj alırsanız, başka biri Whatsapp hesabınıza erişiyor olabilir.
 3. İletişim bilgilerinizin değiştirildiğini fark ettiğinizde Whatsapp hesabınız başkası tarafından kontrol ediliyor olabilir. Profilinizi incelerken, hesap detaylarınızda bazı değişiklikler olduğunu fark ettiniz. Örneğin, görünen fotoğrafınızı, adınızı veya durumunuzu değiştirmiş olabilirler.

Whatsapp Kopyalama Nasıl Anlaşılır?

Whatsapp koplayalama işlem ile birisinin Whatsapp hesabınızı ele geçirdiğinden şüpheleniyor iseniz anlamanın 4 farklı yolu vardır. Hesabınızın başka biri tarafından erişilip erişilmediğini tekrar kontrol etmek için aşağıda paylaşacağımız ipuçlarını kontrol edebilirsiniz;

Whatsapp koplayama işleminin anlaşılması için;

 • Kişi listenizde tanımadığınız numaralar olup olmadığını kontrol edin.
 • Açık sohbet mesajlarında bilginiz dışında mesaj gönderilip gönderilmediğini kontrol edin.
 • Whatsapp web uygulamasında “Bağlı Cihazlar” sekmesini kontrol edin.
 • İletişim bilgilerinizin değiştirilip değiştirilmediğini kontrol edin.

1. İpucu: Kişilerinizde yeni arkadaşlar olup olmadığını kontrol edin

Hesabınıza başka biri tarafından erişilmiş olabileceğinin bir işareti, kişi listenize bilmediğiniz yeni arkadaşların eklenmesidir. Kişilerinize gidebilir ve eklemediğiniz veya duymadığınız kişilerin kim olduğunu kontrol edebilirsiniz. Kendiniz eklemediğiniz yeni arkadaşlar varsa, o zaman başka birinin Whatsapp hesabınıza erişme olasılığı vardır.

2. İpucu: Sohbet mesajlarınızı kontrol edin

Son sohbet mesajlarınızı kontrol edin ve kendinize göndermeyi hatırlamadığınız mesajlar olup olmadığına bakın. Bunu kontrol ederek, başka birisinin sizin bilginiz dışında kişilerinize herhangi bir mesaj göndermeye çalışıp çalışmadığını öğrenebileceksiniz.

3. İpucu: Whatsapp Web’inizi kontrol edin

Kişilerinizi ve mesajlarınızı zaten kontrol ettiyseniz ancak yine de bir başkasının Whatsapp hesabınıza erişebildiğinden şüpheleniyorsanız, bilgisayar korsanının Whatsapp Web’inizi kullanıp kullanmadığını görmeyi deneyebilirsiniz. Whatsapp Web’inizi kontrol etmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Whatsapp kopyalama durdurmak için;

 • Ekranın sağ üst köşesinde üç nokta olarak bulunan “Ayarlar” bölümüne gidin.
 • Ardından, seçeneklerden “Whatsapp Web” i seçin.
 • Kameranız açılırsa, Whatsapp Web’inize kimsenin erişimi olmadığı anlamına gelir.
 • Eğer “Bağlı Cihazlar” kısmında son oturum tarihi yazılı bir cihaz görüyor iseniz Whatsapp kopyalama yapılıyor demektir.
 •  Bu cihazın üzerine tıklayarak bağlantıyı sonlandır diyerek kopyalamayı durdurabilirsiniz.

4. İpucu: İletişim bilgilerinizi kontrol edin

Saldırıya uğrayıp uğramadığınızı kontrol etmenin başka bir yolu da profil bilgilerinizi güncelleyip güncellemediklerini kontrol etmektir. Bunu “Ayarlar”a gidip “Profil”i seçerek kontrol edebilirsiniz. Oradan, Whatsapp hesabınız için bilgilerin doğruluğunu inceleyebilir ve kontrol edebilirsiniz.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu