Fotoğraftan Konum Bulma Nasıl Yapılır?

Fotoğraftan konum bulma, bir fotoğrafın çekildiği konumunu tespit etmek için yapay zeka veya görsel algoritmalar ile kullanılan bir tekniktir. Çoğu akıllı telefon çekilen bir fotoğraf veya videonun o anki bilgileri saklamak için resim dosyasının içinde kullanılan EXIF dosya biçimde saklar. Bu bilgilerde, fotoğrafı çeken cihaz, kameranın deklanşör hızını ve lens tipini, fotoğrafın çekildiği tarih ve saati ile GPS koordinatları bulunur.

Fotoğraftan konum bulma işleminde tüm akıllı telefonların kameralarında yerleşik olarak yer alan GPS ve exif dosya bilgilerinden yararlanılmaktadır. EXIF dosyaları, fotoğrafçıların ve tasarımcıların, çekilen fotoğrafların özelliklerini daha iyi anlamalarını ve düzenlemelerini kolaylaştırmak için kullanılır. Aynı zamanda dosya verilerinde yer alan GPS koordinatı ile fotoğraftan konum bulma için de kullanılmaktadır.

Fotoğraftan Konum Bulma

Fotoğraftan konum bulma işleminde akıllı telefonlardan çekilen fotoğraf ve videolar ile birlikte kaydedilen exif verileri kullanılmaktadır. Çoğu modern akıllı telefon, exif verilerini bir görüntü dosyasından depolar. Bir görüntünün exif verilerini bulmak için, fotoğrafa sağ tıklayın ve “özellikler” veya “bilgi” öğesini seçin. GPS koordinatları görünürse, konumu bulmak için bunları Google Haritalar’a yazmanız yeterlidir. Ancak genellikle bir görüntünün exif verilerini görüntüleyemezsiniz. Kameralar bu bilgiyi yalnızca konum veya GPS hizmetleri etkinleştirildiğinde kaydeder.

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya ayrıca, gizlilik nedenleriyle, resimler yüklenirken exif verilerini otomatik olarak silinir. Ancak bir görüntünün konumunu kontrol etmenin başka yolları da vardır. Tersine fotoğraf arama ve fotoğrafta yer alan nesnelerden tahmini konum bilgisi yapabilen web sitelerini kullanmak bu yöntemlerden bazılarıdır.

Fotoğraftan Yer Bulma

Fotoğraftan yer bulma işleminde Google’ın resim arama motoru ve fotoğraf içerisinde nesnelerden konum bulabilen Pic2Map web sitesi kullanılmaktadır. Google’ın resim arama motoru, fotoğrafı yayınlayan diğer web sitelerini ve muhtemel konumu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Google, ünlü yer işaretlerini ve turistik yerleri belirlemenize yardımcı olabilecek benzer fotoğrafları da bulabilecek kapasitedir.

Google ile fotoğraftan konum bulma

  • https://images.google.com/ adresine gidin.
  • Arama yerinin sağ tarafında yer alan görsel simgesine tıklayın.
  • Bilgisayarınıza indirdiğiniz ve konumunu öğrenmek istediğiniz fotoğrafı buraya sürükleyip bırakın.
  • Fotoğrafta yer alan nesneleri tarayan yapay zeka benzer fotoğrafları ve konum bilgilerini bulacaktır.

Resimden yer bulma işleminde EXIF dosyaları, bir resim dosyasının çekildiği zaman, kullanılan kamera veya tarayıcının özellikleri, çekim ayarlarını içerir. Teknoloji, fotoğrafın çekildiği konumu tespit etmek için GPS koordinatlarını kullanır. Bu koordinatlar, fotoğrafın çekildiği konumu tespit etmek için kullanılır. Resimden konum bulma, özellikle fotoğraf çeken kişinin konumunu tespit etmek için kullanılan bir tekniktir.

Google’da geriye doğru görsel arama yapmanın dört yolu:

  • Resmi yükleyin. Resmi bilgisayarınıza kaydedebiliyorsanız, kamera simgesini tıklayıp ardından “bir resim yükle”yi ve “dosya seç”i seçerek arama kutusuna yükleyin. 
  • Sürükle ve bırak. Chrome tarayıcı kullanıyorsanız, aramak istediğiniz görsele tıklayın ve fare düğmesini basılı tutarak görseli arama kutusuna sürükleyin.
  • Resim URL’si (adres). Bir resmi bilgisayarınıza kaydedemiyorsanız, üzerine sağ tıklayın ve “resim adresini kopyala”yı seçin. Daha sonra URL’yi arama kutusuna yapıştırabilirsiniz.
  • Uzantıyı indirin. Chrome ve Firefox’ta Google için bir görsel arama uzantısı indirebilirsiniz. Daha sonra bir resme sağ tıklayın ve “Google’da görsel ara” seçeneğini seçin. Sonuçları içeren yeni bir sekme açılacaktır. 

TinEye ile fotoğraftan konum bulma

Fotoğraftan konum bulma programı olarak kullanılan TinEye gelişmiş bir resim arama motorudur. Google gibi, görseli kullanan diğer web sayfalarını ve benzer görselleri bulur. Ancak TinEye’ın filtreleri, görüntü kontrolünü başka bir düzeye taşıyor. Bir resmin en eski, en yeni ve “en çok değiştirilen” sürümlerini görüntülemek için arama sonuçlarını sıralayabilirsiniz.

Bu, bir görüntünün çevrimiçi olarak ilk kez ne zaman göründüğünü, en son ne zaman yüklendiğini ve bu arada üzerinde oynanıp oynanmadığını öğrenmeyi kolaylaştırır. Kırpılmış, yeniden boyutlandırılmış veya düzenlenmiş olsa bile fotoğraftan adres bulma yapabilirsiniz.

TinEye’ı kullanmanın iki yolu vardır:

  • Resmi yükleyin. Resmi bilgisayarınıza kaydedin ve ok simgesine tıklayarak arama kutusuna yükleyin.
  • Resim URL’si (adres). Resme sağ tıklayın ve “resim adresini kopyala” seçeneğini seçin. Daha sonra URL’yi arama kutusuna yapıştırabilirsiniz.

Fotoğraftan konum bulma sitesi olarak bilinen TinEye ve Pic2Map, tüm Dünyada resimden konum tespiti için kullanılmaktadır. Fotoğraf konum bilgisi gibi birçok detayın yer aldığı geniş bir raporlama sunulmaktadır. Telefon numarasından konum bulma yazımıza göz atmayı unutmayın.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu