Fotoğraftan Konum Bulma

Fotoğraftan konum bulma, bir fotoğrafın çekildiği konumunu tespit etmek için yapay zeka veya görsel algoritmalar ile kullanılan bir tekniktir. Çoğu akıllı telefon çekilen bir fotoğraf veya videonun o anki bilgileri saklamak için resim dosyasının içinde kullanılan EXIF dosya biçimde saklar. Bu bilgilerde, fotoğrafı çeken cihaz, kameranın deklanşör hızını ve lens tipini, fotoğrafın çekildiği tarih ve saati ile GPS koordinatları bulunur.

Fotoğraftan konum bulma işleminde tüm akıllı telefonların kameralarında yerleşik olarak yer alan GPS ve exif dosya bilgilerinden yararlanılmaktadır. EXIF dosyaları, fotoğrafçıların ve tasarımcıların, çekilen fotoğrafların özelliklerini daha iyi anlamalarını ve düzenlemelerini kolaylaştırmak için kullanılır. Aynı zamanda dosya verilerinde yer alan GPS koordinatı ile fotoğraftan konum bulma için de kullanılmaktadır. Bu yazımızda fotoğraftan konum bulma nasıl yapılır ve kullanılan siteler hakkında bilgi vereceğiz.

Fotoğraftan Konum Bulma Nasıl Yapılır?

Fotoğraftan konum bulma işleminde akıllı telefonlardan çekilen fotoğraf ve videolar ile birlikte kaydedilen exif verileri kullanılmaktadır. Çoğu modern akıllı telefon, exif verilerini bir görüntü dosyasından depolar. Bir görüntünün exif verilerini bulmak için, fotoğrafa sağ tıklayın ve “özellikler” veya “bilgi” öğesini seçin. GPS koordinatları görünürse, konumu bulmak için bunları Google Haritalar’a yazmanız yeterlidir. Ancak genellikle bir görüntünün exif verilerini görüntüleyemezsiniz. Kameralar bu bilgiyi yalnızca konum veya GPS hizmetleri etkinleştirildiğinde kaydeder.

Fotoğraftan konum bulma adımları:

 • Konumu bulmak istediğiniz fotoğrafı bilgisayarınıza indirin.
 • Fotoğrafı sağ tıklayarak “Özellikler”i seçin.
 • Açılan pencerede “Ayrıntılar” sekmesine gidin.
 • Eğer fotoğrafın GPS koordinatları varsa, bunları “GPS” başlığı altında bulabilirsiniz.

Fotoğraftan konum bulma adımında ilk olarak fotoğrafa sağ tıklayıp açılan menüden “Özellikler” seçeneğine tıklayın. Çıkan pencerede yer alan sekmelerden “Ayrıntılar” sekmesine geçin. Bu sekmede, fotoğrafın EXIF dosyasına ait detaylı bilgileri görebilirsiniz. Eğer fotoğrafın çekildiği konum kaydedilmişse, bu konum bilgilerini “GPS” başlığı altında bulabilirsiniz. Bu adımları takip ederek, fotoğraftaki konum bilgilerini kolaylıkla bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

Fotoğraftan Yer Bulma

Fotoğraftan yer bulma işleminde Google’ın resim arama motoru ve fotoğraf içerisinde nesnelerden konum bulabilen Pic2Map web sitesi kullanılmaktadır. Google’ın resim arama motoru, fotoğrafı yayınlayan diğer web sitelerini ve muhtemel konumu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaktadır. Google, ünlü yer işaretlerini ve turistik yerleri belirlemenize yardımcı olabilecek benzer fotoğrafları da bulabilecek kapasitedir.

Fotoğraftan yer bulma adımları:

 • https://images.google.com/ adresine gidin.
 • Arama yerinin sağ tarafında yer alan görsel simgesine tıklayın.
 • Bilgisayarınıza indirdiğiniz ve konumunu öğrenmek istediğiniz görseli buraya sürükleyip bırakın.
 • Fotoğrafta yer alan nesneleri tarayan yapay zeka benzer görselleri ve konum bilgilerini bulacaktır.

Resimden yer bulma işleminde EXIF dosyaları, bir resim dosyasının çekildiği zaman, kullanılan kamera veya tarayıcının özellikleri, çekim ayarlarını içerir. Teknoloji, fotoğrafın çekildiği konumu tespit etmek için GPS koordinatlarını kullanır. Bu koordinatlar, fotoğrafın çekildiği konumu tespit etmek için kullanılır. Resimden konum bulma, özellikle fotoğraf çeken kişinin konumunu tespit etmek için kullanılan bir tekniktir.

Fotoğraftan Konum Bulma Sitesi

Fotoğraftan konum bulma sitesi olarak bilinen TinEye ve Pic2Map gibi platformlar, resimler üzerinden yer bulmak için oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu siteler, kullanıcılara geniş bir raporlama sunarak, fotoğrafların içerdiği konum bilgileri gibi çeşitli detayları sağlamaktadır.

Fotoğraftan konum bulma siteleri

 1. TinEye
 2. Pic2Map: Bu platform, bir fotoğrafın içerdiği GPS koordinatlarını harita üzerinde gösterir. Kullanıcılar, fotoğraflarını yükleyerek veya bir URL ile paylaşarak konum bilgilerini hızlı bir şekilde belirleyebilir.
 3. Google Lens

TinEye

Görsel arama motoru olarak bilinen TinEye, görselleri yükleyerek veya bir görselin URL’sini paylaşarak benzer veya aynı görselleri bulmanıza yardımcı olur. TinEye, bir ters görüntü arama motorudur. Bu platform, kullanıcıların bir görseli yükleyerek veya bir görselin URL’sini paylaşarak benzer veya aynı görselleri bulmalarına olanak tanır. TinEye, bir görselin diğer web sitelerinde nasıl kullanıldığını, nerede ve ne zaman ortaya çıktığını, hangi çözünürlükte olduğunu ve benzer görselleri içeren diğer kaynakları belirleme yeteneğiyle bilinir.

TinEye ile fotoğraftan konum bulma

 1. TinEye web sitesine gidin.
 2. “Choose file” veya “Paste image URL” seçeneğiyle görseli yükleyin veya URL’yi yapıştırın.
 3. Arama sonuçlarını inceleyin ve görselin benzer veya aynı olan diğer görselleri görün.
 4. Arama sonuçlarını filtreleyerek istediğiniz özelliklere göre sınırlayın.
 5. Her bir sonuç altında, görselin kaynaklarına ve detaylarına yönlendiren bağlantıları inceleyin.

Pic2Map

Pic2Map, bir fotoğrafın içerdiği GPS koordinatlarını harita üzerinde gösteren bir çevrim içi araçtır. Bu araç, kullanıcılara yükledikleri veya belirttikleri bir fotoğrafın çekildiği konumu harita üzerinde gösterme imkanı sunar. Fotoğraftan adres bulmak için kullanılan Pic2map’te detaylı aramanın nasıl yapıldığını aşağıda bulabilirsiniz.

Pic2Map ile fotoğraftan konum bulma

 1. Pic2Map web sitesine gidin.
 2. Fotoğraf yüklemek için “Choose file” veya fotoğrafın web adresini girmek için “Enter URL” seçeneğini kullanın.
 3. Yüklediğiniz fotoğrafın içerdiği GPS koordinatları, harita üzerinde gösterilecek.
 4. Harita üzerinde konumu inceleyebilir ve detayları öğrenebilirsiniz.

Google Fotoğraftan Yer Bulma

Google fotoğraftan yer bulma işleminde fotoğraftan direkt olarak konum bilgisi çıkarmak için tasarlanmamıştır. Ancak, Google Lens’in bazı özellikleri ve entegrasyonları sayesinde, fotoğrafta bulunan nesneler, yapılar veya yazılar aracılığıyla dolaylı bir şekilde konum bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Google fotoğraftan yer bulma:

 • Google Lens uygulamasını açın veya Google Fotoğraflar veya Google Arama uygulamalarının içindeki Lens özelliğini kullanın.
 • Fotoğrafı çekmek veya galerinizden bir fotoğrafı seçmek için uygun seçeneği kullanın.
 • Google Lens, fotoğraftaki nesneleri, yapıları veya metni analiz edecek ve size ilgili bilgileri sunacaktır.
Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu