Whatsapp Görüntülü Konuşma Ne Kadar İnternet Yer?

Whatsapp mesajlaşma ve grup mesajlaşması ilk olarak bireyleri ve grupları görüntülü veya sesli aramanıza olanak tanır. Aile, arkadaş ya da dünya çapında bir iş video konferansın da Whatsapp görüntülü konuşma özelliği çok sık kullanılmaya başlandı.

Whatsapp görüntülü konuşma yaparken eğer Wi-Fi ağına bağlı değilseniz hattınızın internet paketinden veri kullanacaktır. Bağımsız testlerde Whatsapp, görüntülü görüşme özelliği sunan Facebook Messenger, Skype ve Facetime uygulamalarına göre en fazla internet kullanan uygulama olduğu tespit edildi.

Whatsapp Görüntülü Görüşmesi Ne Kadar İnternet Yemektedir?

Whatsapp görüntülü konuşmanın ne kadar internet yediği net olarak hesaplamak zordur. Çünkü kullanılan veri miktarı, görüntülü görüşme sırasındaki bağlantı hızı ve kullanılan cihazların kamera çözünürlüğüne göre değişmektedir.

Whatsapp görüntülü konuşma dakikada yaklaşık 5MB internet yerken, 5 dakikada 25 – 35MB, 1 saat görüşmede ise 300 – 500MB arasında internet harcar.

Whatsapp Görüntülü Arama Ne Kadar İnternet Kullanır?

Whatsapp görüntülü arama 2G ağ üzerinden bağlandığında dakikada ortalama 200 KB internet tüketmektedir. 3G ağ üzerinden ise dakikada 300 KB, 4G datada ise dakikada yaklaşık 500 KB kullanır. Her iki uçta da 4,5G ağını kullanırken dakikada yaklaşık 750 Kb veri alır. Veri kullanımınızı kaydetmek için ayarlarda düşük veri kullanımını da etkinleştirebilirsiniz.

Görüntülü aramada düşük internet verisi kullanan diğer uygulamalar:

  • Facebook Messenger – 333.3 Kb
  • Viber – 497 Kb
  • Hangouts – 680 Kb
  • Skype – 875 Kb
  • Whatsapp – 750 Kb

Bu, 4,5G şebekesi üzerinden sesli aramaların her iki ucundaki data kullanımıdır ve aramanın süresi 1 dakikadır.

Whatsapp Görüntülü Arama Ne Kadar İnternet Kullandığını Nasıl Öğrenebilirim?

Whatsapp görüntülü arama gerçekte ne kadar veri kullandığını merak ediyor iseniz aşağıdaki adımları uygulayın.

Whatsapp görüntülü arama ne kadar internet kullanır öğrenme:

  • Ayar > Veri ve depolama kullanımı > Ağ kullanımı’nı açın.
  • İstatistikleri sıfırlayın.
  • Bir dakikalık Whatsapp görüntülü konuşması yapın.
  • Ardından ağ kullanımını tekrar açın, WhatsApp’ın bir dakikalık görüntülü görüşme için harcadığı interneti tespit edebilirsiniz.

Ancak, her aramada internet kullanımı görmeniz mümkündür ve farklı sonuçlar görebilirsiniz. Görüntülü konuşma yaptığınız kişinin konumu, santrale olan uzaklığı, kullandığı şebeke(2G,3G,4G,4,5G) ve kamera çözünürlüğünün 720p veya 1080p olması farklı internet kullanımı görmenize neden olabilir.

Whatsapp Görüntülü Konuşma İnternet Veri Tasarruf Ayarı

Whatsapp’ta görüntülü aramalarda daha az internet verisi kullanmasını sağlayacak veri tasarrufu seçeneği bulunmaktadır. Görüntü ve ses kalitesinin bir miktar düşmesi ile veri kullanımı düşürmek için ayarlar seçeneğinden düşük veri kullanımını etkinleştirebilirsiniz. Whatsapp görüntülü konuşma kaydetme için bu yazımıza göz atabilirsiniz.

1 dakikalık WhatsApp görüntülü konuşma ne kadar internet yer?

Whatsapp görüntülü konuşma dakikada ortalama olarak 2,9 MB ila 5 MB arası internet verisi harcamaktadır.

WhatsApp Görüntülü Konuşma internet kimden gider?

Whatsapp görüntülü konuşmada internet, görüntülü konuşma yapan her iki konuşmacıdan veya grupta yer alan herkesin kotasından harcamaktadır.

Whatsapp görüntülü konuşma çok internet yer mi?

Whatsapp, görüntülü konuşma özelliği sunan diğer uygulamalara göre daha fazla internet yediği tespit edilmiştir. Ortalama olarak bir dakikalık Whatsapp görüntülü konuşması 3 – 5MB internet yemektedir.

Whatsapp görüntülü konuşma kaç mb

dakikada yaklaşık 5MB internet yerken, 5 dakikada 25 – 35MB, 1 saatlik görüşmede ise 300 – 500MB arasında internet harcamaktadır.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu