Arayan Numara Yok

Arayan numara yok durumu sizi arayan kişinin telefon numarasının size görünmesini durdurduğu veya gizlediği anlamına gelmektedir. Bu, o kişiye yapılan aramayı izleyememeniz için iletişim bilgilerini sizden kasıtlı olarak gizlemek istedikleri anlamına gelir. Bunun nedeni yapılan arama sonrasında geri dönüş yapılmasını engellemek ve aranılan kişinin sizin kim olduğunu görememesi sağlamaktır.

Arayan numara yok bildirimi özellikle iPhone kullanıcıları tarafından sıklıkla karşılaşılan, bilinmeyen bir kişinin sizi aradığı anlamına gelmektedir. Tanıdığınız veya tanımadığınız bir kişinin gizli numara ile sizi aradığında arayan numara yok bildirimi olarak görülmektedir. Bu yazımızda “arayan numara yok”, “arayan numara yok bulma iPhone” ve “arayan numara yok engelleme” hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.

Arayan Numara Yok Ne Demek

“Arayan numara yok” bildirimi genellikle iPhone kullanıcılarının bilinmeyen ve gizlenen bir numaradan alınan aramalarda karşılaştığı bir durum demektir. Tanımadığınız bir kişi tarafından aranıldığınızda ekranınızda eğer karşı taraf numarayı gizlediyse “Arayan Numara Yok” bildirimi görebilmektedir. Aran numara yok ne demek aslında sizi arayan kişinin size numarasını göstermemek için kullandığı bir yöntem demektir.

Arayan Numara Yok Bulma

Arayan numara yok bulma işleminde sizi bilinmeyen bir numaradan arayarak rahatsız eden kişinin kim olduğunu bulmak için kullanılan yöntemdir. Telefon numarası gözükmemesi için gizlenilen telefon numarası karşı tarafta arayan numara yok olarak gözükmektedir. Günümüz teknolojisinin ilerlemesiyle birlikte aranan numaranın kime ait olduğunu bulmak oldukça kolay ve rahat bir tespit edilmektedir.

Arayan numara yok bulma işleminde operatör firmalar yapılan tüm aramaların cihaz verilerini savcılık izni ile takip ve tespit edebilir. Rahat edici bir seviyeye ulaşan arayan numara yok aramalarının kime ait olduğunu bulmanın tek yolu savcılık izni ile arama takibi yapmaktır. Bunun dışında cihazınıza yapılan gizli aramaların kime ait olduğunu belirleyemezsiniz ancak numarasız aramaları engelleyebilirsiniz.

Arayan Numara Yok Nasıl Bulunur?

Arayan numara yok bildirimi aldıysanız ve kim olduğunu bulmak için yapmanız gereken hattınızın savcılık izni ile operatör firması tarafından takip edilmesidir. Bu takip size gelen aramaların hangi cihazdan, ne zaman, nerede gibi tüm detaylarını kaydedilmesini sağlayabilmektedir. Yasal olarak bu takibin yapılabilmesi için savcılık izni almanız ve sizi rahatsız eden kişinin tespit edilmesini istemeniz gerekmektedir.

Arayan numara yok bulma işleminde arayan kişinin telefon numarasını veya kime ait olduğunu bulmanızın imkanı yoktur. Sadece gizli numaradan arayanları operatör firmanız aracılığıyla engelleyebilirsiniz.

Arayan Numara Yok Engelleme

Arayan numara yok engelleme Turkcell, Vodefone ve Türktelekom gibi operatör firmalarının gizli yapılan aramalara hattınızı kapatma işlemidir. Telefonunuzu gizli numaradan arayarak rahatsız eden kişiyi bulmanız her ne kadar zor olsa da arayan numara yok engelleme yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken operatör firmalarının genellikle * ve # içerek kodu yazmak veya belirli bir servise SMS göndermeniz gerekmektedir.

Arayan numara yok engelleme;

  • Turkcell hattı olanlar ücretsiz olarak arama yerine *253# yazarak arayan numara yok engellemesi yapabilirler,
  • Vodefone hattı olanlar ise 7046’ya “GIZLI AC” yazarak SMS gönderebilir ve arayan numara yok bildirimi alınmasını engelleyebilir.
  • Türktelekom hat sahipleri ise *100# araması yaparak gizli numara engelleme aktivasyonu yapabilmektedir.

Arayan numara yok engelleme bilinmeyen numaralardan yapılan aramaları engellemek için operatör firmalarının ücretsiz sunduğu bir hizmettir. Turkcell için *253#, Vodefona için 7046’ya “GIZLI AC” yazarak SMS ve Türktelekom sahipleri ise *100# tuşlaması ile arayan numara yok engelleyebilir.

Arayan numara yok yazıyor ne demek

Arayan numara yok yazıyor bildirimi iPhone kullanıcılarının bilinmeyen bir numaradan arama almaları durumunda ekranda çıkan yazı demektedir.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu