Bilgisayar Özelliklerine Bakma

Bilgisayar Özelliklerine Bakma

Bilgisayar özelliklerine bakma işleminizi programlı veya programsız birçok yöntem ile yapabilirsiniz. Bu yazımızda programsız bilgisayar donanım özelliklerine nasıl bakabileceğiniz ile ilgili bilgi vereceğim. Donanım bilgilerinizi öğrenerek bilgisayarınızın hangi oyunları veya programları desteklediğini görebilir, sisteminizde yetersiz gördüğünüz donanımları değiştirerek yükseltebilirsiniz. Sahip olduğunuz bilgisayarın özelliklerini öğrenerek, uyumlu parçaları çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Kullanmış olduğunuz işletim sistemi Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 ise bilgisayar özelliklerini aşağıdaki 4 farklı adımdan herhangi birisiyle kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bilgisayar özelliklerine programla bakıldığı gibi programsız bir şekilde nasıl bakabileceğinizi göstereceğim. Son adımda popüler uygulamalardan birisi olan CPU-Z ile sistem özelliklerine nasıl bakabileceğiniz yer almaktadır.

Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır bilmiyorsanız dxdiag, msinfo32.exe ile ücretsiz indirebileceğiniz programlar ile windows 10 özelliklerini öğrenebilirsiniz. Sahip olduğunuz PC özelliklerine bakma ileride kuracağınız uygulama, program veya oyunlarda sistem gereksinimlerinin donanımlarınızın karşılama durumunuda ortaya koyacaktır.

 1. Bilgisayar sistem bilgilerini öğrenebileceğiniz en kolay adımlardan birisi dxdiag tanı ekranıdır. Dxdiag ekranından bilgisayar özelliklerine bakmak için sırayla bu adımları uygulayın;
 • Bilgisayar özelliklerine bakma işlemi için masaüstü ekranınızın sol alt kısmında bulunan Windows logosuna tıklayın.
 • Açılan ekranın arama kısmına “dxdiag” yazın ve aratın.
 • En iyi eşleştirme ile karşınıza çıkan dxdiag tanı aracı uygulamasını komut ile çalıştırın.
 • Kısa bir süre bilgisayar donanım özelliklerinin ekrana yüklenmesini bekleyin.
 • Açılan ekranda “Sistem” kısmında aşağıdaki bilgileri görebilirsiniz.
  Bilgisayar Adı: Kişisel veya kurumsal bilgisayarınızın adı.
  İşletim Sistemi: Kullanmakta olduğunuz işletim sistemi bilgileri. (32 ve 64 sayısı bit sayısını göstermektedir.)
  Dil: İşletim sisteminizin dil ve bölgesel ayarı
  Sistem Üreticisi: İşletim sistemi üretici bilgisi
  Sistem Modeli: İşletim sistemi model bilgisi
  BIOS: BIOS sürümünüz.
  İşlemci: Kullandığınız işlemcinin marka ve modeli
  Bellek: Kullandığınız RAM’in MB Boyut bilgisi
  Disk Belleği Dosyası: Disk bellek bilgisi
  DirectX Sürümü: DirectX sürüm bilgisi
 • “1. Görüntüsü” ve “2. Görüntüsü” sekmesine geçerek bilgisayarınızda yer alan harici ve dahili ekran kartınızın ad, üretici, yonga türü, DAC türü, cihaz türü ve bellek bilgilerini görebilirsiniz.
 • Bilgisayar donanım özelliklerine bakma işleminizi tamamladıktan sonra sağ altta yer alan “Tüm Bilgileri Kaydet” seçeneği ile donanım bilgilerinizi .txt olarak kayıt edebilirsiniz.
dxdiag


2. Masaüstünde veya başlat menüsünde yer alan bilgisayarım simgesine sağ tıklayıp, açılan menüden Özellikler seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda işlemci, yüklü bellek(ram), işletim türü, bilgisayar adı ve Windows etkileştirme ürün kimliğini bilgilerini bulabilirsiniz. Daha detaylı donanım bilgilerini öğrenmek için sonraki adımları deneyin.

3. Windows+r kombinasyonu veya sağ altta yer alan Windows logosuna tıklayarak arama kutusuna msinfo32.exe yazarak çalıştırın.

Bir önceki adıma göre çok daha detaylı olan sistem bilgisi ekranından işletim sistemi adı, sürüm, sistem adı, BIOS sürümü, işlemci, RAM, disk gibi donanım özelliklerini öğrenebilirsiniz. Sol ekranda yer alan “Donanım Kaynakları”, ”Bileşenler”, ”Yazılım Ortamı” seçeneklerinin altında yer alan kısımlardan seçmiş olduğunuz donanımın detaylı bilgilerine erişebilirsiniz.

msinfo32

4. CPU-Z, donanım bileşen bilgilerini görmenize yarayan ücretsiz bir programdır. CPU-Z nedir yazımızda kullanımı ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Bilgisayar Özelliklerine Bakma Neden Önemlidir?

Bilgisayar özeliklerine bakma adımı ile PC’nizin yazılımsal ve donanımsal özelliklerini öğrenmiş oldunuz. Bilgisayar özelliklerine nereden bakılır sorunun cevabını yazımızda açıkladık. Yukarıda bahsedilen adımlardan herhangi birisi ile bilgisayarınızın özelliklerini öğrenme işleminizi yapabilirsiniz.

Bilgisayar Özelliklerine nereden bakılır?

Bilgisayar özelliklerine Windows+r kombinasyonu ile dxdiag veya msinfo32.exe tanı araçları ile detaylı bakabilirsiniz.

Sistem Özelliklerine Bakma

Sistem özelliklerine bakabilmeniz için bahsedilen adımlardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

PC Özellikleri Öğrenme

PC özelliklerini öğrenmek, yükleyeceğiniz uygulamalar veya oyunlar için sisteminizin yeterliliğini tespit etmeniz açısından önemlidir.

[Toplam: 3 Ortalama: 5]
Bilgisayar Özelliklerine Bakma

Bilgisayar Özelliklerine Bakma” hakkında 2 yorum

 1. Bilgisayar özelliklerine bakmada kullanılacak adımları çok iyi anlatmışsınız teşekkürler

 2. Bilgisayarım özelliklerinin bukadar düşük olduğunu bilmiyordum. Hiç bir oyunu kaldırmıyor. Sistem değişikliği şart gibi 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön