Bilgisayar Ekranı Yan Döndü

Bilgisayarın ekranı yan döndü sorunu birçok kullanıcının bir kez başına gelmiş ve nasıl düzelir sorusunun cevabını aramasına neden olmuştur. Diyelim ki ekran ters döndü düzelmesi için yapılması gereken birkaç tuş kombinasyonuna basmaktadır. Bu makalede sorunu yaşayan kullanıcılarımız için nasıl düzelir sorusunu cevaplayıp, tuş kombinasyonları ile diğer ters dönen ekranı düzeltme yöntemlerini öğreneceksiniz.

Bilgisayarın ekranı yan döndü ise panik yapmanıza gerek yok, yanlışlıkla bastığınız tuşlardan dolayı ters dönen ekranın düzelmesi çok basittir. Bilgisayar klavyesini temizlerken yanlışlıkla basılan kısayol tuşları ekranınızın ters veya yan dönmesine neden olabilmektedir. Mouse hareketlerinizde ters dönen ekranınız gibi algılamasıda farklı olacaktır. Bir süre fare hareketlerine alışmaya çalıştıktan sonra düzelmesi için uygulaması gereken adımlara geçebilirsiniz. Dizüstü, Laptop ve Masaüstü bilgisayarınızın ekranı yan döndü ise Windows 10 ,7 ve 8.1 için ters dönen ekranı aşağıdaki maddeleri uygulayarak düzeltebilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Yan Döndü Sorunun Çözümü

Bilgisayar ekranı yan döndü ise doğru yöne düzeltmek için grafik ayarlarını ve Windows ayarlarını değiştirmek için kullanmanız gereken kısayollar vardır. Tek bir monitör kullanıyorsanız, Ctrl + Alt + Aşağı ok tuşlarına basarak yan dönen bilgisayar ekranını düzeltebilirsiniz. Yine de çoklu monitör kurulumları için çalışmıyor. Normale döndürmek için Ctrl + Alt + Yukarı ok tuşlarına basın. Görünümü yatay düzlemde de Ctrl + Alt + Sol ok veya Ctrl + Alt + Sağ ok ile değiştirebilirsiniz .

Bilgisayar ekranı ters döndü sorunu genelde Ctrl + Alt + Yukarı ok tuş kombinasyonundan birine yanlışlıkla basılması ile bilgisayar ekranının ters dönmesine neden olur.

Bilgisayarın ekranı yan döndü çözümü;

 • Masaüstünde boş bir yere sağ tıklayıp “Görüntü ayarları” seçeneğini seçin.
 • Açılan ekranın alt kısmında yer alan “Ekran Yönü” seçeneğine gelin.
 • Buradan “Yatay”, “Dikey”, “Yatay(döndürülmüş)” ve “Dikey(döndürülmüş)” seçeneklerini görebilirsiniz.
 • Bilgisayarın ekranı yan döndü ise “Yatay”ı seçerek düzeltebilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Yan Döndü Nasıl Düzeltilir?

Bilgisayar ekranı yan döndü sorunu her kullanıcının başına bir kez gelmiş bir ekranı yan çeviren bir sorundur. Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 bilgisayarın ekranı yan döndü ise sorunu çözümü için aşağıdaki adımları uygulayın.

Laptop, Masaüstü ve Dizüstü Ekran Ters Döndü:

 • Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 ekran yan döndü ise; klavyenizden CTRL+ALT tuşlarına basılı tutarak yön tuşlarından sağa (→) bastığınızda sağ yana, sola (←) bastığınızda sol yana, yukarı (↑) basıldığında düz yani normal haline ve aşağı (↓) bastığınızda ise ekran ters döner.
 • Masaüstüne sağ tıklayın, görüntü ayarları penceresini açın ve ekran yan döndürme yazan kısımda yer alan “Yatay”, ”Dikey”, ”Yatay (döndürülmüş)” ve ”Dikey (döndürülmüş)” seçeneklerinden “Datay” olanı seçin. Ters dönen ekranınız düzelecektir.
Ekran Ters Döndü Görüntü Ayarları
Ekran Yan Döndü

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü

Ekran ters döndü nasıl düzeltilir ne yapmalıyım diyor iseniz çözümü yukarıdaki maddeleri uygulamaktadır. Ekran ters dönme sorunu ile doğru tuş kombinasyonlarını yapmanız gerekmektedir. İlgili adımları uyguladınız ancak sorununuz düzelmedi ise bir diğer yöntemi deneyebilirsiniz.

Bilgisayar Ekranı Ters Döndü

Bilgisayar ekranı ters döndü ise HP, Lenovo, Asus, Toshiba, Dell, Casper, Grundig ve Exper markalarda döndürme tuşu basarak görüntüyü düzeltmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

Laptop ekran ters döndü ise;

 1. CTRL + ALT + Yukarı ok tuşlarına aynı anda basarak ekranı yatay ve normal haline çevirebilirsiniz.
 2. Masaüstüne sağ tıklayın ve görüntü ayarları kısmı seçin. Ekran yönü bölümünden “Yatay” seçeneğini seçin ve Ters dönen ekranınız düzelmiş olacaktır.
Bilgisayar Ekranı Ters Döndü?

Bilgisayar ekranı ters döndü ise klavyenizden birkaç tuş kombinasyonu ile ekranınızı eski haline getirebilirsiniz. Detayı yazımızda.

Latop Ekranı Yan Döndü Ne Yapmalıyım?

Laptop ekran yan döndü sorunu klavyesini temizlemek isteyen kullanıcıların yanlışlıklar bastığı bir kaç tuş ile ortaya çıkmaktadır. Çözümü ise oldukça basittir.

Windows 10 Ekran Yan Döndü Nasıl Düzelir?

Windows 10 işletim sisteminde ise masaüstünde boş bir alana sağ tıklayaran görüntü ayarlarını açmanız gerekmektedir. Çözümü basit olan bu sorun …

PC Ekranı Yan Döndü

Ctrl + alt + yukarı ok tuşlarına basılarak Windows pc ekranı yan döndü ise ekranı düzeltme ve döndürme işlemini uygulayabilirsiniz.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 20 Ortalama: 4.5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

13 Yorum

 1. Laptop ekran yan döndü bir türlü düzeltemiyordum doğru tuş kombinasyonlarını bulmamda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Ekran ters döndü sorunu çözüm için CTRL + Alt + yön tuşlarını kullansın.

 2. Bilgisayar ekranı yan döndü ve nasıl düzeltilir hakkında hiç bir bilgim yok. Şuan windows 10 işletim sistemi kullanıyorum bilgisayarımın markası asus nasıl düzeltebilirim?

 3. Masaüstü kullandığım pc ekranı ters döndü bir türlü düzeltemedim. Ekranın yan dönmesi ile ilgili verdiğiniz tuş kombinasyonlarını denedim düz ekranı bulmam biraz zaman aldı ama çözdüm. Teşekkürler

 4. Laptop yan yatırmak en iyi çözüm gibi duruyordu 😀 şaka şaka Intel dahili grafik kartı seçeneklerinde de ekranı sağa sola çevirme var. Normale alabilirsiniz.

 5. Ctrl + Alt + Yön tuşları ekran yan döndü sorunun çözümüdür. Teşekküre gerek yok 🙂 Laptop yan yatırıpta kullanmak tabi kesin çözüm olacaktır 😀

 6. Ekranı ters dönen pc veya laptop kullanıcıları;
  Ctrl+Alt+Yukarı ok ->normal ekran modu
  Ctrl+Alt+Aşağı ok ->Ters dönmüş ekran
  Ctrl+Alt+Sol ok -> Sola dönmüş ekran
  Ctrl+Alt+Sağ ok -> Sağa dönmüş ekran
  Ters ekranda maose kullanmak çok zordur umarım ters ekranı düzeltebilirsiniz.

 7. diz üstü laptop bilgisayarımın ekran yan döndü nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilir misiniz? ters döndü düzeltemiyorum

 8. windows 8 işletim sisteminde bilgisayar ekran ters döndü nasıl düzelir hangi tuşla düzeltebilirim

 9. HP marka bilgisayarımın ekranı ters döndü bu konu hakkında ayrdımcı olurmusunuz? Görüntü ayarlarına giriyorum ancak düzeltemedim. Windows 10 32 bit kullanıyorum ekran kartım izin vermiyor sanırım ekran ters döndü uff 🙁

 10. Dizüstü bilgisayarımın olan laptop ekranı yan döndü nasıl düzeltebilirim, ters çevirip yazdım bunu yardım edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu