Bilinmeyen Kaynaklara İzin Verme

Bilinmeyen kaynaklara izin verme, Android cihazlarda güvenli olmayan uygulamaların yüklenmesine izin vermek için kullanılan bir ayarın açılmasıdır. Bu ayar, cihazınıza güvenli olmayan uygulamaların belirli kaynaklara erişimine ve yüklenmesine izin verilmesini sağlar. Android kullanıcılarının cihazlarına yüklemek istedikleri uygulamaların yetkisini sınırlamak için kullanılan bir güvenlik önlemidir.

Bilinmeyen kaynaklara izin verme işlemi Android kullanıcılarının Google Play dışında farklı bir uygulama yüklemek istemelerinde karşılaşılan güvenlik önlemidir. Bu ayarı etkinleştirmek, güvenliği test edilmemiş 3. Parti uygulamaların cihazınıza yüklenmesini ve kaynaklara erişimini sağlamaktadır. Bu yazımızda Android cihazlara yüklenmek istenen bilinmeyen kaynaklara izin verme işlemi hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Bilinmeyen Uygulamalara İzin Verme

Bilinmeyen uygulamalara izin verme işlemi ile Android işletim sistemine sahip cihazlarda Play Store haricinde Apk olarak indireceğiniz dosyaları kurabilirsiniz. Bunun için cihazınızın “Ayarlar” bölümünde yer alan “Güvenlik” sekmesine giderek “Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver” seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekir. Bu işlem ile cihazınıza dışarıdan ulaşabilecek zararlı yazılımlara kapı aralamış olacaksınız. Bu nedenle dikkatli olun ve sadece güvenilir kaynaklardan uygulama indirin.

Bilinmeyen uygulamalara izin verme işlemi için;

  • Android cihazınızın “Ayarlar” bölümüne gidin.
  • Güvenlik sekmesini açın.
  • “Bilinmeyen Kaynaklara İzin Ver” seçeneğini aktif hale getirin.
  • Google Play Store haricinde bilinmeyen uygulama yükle işlemini izin vererek yapabilirsiniz.

Android cihazlarınızın güvenliğini korumak için, bilinmeyen uygulamalara izin verme risklerini göz önünde bulundurmalısınız. Bilinmeyen uygulamalar, cihazınıza virüs veya zararlı yazılım bulaştırma riski taşıyabilir. Bu nedenle, cihazınıza yalnızca güvenilir kaynaklardan indirdiğiniz uygulamalara izin vermelisiniz. Ayrıca, cihazınızın güvenliğini korumak için, uygulamalarınızı sık sık güncellemelisiniz.

Bilinmeyen Uygulamaları Yükle

Bilinmeyen uygulamaları yükle ayarı Android 7 ve önceki sürümlerde Google Play dışı yüklenmek istenen uygulamaların “Bilinmeyen Kaynaklar” olarak adlandırılır. Bu ayar yüklemek istenilen kaynağı bilinmeyen uygulamaların sisteme zarar vermesini önlemek için izini kapalı olarak kullanılmaktadır. Bilinmeyen uygulamaların yüklenmesini devre dışı bırakmak için cihazınızdan sistem ayarlarına giderek “Bilinmeyen uygulamaları yükle” seçeneği aktif edilmelidir.

Bilinmeyen uygulamaları yükle işlemi için;

  • Android cihazınızdan sistem ayarlarına giriş yapın.
  • Biyometrik veriler ve güvenlik sekmesine gidin.
  • Alt kısımda yer alan Bilinmeyen uygulamaları yükle seçeneğine girin.
  • Açılan ekranda listelenen kaynaklardan hangisinden uygulama yükleme istiyor iseniz anahtarını aktif edin.
  • Bilinmeyen uygulamaları yükle işlemi için aktif edilen ayar sonrası indirilen apk uygulamasının kurulumu yapabilirsiniz.

Bilinmeyen kaynakları etkinleştirdikten sonra, istediğiniz bilinmeyen uygulamaları yükle işlemi için APK dosyası indirebilirsiniz. Bilinmeyen uygulamalrarı yükle seçeneğini aktif ederek seçilen kaynaktan yüklenen uygulamanın telefonunuzu ve verilerinizi tehlikeye sokalabileceğini unutmayın.

Bilinmeyen kaynaklara izin verme nasıl yapılır?

Bilinmeyen kaynaklara Android cihazlarında izin vermek için Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen kaynaklara izin ver adımlarını takip ederek anahtarı aktif edin.

Bilinmeyen uygulamaları nasıl yükleyebilirim?

Bilinmeyen uygulamaları Android cihazınıza yüklemek için Ayarlar > Güvenlik > Bilinmeyen uygulamalara izin ver adımlarını takip ederek anahtarı aktif edin.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu