Köşeli Parantez Nasıl Yapılır?

Klavyede köşeli parantez nasıl yapılır merak edilen bir konudur. Bu yazımızda klavyeden diğer bir adı ile ayraç yapımı öğreneceksiniz. Türkçe karakterlerimiz arasında yer alan köşeli parantez []” ekstra bilgi ya da açıklama metnini vurgulamak için kullanılır. Noktalama işaretleri arasında yer almaktadır. Klavyede köşeli parantez bir başka söyleyişle köşeli işaretin nasıl yapıldığı, bilgisayarda parantez nasıl yapılır? bu yazımızda detaylı olarak anlattık.

Klavyede köşeli parantez yapmak için uygulamanız gereken birkaç tuş kombinasyonu bulunmaktadır. Genelde cümlelerin başında ve sonunda sağ içe köşeli “[“ ve sol içe köşeli ”]” olarak kullanılmaktadır.

Klavyede Köşeli Parantez Nasıl Yapılır?

Klavyede köşeli parantez yapmak için CTRL, SHIFT, ALT GR, ALT, FN gibi özel karakter tuşları ile birlikte kullanılır. Size göstereceğimiz köşeli parantezi klavyede ALT GR + 8 ve 9 tuşlarına aynı anda basarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Klavyede Köşeli Parantez


Bilgisayarda köşeli parantez nasıl yapılır sorunun cevabı klavyede bulunan tuş ve üzerinde yüzlerce harf, rakam, semboller ve işaret bulunmaktadır. Klavyede shift ve karakter harflerinin üstünde yer alan 8 ve 9 sayıları kullanmaktadır. Bu sayılar aynı zamanda birçok sembol yapmanıza olanakta sağlamaktadır.

Wordde Köşeli Parantez Yapımı

Wordde köşeli parantez nasıl yapılıra gelince yine aynı tuş kombinasyonlarını yapmanız gerekmektedir. Matematik ödevleri için wordde büyük köşeli parantez yapımıda merak edilen konular arasındadır.

Microsoft wordde açılı ayraçlar olarakta bilinen köşeli parantez simgesini yeni bir satıra geçmeden Shift + 8 ile açabilir, Shift + 9 ile de kapatabilirsiniz. Word dosyalarında aynı zamanda ekran klavyesini kullanarakta yazı ve sembol yapmak mümkündür.

Köşeli Parantez Yapmak için:
ALT tuşuna basılı tutarak 091 sayılarını yazdıktan sonra alt tuşunu bıraktığınızda [ işareti çıkar. ALT + 093 tuşu ile birlikte bastığımızda ] işareti oluşur. Kapalı parantez nasıl yapılır sorusunun cevabıdır.

Ascii Kodu ile Köşeli Parantez Yapımı

Köşeli parantezi klavye shift kombinasyonları ile yapabildiğiniz gibi ascii kodları ile de yapabilirsiniz. ALT + GR + sayı tuşlaması ile ulaşabildiğimiz ascii kodlarının tam listesi bulunmamaktadır.

ALT tuşuna basılı tutarak 091 sayılarına basıldığında sağ içe doğru [ işareti oluşmaktadır. ALT tuşuna basılı tutarak 093 yaptığımızda ise ] sembolü oluşmaktadır.

Klavyede Köşeli parantez nasıl yapılır

Köşeli Parantez Görevi Nedir?

Noktalama işaretlerinden birisi olan köşeli parantez diğer semboller gibi kullanım amacı bulunmaktadır. Word dosyanızda cümle içerisinde parantez kullanmanız gereken durumlar olacaktır. Matematik formüllerinde sayıları parantez içine almak için köşeli parantez kullanılır.

Köşeli Parantez


Bir yazı ve makale içerisinde metinleri köşeli parantez içine alarak kaynak olarak verilmiş kitapları ve çeşitli ayrıntıları belirtmekte mümkündür. Bilgisayar özelliklerine bakma yazımızıda okumayı unutmayın.

Bilgisayarda Parantez Nasıl Yapılır?

Bilgisayarda parantez yapmak için CTRL, SHIFT, ALT GR, ALT, FN gibi özel karakter tuşları birlikte kullanılır. Bilgisayarda parantezi klavyenin ALT GR + 8 ve 9 tuşlarına aynı anda basarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Köşeli Parantez Nedir?

Türkçede yer alan bir semboldür.

Ne işe yarar?

Yazı veya makalenizde kaynak belirtmek için kullanılır.

Parantez Nasıl Yapılır?

Parantez nasıl yapılır sorunun cevabı klavyede yer alan birkaç tuş kombinasyonu ile yapmak mümkündür.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 4.5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu