Modem

TP-Link Modem Kurulumu

TP-Link modem kurulumu için, aktif internet bağlantısı olan bir modeme ve bir veya daha fazla bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Yapılandırma için bir bilgisayarı Ethernet üzerinden bağlayarak başlıyoruz, ancak bir kez yapıldığında, gerekirse kablosuza geçebilirsiniz. WiFi kullanarak bir yönlendirici kuramazsınız.

TP-Link modem, rekabetçi fiyatları ve kullanım kolaylığı nedeniyle popülerdir. Hızlı ağ erişimi sağlarlar, bir güvenlik duvarı ve yönlendirici görevi görebilirler ve mülkünüz içinde kablosuz erişim sunabilirler. İlk bakışta, bir yönlendirici kurmak göz korkutucu görünebilir, ancak bu eğitimdeki adımları izlerseniz çok basittir. Temel kurulum süper basittir ancak burada durmak istemezsiniz. Güvenliği artırmak ve yönlendiricinize ve ağınıza erişebilecek tek kişinin siz olduğunuzdan emin olmak için birkaç değişiklik yapmak isteyeceksiniz.

TP-Link Modem Kurulumu Nasıl Yapılır?

TP-Link modem kurulumu yalnızca modem moduna yapılandırmanız gerekebilir, ancak bu tamamen ISS’nize bağlıdır. Öğrenmek için modem yapılandırma ekranına bakmaya değer. Bir ağda iki yönlendirici kullanabilirsiniz, ancak yalnızca tek bir DHCP sunucusu kullanabilirsiniz ve bu, modeminizin değil, yönlendiricinizin içinde olmalıdır.

TP-Link Modem Bağlantısı

TP-Link Modem Kurulumu için;

 1. ISP modeminizin yakınına yerleştirin ve modemi bir Ethernet kablosu kullanarak yönlendiricinin WAN bağlantı noktasına bağlayın.
 2. Yönlendiriciyi açın. Bağlantı sağlandığında bağlantı ışığı yeşile dönmelidir.
 3. Bilgisayarınızı Ethernet üzerinden yönlendiricinin LAN bağlantı noktasına bağlayın. Hangi bağlantı noktası numarasını kullandığınız önemli değil.
 4. Bir tarayıcı açın ve URL çubuğuna 192.168.1.1 yazın. 1.1 çalışmazsa 192.168.0.1’i deneyin. Bir TP-Link modem arayüz ekranının belirdiğini görmelisiniz.
 5. Kullanıcı adı ve şifre için admin ve admin yazın.

Artık TP-Link modem arayüz ekranına giriş yaptınız. Her şeyi buradan ayarlıyoruz.

TP-Link Modem Şifresi

TP-Link modem şifresi için yeni bir yönlendirici kurarken her zaman yapmanız gereken ilk şey parolayı değiştirmektir. Herkes yönetici yöneticisini bilir, bu yüzden şimdi değiştirmeniz gerekir.

TP-link modem arayüz şifresi değiştirme işlemi için sırayla;

 1. Yönetim ve Erişim Kontrolü’nü seçin.
 2. Parola Seç.
 3. Eski parolayı ve yeni parolayı iki kez girin.
 4. Kaydet’i seçin.
TP-Link Modem Şifresi

Bazı yönlendiricilerde menü Bakım ve Yönetim olacaktır ancak geri kalanı aynı olmalıdır. Bazı yönlendiriciler kullanıcı adını değiştirmenize izin verir. Sizinki de bu seçeneğe sahipse, onu da değiştirin. Kullanıcı adınızı tanımlanabilir hale getirmemeye çalışın ve şifrenizin güçlü olduğundan emin olun.

Tenda Modem Arayüz

TP-Link WiFi Ayarları

TP-Link wifi ayarları yani Kablosuz bağlantı kurmak da aynı derecede basittir. Kişilerin kablosuz ağınıza erişmek için kullanması için bir WiFi şifresi ayarlamanız gerekecektir. Kullanılabilirliğini korurken, olabildiğince güçlü yapın. Yönlendirici parolanızdan farklı olduğundan emin olun.

 1. TP-Link yönlendirici yapılandırma menüsünden Kablosuz’u seçin.
 2. Kablosuz Ağ Adı’nı seçin ve ona anlamlı bir ad verin.
 3. Bölgeyi seçin ve modu ayarlayın. 802.11 Karışık burada iyi.
 4. Tercih ederseniz şimdilik bir kanal seçin veya otomatik olarak ayarlayın.
 5. Ardından Kaydet’i seçin.
 6. Kablosuz’u ve ardından Kablosuz Güvenlik’i seçin.
 7. Şifreleme olarak WPA2’yi seçin.
 8. Yeni bir kablosuz şifre belirleyin. Güçlü bir şey yapın.
 9. Kaydet’i seçin.

Kablosuz ağınız artık yapılandırılmıştır ve kullanıma hazırdır. Yönlendiricinizi yeniden başlattıktan sonra, belirlediğiniz parolayı kullanarak ona bir telefon veya başka bir cihaz bağlayın. Hemen bağlanması gerekir.

TP-Link yönlendiricide DHCP kurma

DHCP, Dinamik Ana Bilgisayar Kontrol Protokolü, bir ağ içindeki IP adreslerini sağlayan şeydir. Ağ başına yalnızca bir DHCP sunucusu olmalıdır, bu nedenle modeminizi kontrol etmeniz ve yönlendirici modunda olduğundan emin olmanız gerekir.

 1. Yönlendiricinizdeki sol menüden DHCP’yi ve DHCP Ayarlarını seçin.
 2. İhtiyaç duyduğunuzda etkinleştirin veya devre dışı bırakın.
 3. Yönlendiriciyi DHCP sunucusu olarak kullanıyorsanız bir IP adresi aralığı ayarlayın.
 4. Tamamlandığında Kaydet’i seçin.

TP-Link yönlendiricide DNS ayarlayın

Varsayılan olarak, ISP modeminiz yönlendiricinize bir DNS sunucusu atar, ancak ISP DNS genellikle yavaştır. DNS sunucusunu değiştirmek hızı oldukça artırabilir, bu yüzden denemeye değer.

 1. Yönetici ekranından Ağ’ı seçin.
 2. WAN’ı seçin ve Birincil ve İkincil DNS’i seçin.
 3. Buradaki girişleri Google DNS (8.8.8.8 ve 8.8.4.4) OpenDNS veya başka bir şeyle değiştirin.
 4. Tamamlandığında Kaydet’i seçin.

Şimdi yönlendiricinizin yeniden başlatılmasına ve yeni yapılandırmasını yüklemesine izin vermek için Sistem Araçları ve Yeniden Başlat’ı seçin. Giriş yapmak için yeni kullanıcı adınızı ve / veya şifrenizi kullanmayı unutmayın! Tenda Modem Kurulumu için bu yazımızı inceleyin.

TP-Link Router, ebeveyn kontrolleri sunuyor mu?

Yönlendiricilerin temel özelliklerinden biri ebeveyn denetimlerini ayarlamaktır. 
Elbette, çocuğunuzun kullandığı her cihaz, web sitesi ve profil için ayrı kontroller ayarlayabilirsiniz, ancak bu sıkıcı bir iştir. 
Neyse ki, çoğu TP-Link modeli bir çeşit ebeveyn denetimi sunar.

TP-link Modemin bir garantisi var mı?

Kurulum işlemi sırasında geri dönüşü olmayan bir hatayla karşılaşabilirsiniz. 
Yönlendiriciniz açılamayabilir veya açılmayabilir. 
Durum buysa (ve güç kablosunun doğru şekilde takıldığını doğruladıysanız), yönlendiricilerin sınırlı bir garanti ile geldiğini bilmekten mutluluk duyacaksınız.

TP-Link Modem Arayüzü Şifresi Nedir?

TP-Link modem arayüzü şifresi admin ve ya ttnet’dir. Bazı durumlarda farklılık gösterebilir.

[Toplam: 4 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

1994 doğumluyum. Bilgisayar programcılığı bölümü mezunuyum. 2018 yılından bu yana SEO ile iç içeyim ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapmaktayım. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu