İmei Numarasından Yer Tespiti Programı

İmei numarasından yer tespiti programı dünyadaki herhangi bir mobil cihazı imei’den konum bulma için kullanılmaktadır. IMEI, International Mobile Equipment Identity (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği) olarak adlandırılan bir telefonun kimlik numarasıdır. Bu numara, her bir cep telefonu veya mobil cihaz için üreticisi tarafından belirlenmiş 15 basamaklı benzersiz koddur. IMEI, cihazın kaybolması veya çalınması durumunda telefonu bulma ve kullanıcının cihazını geri almasını sağlamak için de kullanılır.

İmei numarasından yer tespiti programı ile konum bulmak için cihaz kapağının altında ve bataryanın alt kısmında bulunan benzer 15 basamaklı kod kullanılmaktadır. Cihazın kimliğini doğrulamak için kullanılan IMEI numarası aynı zamanda cihazın kayıp veya çalıntı olduğunu belirlemek ve cihazı bulmak içinde kullanılmaktadır. Bu yazımızda IMEI numarasından yer tespiti programı ile telefon takibi ve cihazın konumunu nasıl bulabileceğiniz hakkında detaylı bilgi yer almaktadır.

İmei ile Konum Bulma

İmei ile konum bulma, bir cihazın IMEI numarasını kullanarak cihazın konumunu tespit etmeyi amaçlayan bir teknolojidir. IMEI (International Mobile Equipment Identity) numarası, her cihaz için benzersiz bir numaradır ve cihazın üreticisi tarafından atanır. İmei ile konum bulmak için GPS veya diğer konum belirleme teknolojileri kullanılmaktadır. IMEI numarasının kullanılması, cihazın yerini tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir.

imei ile konum bulmak için;

  • Telefonun Ayarlar > Telefon Hakkında > Durum Bilgisi adımlarını takip edin.
  • imei bilgisi seçeneğine dokunun.
  • Açılan bilgi ekranında 15 haneli EMEI numarası not alın.
  • imei numarasından yer tespiti programına bu kodu yazarak konum bulabilirsiniz.

İmei ile konum bulma işleminde kullanılan yer tespiti programı cihazın son görüldüğü yeri harita üzerinden işaretleyecektir. Bir cihazın konum ve yer tespiti için menşe ülkesini, üreticisini ve model numarasını gibi bilgilerinde bulunduğu imei numarası kullanılabilir. Bu nedenle imei numarasını cihazınızı aldığınız ilk gün kaybolma veya çalışma durumuna karşı bir kenara not almanız gerekmektedir.

İmei Numarasından Konum Bulma

İmei numarasından konum bulma oldukça kolay olup bunun için telefonunuzun arama kısmına *#06# yazarak arama yapmanız gerekmektedir. IMEI numarasını öğrendiğiniz bu adımdan sonra ekranda yer alan 15 haneli benzersiz kodu Google’da aratın. İmei numarasından telefon takibi programı ve uygulamaları GPS aracılığıyla telefonunuzun aktif olduğu son konumu haritada göstermektedir.

İmei numarasından telefon takibi programı için SeekDroid, My Droid veya Find My Phone uygumalarını kullanarak yer tespiti yapabilirsiniz. “#06” kodunu arama ekranına yazarak öğrendiğiniz imei numarasını alternatif olarak Google’dan aratarakta konum bulma yapabilirsiniz. Cihazın çalınması veya kaybolması durumunda kullanılan IMEI numarasından telefon bulma için yapmanız gereken IMEI takip programı kullanmaktır.

İmei numarasından yer tespiti programı kullanımı;

  • Google play arama yerine “IMEI Tracker” yazın ve yer tespiti programını indirin.
  • Kurulumunu yaptığınız uygulamanın IMEI Tracker All Phone Location seçeneğine gidin.
  • Kişiler, çağrılar, depolama SMS ve yer tespiti için gerekli izinleri uygulamaya verin.
  • Kayıp telefonunuzun kutusunda yazan IMEI numarasını girin ve “Takip” tuşuna basın.
  • Telefonunuz IMEI numarası üzerinden taranacak ve bulunması durumunda haritada gösterilecektir.

İmei numarasından yer tespiti programı ile telefonunuz şebeke üzerinden takip edilerek en yakın konumu haritada gösterilmektedir. Ancak telefonunuzun çalınması veya kaybolması durumunda imei ile konum bulma telefon kapalı ise çalışmayabilir. Bu nedenle kolluk kuvetlerine veya operatörünüz ile iletişime geçerek IMEI numarasından yer tespiti yapılmasını isteyebilirsiniz.

imei numarasından yer tespiti programı nasıl kulanılır?

IMEI numarasını öğrenmek için telefonunuzun arama yerine *#06# yazarak aratın. Ardından imei numarasından yer tespiti programı SeekDroid, My Droid veya Find My Phone uygulamalarından birini indirin. 15 haneli imei kodunu bildiğiniz cihazın yer tespiti için programa imei numaranızı yazarak konum bulma yapabilirsiniz.

IMEI numarası ile telefon bulunur mu?

IMEI numarası ile telefon bulma işlemi için profesyonel programlar veya uygulamalar kullanarak harita üzerinden yer tespiti yapmak mümkündür. Ancak en güvenli yol polis ve savcılığa telefonunuzun kaybolduğunu söyleyerek yer tespiti yapılmasını istemektir.

imei numarasından yer tespiti edilir mi?

Evet, imei numarasından yer tespiti yapabilmek için kullanılan programlar, uygulamalar ve çeşitli konum bulma servisleri kullanılmaktadır. Telefonun çalınması veya kaybolması durumunda polis imei numarasından yer tespiti yapabilecek donanıma ve bilgiye sahip olabilmektedir.

Kapalı olan telefon IMEI den konum bulunur mu?

Evet, telefon kapalı dahi olsa polis ve savcılık IMEI numarası bilinen telefonu şebeke sinyallerini takip ederek harita üzerinden tam yerini tespit edebilir. Telefon kapalı dahi olsa SIM kartının sinyal vermesi kaybolan veya çalınan telefonların IMEI numarasından bulunmasını sağlamaktadır.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 3.8]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu