Programsız Yer Tespiti

Programsız yer tespiti, bir cihazın konumunun bulunmasını için harita, GPS, program veya yazılım aracı kullanılmadan gerçekleştirilen bir teknolojidir. Bu teknoloji, cihazın konumunu belirlemek için GPS veya diğer konum belirleme yazılımları gibi harici bir kaynak kullanmadan programsız çalışmaktadır. Bunun yerine, cihazın konumunu belirlemek için cihazın kendi özelliklerini kullanır. Bir akıllı telefonun kendi anteni, sinyal gücü veya sinyal gecikmesi gibi özellikleri kullanılarak cihazın konumunu tespit etmek için kullanılabilir. Telefon numarası bilinen bir kişinin programsız yer tespiti için Scannero web sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

Programsız yer tespiti, bir cihazın konumunun bulunması için yazılım veya telefonların servislerini kullanmadan gerçekleştirilen bir yöntemdir. Bu yöntem, kullanıcının konumunu tespit etmek için cihazın kendi donanım ve sinyal özellikleri kullanır. Bu yazımızda cihaz özelliklerini kullanarak programsız yer tespiti için yapmanız gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Programsız Yer Tespiti Ücretsiz

Programsız yer tespiti ücretsiz olarak cihazların telefon kaybolduğunda kullanmanız için sunulan servislerini kullanarak harita üzerinden yer tespiti yapabilirsiniz. Bu servisler cihazın web sitelerinde yer alan Cihazımı Bul hizmetlerinden oturum açarak tamamen ücretsiz olarak yer tespiti yapmanıza imkan sağlar. Cihazın Wi-Fi ve GPS bağlantısı ile o an nerede olduğunu ya da en son nereden sinyal alındığını ücretsiz olarak harita üzerinden görebilirsiniz.

Programsız yer tespiti için;

 • Scannero web sitesine gidin.
 • Programsız yer tespiti yapmak istediğiniz telefon numarasını girin.
 • “Konumu Bul” seçeneğine tıklayarak kaydolun.
 • Mail adresinize gelen giriş bilgileri ile oturum açarak girilen cep telefonu numarasının yer tespitini tamamlayabilirsiniz.

Programsız yer tespiti ile kaybolan veya çalınan cihazınızı harita üzerinden yaklaşık veya net konumunu ücretsiz bulabilirsiniz. Andorid telefonlarda Google konum, Samsung cihazlarda Find My Phone ve iOS cihazlarda ise iPhone’umu Bul servisleri ücretsizdir.

Programsız Yer Tespiti Nasıl Yapılır?

Programsız yer tespiti yaparken cep telefonunun GPS, Wi-Fi bağlantısı ve baz istasyonu bilgilerini kullanılarak mevcut konumun tespiti yapılır. Aynı zamanda cihazın kaybolması durumunda kullanabileceğiniz Android ve iOS işletim sistemi telefonlarda programsız yer tespiti servisleri bulunmaktadır. Android telefonların yer tespiti için Google konum ve “Find My Phone” servisi kullanılırken, iOS telefonlarda ise “iPhone’umu Bul” uygulaması kullanılmaktadır.

Programsız yer tespiti için kullanılan Find My Phone ve iPhone’umu Bul servisleri cihazın GPS ve Wi-Fİ sinyalleri üzerinden konumunu haritada göstermektedir. iCloud özelliği olan iPhone cihazınızın dahili GPS sistemi kullanılarak haritada cihazınızın yerini tespit edebilirsiniz. iCloud üzerinden kaybolan cihazın yerini bulabilir, bulan kişi ile iletişime geçebilir, alarm çalabilir, ekranı kilitleyebilir veya verilerinizi uzaktan silebilirsiniz.

Programsız yer tespiti Android

Android telefonlarda programsız yer tespiti için Google Konum ve Samsung marka telefonlarda ise Find My Phone servisi kullanılmaktadır. Google konum servisini, Android.com/find adresinden Gmail hesabınız ile oturum açarak kullanabilirsiniz.

Programsız yer tespiti için;

 • Tarayıcıda android.com/find adresine gidin.
 • Google Gmail hesabınız ile oturum açın.
 • Kaybolan cihazınızın seçerek yer tespiti için konum seçeneğine tıklayın.
 • Haritada cihazdan alınan en son sinyal ile yaklaşık yeri ve zamanı gözükecektir.
 • Servis ile ekran kilitleme ve veri silme işlemleri de yapabilirsiniz.

Programsız yer tespiti iOS

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızın programsız yer tespiti için iPhonu’umu Bul’u servisini ücretsiz kullanarak harita üzerinden cihazlarınızın yerini görebilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuza bir ekran kilidi koyarak özel verilerinizi gizleyebilirsiniz.

iPhone cihazlar için;

 • Tarayıcıdan iCloud.com/find adresine gidin.
 • iCloud hesabınız ile giriş yapın.
 • Aygıtlar listesinden cihazınızı seçin.
 • Cihazımın konumunu tespit et seçeneğini seçin.
 • iOS cihazınızdan sinyal, Wi-Fi bağlantısı veya GPS konumu alındığında haritada gözükecektir.
Programsız yer tespiti nasıl yapılır?

Programsız yer tespiti için cihazın GPS, Wi-Fİ ve baz istasyonu bilgileri telefonun kaybolması durumunda kullanılan servisler aracılığıyla sinyal alınarak yer tespiti yapılır.

Programsız yer tespiti kimler kullanılır?

Programsız yer tespiti servislerini cihaza fiziksel erişim olmadan uzaktan konum takibi yapmak isteyen eşler, çocuk sahibi ebeveynler sıklıkla kullanılır.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu