Telefonla Konuşurken Ses Kaydetme

Telefonla konuşurken ses kaydetme, gelen veya giden telefon görüşmelerini veya diğer uygulamalardan yapılan sesli konuşmaları kaydetme işlemidir. Bu işlem için telefonunuzun dahili ses kaydetme özelliği veya üçüncü taraf bir uygulama kullanılarak gerçekleştirilebilir. Telefon konuşurken ses kaydedici kullanarak bir toplantıyı veya önemli bir konuşmayı daha sonradan dinleyerek notlar alabilirsiniz.

Telefonla konuşurken ses kaydetme, telefon görüşmelerinin dijital bir kayıt olarak saklanması ve sonradan görüşme kaydının dinlenebilmesi anlamına gelmektedir. Konuşmaların kaydedilmesiyle hatırlanması gereken önemli bilgilerin not alınmasını kolaylaştırır. Bu yazımızda telefonunuzun kendi özelliğini kullanarak ve üçüncü parti telefonla konuşurken ses kaydetme uygulamaları hakkında bilgi vereceğiz.

Telefon Konuşması Kaydetme

Telefon konuşması kaydetme, Android veya iPhone cihazın veya uygulama aracılığıyla gerçekleştirilen telefon görüşmelerinin ses kaydını yapma işlemidir. Bu özellik, kullanıcılara telefon konuşmalarını daha sonra dinlemek, hatırlamak veya gerektiğinde kanıt olarak kullanmak için kaydetme sağlamaktadır.

Telefon konuşması kaydetme için;

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Arama yapın veya gelen bir çağrıyı cevaplandırın.
 • Aramanızı kaydetmek için devam eden arama ekranında Kaydet’e dokunun.
 • Kaydı durdurmak için Kaydı durdur’a dokunun Kaydetmeyi bırak.

Yukarıdaki adımları takip ederek telefon konuşma kaydedici özelliğini aktif ederek görüşme sırasında konuşmayı kaydetme yapabilirsiniz. Konuşma kaydını daha sonra telefonunuzun dahili depolama alanında yer alan kaydedilenler klasöründe bulabilirsiniz.

Telefon konuşmalarını kaydetme işlemi, kişisel mahremiyet ve yasal gereksinimlerle ilgili hassas bir konudur. Bu nedenle, kaydetme işlemine başlamadan önce yerel yasaları ve düzenlemeleri araştırmanız, etik kuralları takip etmeniz ve gereken izinleri almanız önemlidir.

Telefonla Konuşurken Ses Kaydı Nasıl Alınır?

Telefonla konuşurken ses kaydı almak için telefonunuzun arama kaydedici özelliğini açın. Uygulama gelen ve giden aramaların konuşmak ekranında “Kaydı Başlat” seçeneği sunacaktır. Butona tıklayarak görüşme öncesi ses kaydını başlatabilir, “Kaydı Sonlandır” seçeneği ile ses kaydetme yapabilirsiniz.

Telefonla konuşurken ses kaydetme

 • Telefonun arama kaydedici özelliğini açın.
 • Birini arayın ya da gelen aramayı cevaplayın.
 • Ses kaydetme işlemi için ekranda yer alan “Kaydet” butonuna dokunun.
 • Ses kaydını sonlandırmak için “Kaydı Durdur” butonuna dokunun.

1. Google Voice kullanarak Android’de ses kaydetme

Google Voice, internet üzerinden yapılan telefon görüşmelerine olanak sağlamak için oluşturulmuş ses protokolü (VoIP) hizmetidir. Telefon konuşması kaydetme özelliği ile gelen ve giden tüm aramaları ses dosyası halinde kaydedilmesi için de kullanılmaktadır.

Google Voice kullanarak telefon görüşmesi kaydetme;

 • Kaydetmek istediğiniz gelen aramayı cevaplayın.
 • Kaydı başlatmak için 4’e basın.
 • Kaydı durdurmak için 4’e basın.
 • Kayıtlara Google Voice sesli posta sekmesinden erişin.

Telefon görüşmelerini kaydetme işlemi için Google Voice’u kullandığınızda, görüşme sırasında kayda başlayabilir ve dilediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

2. Telefonla konuşurken ses kaydetme uygulaması kullanma

Android veya iPhone cihazınızdan mağazaya girerek bir ses kaydedici uygulaması indirebilirsiniz. Android arama kaydetme işlevi Google’ın Telefon uygulamasına ve Erişilebilirlik hizmetlerine kısıtlama getirmiş olsa da bir ses kaydediciyi etkinleştirebilirsiniz. Telefon konuşmasını hoparlöre alarak bunu uygulama üzerinden kaydetme yapılabilmektedir.

Telefon Konuşması Nasıl Kaydedilir?

 1. Uygun bir kayıt uygulaması seçin: Telefonunuzun işletim sistemine (Android veya iOS) uygun bir kayıt uygulaması seçin. Google Play Store veya App Store’da birçok farklı kayıt uygulaması bulunmaktadır. İncelemeleri kontrol ederek, popüler ve güvenilir bir uygulama seçmeye özen gösterin.
 2. Uygulamayı indirin ve kurun: Seçtiğiniz kayıt uygulamasını telefonunuza indirin ve kurun. İndirme ve kurulum süreci genellikle basittir ve uygulamanın talimatlarını takip ederek tamamlanabilir.
 3. Ayarları yapılandırın: Uygulamayı açın ve ayarları yapılandırın. Genellikle kayıt seçenekleri, dosya formatı, kayıt kalitesi ve depolama konumu gibi seçenekler sunulur. İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak uygun ayarları seçin.
 4. Telefon görüşmesini kaydedin: Kayıt uygulamasını başlatın ve telefon görüşmesini yaparken veya alırken kaydetmeyi başlatın. Uygulama, genellikle bir “kaydet” veya “kayıt başlat” düğmesiyle birlikte gelir. Bu düğmeye tıkladığınızda, uygulama arka planda çalışarak telefon görüşmesini kaydetmeye başlar.
 5. Kaydı durdurun ve saklayın: Görüşme bittikten veya kaydetmek istemediğiniz bir noktada kaydı durdurun. Kaydedilen ses dosyasını uygulama içinde veya telefonunuzun depolama alanında bulabilirsiniz. Uygulamanın sağladığı seçeneklerle kaydı paylaşabilir, etiketleyebilir veya başka bir yere kaydedebilirsiniz.
Ses kaydı nasıl alınır?

Telefonla konuşurken ses kaydı almak için Android cihazlarda ses kaydedici uygulamasını kullanabilirsiniz. iPhone cihazlarda ses kaydı almak için AppStore mağazasına giderek ses kaydedici uygulamaları indirerek kullanabilirsiniz.

Telefon konuşması nasıl kaydedilir?

Telefon konuşması kaydetmek için uygun bir kayıt uygulamasını telefonunuza indirip kullanarak kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu