Whatsapp Durum Fotoğraf Kalitesi Düşüyor

Whatsapp durum fotoğrafı alıcıya gösterilmeden önce bant genişliği kullanımını azaltmak için boyutunu küçülürtür, kalitesini düşürür. Bant genişliği kullanımını azaltmaktan sunucularındaki yükü azaltmaya, görüntünün gönderilip alınması için geçen süreyi azaltmaya kadar birçok nedenden dolayı Whatsapp durum fotoğraf kalitesi düşebilir. WhatsApp Durumu, durumunuzu başkalarına bildiren bir durumdur. WhatsApp tarafından oluşturuldu. Durumunuzu resim olarak 5 saniye ve video olarak 30 saniye olarak ayarlayabilirsiniz. WhatsApp durumunu kaliteden ödün vermeden nasıl yükleyeceğinizi bilmeden önce, WhatsApp durum kalitesinin neden düştüğünü öğrenin.

Whatsapp aracılığı ile görüntünün bulanık veya hafif pikselli bir şekilde düşük kaliteli durum fotoğrafı paylaşıldığına denk gelmişsinizdir. Bu durum genellikle durum hikayesinde paylaşılan gönderiyi izleyen kişinin internet hızının düşük olması veya paylaşan kişinin kalitesi düşük bir fotoğraf paylaşmasından dolayıdır. Eğer sizde WhatsApp durum fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu yaşıyor iseniz bu yazımızdaki adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

Whatsapp Durum Kalitesi

Whatsapp durum kalitesi paylaşılan video çözünürlüğü veya fotoğrafların piksel yoğunluğuna göre yüksek veya düşük olabilir. Uygulamanın hikaye paylaşım özelliği olan durumunuzda fotoğrafların daha kaliteli gözükmesini istiyor iseniz boyutunu yüksek tutmanız gerekmektedir.

Düşük çözünürlüklü fotoğrafın durum paylaşımı yapılması ciddi bir oranda kalite kaybına, bulanık görüntülenmesine neden olacaktır. 720x1080p çözünürlükte çekilen bir fotoğrafa göre 1280×1920 çözünürlükte çekilen fotoğrafın durum kalitesi çok daha düşük olacaktır.

Whatsapp Durum Kalitesi Neden Düşer?

WhatsApp, durumu ayarlamak için yalnızca düşük boyutlu görüntü ve videoların paylaşılmasına izin vermektedir. WhatsApp durumumuza büyük boyutlu resimler veya videolar yüklediğimizde, otomatik olarak düşük boyutlu resme (200KB’nin altında) ve videolara (16MB’ın altında) dönüştürülür.

Whatsapp Kalite Düşmeden Durum Gönderme

İnternette en çok aranan soru, WhatsApp kalite düşmeden durum gönderme nasıl yapılır sorusudur. Whatsapp durumunu orijinal kalitede yükleyebiliriz. WhatsApp durum görüntülerini kaliteden ödün vermeden yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Whatsapp kalite düşmeden durum göndermek için;

 • WhatsApp Durumunu ayarlamak istediğiniz görüntünün ekran görüntüsünü alın.
 • Ekran görüntüsü ile çekilen resimde istediğiniz kısmı kırpın.
 • Google Play Store’dan Lit Photo Compressor uygulamasını indirin.
 • Uygulamayı açın ve sıkıştırılmış fotoğrafları seçin.
 • WhatsApp Durumunu ayarlamak istediğiniz kırpılmış resmi seçin.
 • Sıkıştırma modunu Kalite’yi Boyut olarak değiştirin.
 • 140KB-150KB arası boyutu seçin.
 • Çözünürlüğü koru düğmesine dokunun.
 • Sıkıştırılmış görüntünün depolama konumunda nereye kaydedileceğini seçmek için dosya seçeneğini seçin.
 • Sıkıştırmayı Başlat düğmesini tıklayın.
 • Artık Resminiz orijinal kalitesini kaybetmeden düşük boyuta sıkıştırıldı.

WhatsApp durum fotoğraf kalitesi düşüyor sorunu yaşayanlar çözünürlüğü koruyarak sıkıştırılmış görüntüleri durumlarında paylaşabilirler. Yukarıdaki adımları uygulayarak WhatsApp durumunuzu kaliteden ödün vermeden yükleyebilirsiniz.

WhatsApp Durumunda Yüksek Kaliteli Görüntüler Nasıl Ayarlanır?

Whatsapp durumunda yüksek kaliteli görüntü paylaşımı için Whatsapp > Ayarlar > Depolama ve Veriler > Fotoğraf Yükleme Kalitesi’ni en yüksek kalite yapmanız gerekmektedir. Whatsapp durumunuzda yüksek kaliteli fotoğraf paylaşımı yapmak için en yüksek kalite seçeneğinin seçili olması gerekmektedir.

Whatsapp durum fotoğraf kalitesi düşüyor ise;

 • Whatsapp uygulamasını açın.
 • Sağ üste yer alan ayalar seçeneğine girin.
 • Buradan depolama ve veriler’e dokunun.
 • Açılan ekranın en altında Whatsapp durum fotoğraf kalitesini ayarlayabileceğimiz “Fotoğraf Yükleme Kalitesi” seçeneğini “En Yüksek Kalite” seçiyoruz.

Kaliteyi kaybetmeden WhatsApp durumunda tam ekran görüntüler nasıl yüklenir:

Tam ekran görüntüleri kırpmadan yüklemek isterseniz aşağıdaki adımları izleyin.

 • Google fotoğraflar uygulamasında resminizi yedekleyin.
 • Google’a gidin ve Fotoğraflarım’ı arayın.
 • Tüm Fotoğraflarımı Görüntüle’yi tıklayın.
 • Yedeklenen resmi indirin.
 • Lit Photo Compressor Uygulamasına gidin.
 • Yalnızca  110KB boyutunu 120KB olarak  değiştirin (Çünkü bu boyut çıktı görüntü boyutunu 150KB’nin altında verecektir  )
 • Şimdi bu tam ekran görüntüsünü WhatsApp durumunuzda ayarlayın. Resmin orijinal kalitede olduğunu görebilirsiniz.

Whatsapp Duruma Kaç Kere Baktı

Whatsapp Durum Geçmişi Görme

Whatsapp durum fotoğraf kalitesi düşüyor ne yapmam lazım?

Whatsapp durum fotoğraf kalitesi düşmesinin nedeni resim ve fotoğraflarda 200KB’nin altına ve videolarda ise 16MB’ın altında izin vermesidir. WhatApp sunucularının yeterli olmaması paylaşımların kalitesini limitlendirdiği gibi yüksek kaliteli durum paylaşımı yapmanıza imkan vermesidir.

Whatsapp kalite düşmeden durum gönderme nasıl yapılır?

Whatsapp kalite düşmeden durum göndermek için Çevrimiçi Görüntü Kompresörü uygulamasını ücretsiz bir şekilde indirmeniz gerekmektedir. Bu uygulama ile 0 kalite kaybı ile görüntüyü sıkıştırabilir ve durumunuz paylaşabilirsiniz.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 8 Ortalama: 3.3]
Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu