Whatsapp Güvenlik Kodu Neden Değişir?

Whatsapp güvenlik kodu bir kullanıcının yeni bir akıllı telefona Whatsapp uygulamasını yüklemesi ile değişir. “Güvenlik kodunuz değişti” mesajı birçok WhatsApp kullanıcısını rahatsız ediyor!

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, bir kullanıcı kendisini yeni bir akıllı telefona yeniden kaydettirirse, güvenlik kodu değişiklikleri hakkında kullanıcıları uyarmayı planlıyor. Sizinle başka bir kişi arasındaki uçtan uca şifreli sohbetler, o sohbete gönderdiğiniz aramaların ve mesajların uçtan uca şifreli olduğunu doğrulamak için kullanılan kendi güvenlik kodlarına sahiptir. Güvenlik kodu, iletişim bilgileri ekranında hem QR kodu hem de 60 haneli bir sayı olarak bulunabilir.

Bazı durumlarda Whatsapp güvenlik kodu değişir ve sizde Whatsapp güvenlik kodunu neden değişir merak edebilirsiniz. Bu yazımızda Whatsapp güvenlik kodunun neden değiştiği hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Whatsapp Güvenlik Kodu Neden Değişir?

Whatsapp güvenlik kodunun değişmesinde birden fazla sebepler olabilir. Uçtan uca şifrelenmiş sohbetinize ait güvenlik kodu sizin veya sohbetteki bir kişinin telefonunu değiştirmesi ya da Whatsapp’ı silip tekrar yüklemesi ile değişir. Temel nedeni sohbet ettiğiniz kişinin ya da sizin telefonunuzu değiştirmeniz veya Whatsapp’ı silip, yeniden yüklemeniz güvenlik kodunu değiştirir. Güvenlik kodu değiştiğinde WhatsApp sohbet ekranında “… kişinin güvenlik kodu değişti” uyarısı görebilirsiniz.

Whatsapp güvenlik kodunun değişmesinin iki nedeni vardır;

  1. Siz veya sohbet ettiğiniz kişinin Whatsapp’ı silip tekrar yüklemesi
  2. Ya da yine siz veya karşı tarafın yeni bir telefona geçmesidir.

Whatsapp Güvenlik Kodu Nasıl Değiştirilir?

Whatsapp güvenlik kodunu değiştirmeniz manuel olarak uygulama içerisinden mümkün değildir. Whatsapp güvenlik kodunu değiştirmek için uygulamayı silip tekrar yüklemeniz veya telefonunuzu değiştirmeniz gerekmektedir.

Whatsapp güvenlik kodu değiştirme işleminin en kolay yolu uygulamayı cihazdan kaldırıp, tekrar yüklemektir. Tamamen uygulamayı silmeden önce yedekleyerek, tekrar yüklemenizde yedekten geri sohbetlerinizi yükleyebilirsiniz.

Whatsapp Güvenlik Kodu Değişti Uyarısı

Whatsapp güvenlik kodu değişti uyarısı, bir kullanıcı yeni bir akıllı telefona yeniden Whatsapp’ı yüklemesi veya değiştirmesi ile gelen bilgilendirme uyarısıdır. Uçtan uça sohbetlerinizin şifrelendiği uygulamada bazı durumlarda güvenlik kodları değişmektedir. Sizin farkında bile olmadığınız ve arka planda gerçekleşen tüm bu adımlar bazı durumlarda kullanıcılara bir uyarı gönderebilmektedir.

Whatsapp güvenlik kodu değişti uyarısı almak için;

  • WhatsApp Ayarlarını açın.
  • Hesap > Güvenlik’e dokunun.
  • Buradan Güvenlik Bildirimlerini Göster’e dokunarak güvenlik bildirimlerini etkinleştirebilirsiniz.
Whatsapp güvenlik kodu neden değişir?

Whatsapp güvenlik kodunun değişmesini nedeni; sohbet ettiğiniz kişi veya sizin telefon değişikliği ya da Whatsapp’ı silip tekrar yüklemesidir.

Whatsapp güvenlik kodu nasıl değiştirilir?

Whatsapp güvenlik kodu değişikliği uygulama içerisinde sunulan bir özellik olmadığından manuel değiştiremezsiniz. Değiştirmek için Whatsapp uygulamasını silip tekrar yüklemeniz ya da telefon değiştirmeniz gerekmektedir.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu