Whatsapp Konuşmaları Dinlenir Mi?

Whatsapp konuşmaları uçtan uça şifreleme yöntemi ile karşı tarafa şifreli olarak gönderilmesinden dolayı ses kayıtları ve canlı dinlenemez. Ancak telefonunuza gizlice yüklenen bir casus uygulaması ya da kötü amaçlı yazılımları konuşmalarınızı kayıt altına alabilir ve dinlenebilir. Aynı zamanda güvenli olduğunu bildiğiniz ve mikrofon kullanımı yetkisi verilen uygulamalarda Whatsapp konuşmalarınızı dinlenir kılabilmektedir.

Bir kişinin WhatsApp konuşmalarını dinlemek için, öncelikle o kişinin cihazına fiziksel olarak erişiminiz olması gerekmektedir. Eğer erişiminiz varsa, cihazın içindeki WhatsApp verilerini kopyalayabilir ve bunları bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Ardından, bu verileri bir veri kurtarma programı kullanarak tarayabilir ve konuşmalara, ses dosyalarına erişebilirsiniz. Bu yazımızda Whatsapp konuşmaları dinlenir mi sorusuna cevap aracağız.

Whatsapp Konuşmaları Dinlenebilir Mi?

Whatsapp uygulamasından yapılan tüm konuşmalar uçtan uca şifreleme ile korunduğundan, hiç kimse WhatsApp konuşmalarını dinleyemez. WhatsApp herhangi bir konuşmayı, sesli aramayı veya sesli mesajı dinlemek için kaydetmez ve müdahalede bulunmaz. WhatsApp, Facebook ve hatta polisin uygulamayı kullanarak konuşmaları dinlemesine izin verecek bilinen hiçbir yöntemi yoktur.

Whatsapp konuşmaları dinlemek için;

  • Konuşmaları dinleyebilmek için “Konuşma Kaydedici” uygulaması indirilmelisiniz.
  • Anroid cihazlarda Playstore, iOS sistemlerde ise Appstore mağazasına gidin.
  • “Whatsapp konuşmaları dinleme” yazın ve ilk çıkan uygulamayı indirin.
  • Uygulama Whatsapp üzerinden yapılan tüm konuşmaları kaydetmenize ve daha sonra Whatsapp konuşmaları dinlemenize imkan sağlamaktadır.

Whatsapp konuşmaları sadece bilginiz dışında yüklenen konuşma kaydedici casus yazılımlar aracılığı kaydedilir ve daha sonra dinlenebilir. Konuşma kaydetme amaçlı geliştirilen casus uygulamaları izniniz olmadan mikrofonunuza erişerek telefonunuzdan yaptığınız konuşmaların dinlenmesini sağlar. Casus yazılımlar olarak bilenen bu tür uygulamalar dışında Whatsapp konuşmalarının dinlenmesi ve kaydedilmesi imkansızdır. Bu tür konuşma kaydetme uygulamalarını yüklemek içinde cihazınıza fiziksel olarak erişilip, kurulum yapılması gerekmektedir.

Whatsapp Devlet Tarafından Dinlenir Mi?

Whatsapp üzerinden yapılan tüm konuşmalar, sesli mesajlar ve ses dosyaları uçtan uça şifreli olarak karşı tarafa iletilir, devlet tarafından dinlenemez. Mesajlar veri transferi sırasında veri merkezlerinden devlet tarafından dinlenmek istenilse bile şifrelenmiş konuşmaları dinlemesi mümkün değildir. Whatsapp mesajlarının dinlenebilmesi için telefonunuza casus yazılım yüklemesi veya QR kodunuz ile oturum açılması gerekmektedir.

Whatsapp aracılığıyla iletişime geçilen kişiler ile yapılan telefon konuşmaları devletin hiçbir kolluk gücü tarafından dinlenemez. Ancak yasal bir düzenleme sonucu Whatsapp mesajını gönderen cihazın bilgisi, konumu, hesaba ait telefon numarası vs. detayına ulaşılabilmektedir. Bu bilgiler dışında yapılan telefon konuşmaları devlet tarafından dinlenemez Çin’de olduğu gibi sadece uygulamanın kullanımı yasaklanır.

Whatsapp Dinlenir mi?

Whatsapp uygulaması üzerinden yapılan tüm mesajlar, aramalar ve görüşmeler uçtan uça şifreleme ile korunduğundan dinlenemez.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu