Whatsapp Sesli Yazma

Whatsapp sesli yazma özelliği konuşarak söylediğimiz kelimelerin metin mesajına çevrilmesi durumudur. Bu özellik uzun zamandır Whatsapp’ta bulunmaktadır ancak birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Telefon klavyesi ile mesaj yazamayacağımız durumlarda konuşarak sesli yazma özelliğini kullanabiliriz.

Whatsapp sesli mesaj yazma, uygulama üzerinden klavyeyi kullanmadan sesimizle yazdırdığımız mesajları karşı tarafa gönderebileceğiniz bir özelliktir. Whatsapp dikte özelliği olarak da bilinen konuşarak mesaj yazma özelliği hem iOS hem de Android cihazlarda bulunan klavyedeki mikrofon simgesi ile kullanılmaktadır. Bu yazımızda Whatsapp sesli yazma özelliğini konuşma anında nasıl metin mesajına çevirebileceğimiz hakkında detaylı bilgi paylaşacağız.

Whatsapp Sesli Yazma Nasıl Yapılır?

WhatsApp sesli mesaj yazmaya başlamak için, mesajı göndermek istediğiniz kişinin sohbet penceresini açın. Şimdi mesaj gönderdiğimiz kutuya tıklayıp, klavyenin açılmasını sağlayın. Sağ üstteki (Android kullanıcıları için) veya sağ alttaki (iOS kullanıcıları için) mikrofon simgesine dokunun. Konuşarak mesaj yazılmasını sağlamak için ekrana çıkan Tap to pause altında ki mavi daireye basılı tutun ve konuşmanız bittikten sonra gönder düğmesine dokunun.

Whatsapp sesli yazmak için;

 • Whatsapp uygulamasını açın.
 • Konuşarak mesaj göndermek istediğiniz kişi ile sohbet başlatın.
 • Metin yazmayı yayınladı tıklayarak klavyenin çıkmasını sağlayın.
 • Klavye ekranın sol üstünde yer alan mikrofon simgesine dokunarak konuşmaya başlayın.
 • Siz sesli konuştukça metinler oluşmaya başlayacaktır ve gönder tuşu ile karşı tarafa iletebilirsiniz.

Whatsapp sesli yazma özelliğinde noktalama işareti eklemek için noktalama işaretinin ismini söylemeniz yeterlidir, yani ‘virgül’, ‘nokta’, ‘tire’ Böylece mesajınıza eklenir.

Whatsapp Konuşarak Mesaj Yazma

Whatsapp konuşarak mesaj yazma klavyeyi kullanmayacağınız zamanlarda sesli konuşarak mesaj yazılmasını ve karşı tarafa gönderebilmemizi sağlayan bir özelliktir. Anlık olarak konuşmalarımızın metne çeviren bu özellik ile klavye kullanmadan konuşmayı anlık olarak yazıya çevirme yapabiliriz. Genellikle başkaları ile uzun sohbet konuşmaları yaparken konuşarak mesaj yazma özelliğini çok sık kullanırız.

Whatsapp konuşmayı yazıya çevirmek için;

 • Telefonunuzda WhatsApp’ı açın
 • Bireysel veya grup sohbetine dokunun
 • Mesaj yazma alanını seçin ve klavyenin açılmasını sağlayın.
 • Mikrofon simgesine uzun dokunun ve mesajınızı kaydedin.
 • Mesajı kaydettiyseniz mikrofon simgesini bırakın ve ‘Gönder’e dokunun

 iPhone’unuzda Google Klavye veya normal iOS klavyesini kullanıyorsanız, dikte özelliğini klavyede bulabilirsiniz.

Whatsapp Sesle Yazma Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Whatsapp sesle yazma özelliğini aktif etmek için Whatsapp sohbet penceresini açın ve mesaj yazdığımız kısıma dokunun. Açılan klavye penceresinin sol üst kısmında ki mikrofon simgesini seçin. Ekranda ki tap to pause yazısının altında ki mikrofona basılı tutarak özelliği aktif edebilirsiniz.

Whatsapp sesle yazma özelliğini aktif etmek için;

 1. Mesaj göndermek istediğiniz kişinin sohbet penceresini açın.
 2. Sanal klavyenizde bir mikrofon simgesi göreceksiniz.
 3. Mikrofon simgesine dokunduğunuzda, konuştuğunuz her şeyi kaydetmeye başlayacaktır.
 4. Sesle yazılan mesaj klavyenizde görünecektir.
 5. Son olarak mesajı göndermeden kontrol ederek karşı tarafa iletin.

Whatsapp Sesli Yazma Çalışmıyor

Whatsapp sesli mesajı göndermek istediğimizde sesle yazma çalışmıyor sorunu yaşıyor iseniz bu yazımızda çözümünü bulabilirsiniz. Whatsapp sesle yazma özelliğinin tanıtılmasıyla çoğu insan çok uzun mesajlarını yazmak yerine sesle yazmayı tercih etmeye başlamıştır. Sesli mesajlar insanların duygularını ve o anki ruh hallerini karşı tarafa aktarabilirken sesle yazılan mesajlar bunu yapamamaktadır.

Whatsapp sesle yazma çalışmıyor ise sesli konuşmanın aktif olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Whatsapp sesle yazma için telefon ayarlarınızda yer alan Google Voice Typing ve Samsung Voice Entry’nin açık ve etkin olması gerekmektedir.

Whatsapp Sesle Yazma Çalışmıyor Çözüm

Google Voice Typing, kullanıcıların kelimeleri ve cümleleri yazmak yerine dikte etmelerini sağlayan, sesten metne giden bir motordur. Google’ın konuşmadan metine özelliği, bazı kullanıcılar için hem Gboard’da hem de Google’ın konuşmadan metine kullanan Whatsapp gibi uygulamalarda sesle yazma çalışmıyor sorununa neden olmaktadır.

Whatsapp sesle yazma çalışmıyor sorunu çözümü;

 • Whatsapp uygulamasını açın ve sohbet ekranında metin yazma yerine dokunarak klavyenin açılmasını sağlayın.
 • Ayarlar (dişli simgesi) üzerine dokunun.
 • “Sesle yazma”yı seçin. Alternatif olarak, Ayarlar > Genel Yönetim veya Sistem > Gboard ayarlarını açabilir ve burada sesle yazmayı bulabilirsiniz.
 • Sesle yazmayı kullan seçeneğini değiştirin.

Whatsapp tüm dillerde sesle yazma özelliğini desteklemez, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Desteklenen dillerin listesi burada bulunabilir.

whatsapp sesli yazma nasıl kullanılır?

Whatsapp sesli yazma kullanmak için sohbet penceresinde mesaj yazma alanına tıklayın. Klavye penceresinin sol üstünde yer alan mikrofon simgesine basılı tutarak sesli yazmaya başlayabilirsiniz.

Whatsapp sesli mesaj yazıya nasıl çevrilir?

Whatsapp sohbet penceresini açın ve mesaj yazma kısmını bir kez dokunun. Açılan klavye penceresinin sol üstünde bulunan mikrofon simgesine basılı tutarak sesli mesaj yazmaya başlayın. öylece konuşmalarınız anlık olarak yazıya çevrilir.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu