Windows 10

Windows 10 Görev Çubuğu Gizleme

Windows 10 görev çubuğu gizleme işlemi ayarlardan gizleyebilen son derece esnek bir araç çubuğudur. Görev çubuğunu hareket ettirebilir, pencereleri tek bir simge halinde birleştirebilir ve ekranınızdan tamamen otomatik olarak gizleyebilirsiniz. Bu, özellikle tam ekran uygulamaları kullanıyorsanız ve kullanılmadığında görev çubuğunu gizlemek istiyorsanız kullanışlıdır.

Başlat çubuğu gizleme işlemi için ayarlar menüsünü açın ve sol bölmeden gizle anahtarını açık konuma getirin. Başlat çuğu gizlemek içi görev çubuğunu otomatik gizle yapabilirsiniz. Windows 10 görev alt çubuk gizleme oldukça yararlı bir araçtır, ama aynı zamanda ekranınızda sürekli görmek istemeyebilir biri görev çubuğu. Sebep ne olursa olsun, birkaç basit adımda Windows 10 görev çubuğu gizleme ile istediğiniz gibi gelip gitmesini sağlayabilirsiniz.

Bu hem masaüstü bilgisayarlar hem de tabletler için işe yarar ve yöntem tamamen aynıdır.

Windows 10 Görev Çubuğu Gizleme Nasıl Yapılır?

Windows 10 görev çubuğu gizleme işletim sisteminin en ustaca özelliklerinden biridir. Bilgisayar ekranının altında yer alır ve favori uygulamalarınızı hızlı bir şekilde başlatmanız için bir yer sağlar. 

Windows 10 görev çubuğu gizleme;

  • Windows 10 görev çubuğunuzun herhangi bir boş alanında , menü seçeneklerinin bir listesini ortaya çıkarmak için sağ tıklayın. 
  • Seçenekler listesinin altında, Görev çubuğu ayarları’na tıklayın.
  • Görev Çubuğu menüsünde, mavi seçeneğin sağındaki küçük kolu tıklatarak “Görev çubuğunu masaüstü modunda otomatik olarak gizle” seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun. Bilgisayarınız aynı zamanda tablet modu da sunuyorsa, bu görünümde görev çubuğunu gizleme seçeneğinin de etkinleştirildiğinden / maviye çevrildiğinden emin olun.  
  • Gizleme seçenekleri etkinleştirildiğinde görev çubuğunuz otomatik olarak kaybolmalıdır. Tasarruflarınızı değiştirmek için seçenekler ekranının sağ üst köşesindeki küçük X işaretine tıklayın.
Windows 10 Görev Çubuğu Gizleme

Mavi kollara tıklayarak artık vurgulanmamaları için görev çubuğunuzu yeniden etkinleştirebileceğinizi unutmayın. 

Komut İstemi Kullanarak Görev Çubuğu Gizleme

Bir bilgisayar korsanı gibi hissediyorsanız, Komut İstemi’ni windows 10 araç çubuğu gizleme komutları çalıştırarak otomatik başlat çubuğu gizleme seçeneğini açıp kapatabilirsiniz.

  • Windows Arama çubuğuna “cmd” yazarak Komut İstemi’ni açın ve ardından arama sonuçlarından “Komut İstemi” uygulamasını seçin.
  • Komut İstemi’nde, görev çubuğunu otomatik olarak gizle seçeneğini açık konuma getirmek için bu komutu çalıştırın.
  • Ve görev çubuğu otomatik gizleme seçeneğini kapatmak için şu komutu çalıştırın.
Gizlemek için: powershell -command "&{$p='HKCU:SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StuckRects3';$v=(Get-ItemProperty -Path $p).Settings;$v[8]=3;&Set-ItemProperty -Path $p -Name Settings -Value $v;&Stop-Process -f -ProcessName explorer}"
Gizlemeyi İptal Etmek için: powershell -command "&{$p='HKCU:SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\StuckRects3';$v=(Get-ItemProperty -Path $p).Settings;$v[8]=2;&Set-ItemProperty -Path $p -Name Settings -Value $v;&Stop-Process -f -ProcessName explorer}"

Araç çubuğu gizleme için araç çubuğuna sağ tıklayın ve menü açıldıktan sonra sol kısımdan “Görev çubuğu “ seçeneğine tıklayın. Masaüstü modunda araç çubuğu seçeneğinde otomatik olarak gizle tiki açık konuma getirirseniz görev çubuğu otomatik gizlenecektir. Anahtar kapalı konuma getirseniz görev çubuğu sabit kalacaktır.

Windows 10 Görev Çubuğunu Gizleme

Windows 10 görev çubuğunu gizlemek için ayarlara girmeniz gerekmektedir.

Windows Görev Çubuğu Nasıl Gizlenir?

Görev çubuğu ayarları seçeneğinden gizleme yapabilirsiniz.

Windows 10 Görev Çubuğu Otomatik Nasıl Gizlenir?

Görev çubuğunun gizlenmesi ekranda bulunan alanı büyütecektir.

Windows 10 Görev Çubuğu Gizlenmiyor

Görev çubuğu sabit kalabilir, otomatik gizlenmiyor olabilir ve bu tam anlamıyla can sıkan bir sorundur.

Windows 10 Görev Çubuğu Ayarları

Görev çubuğunun üzerinde yer alan boş alana basılı tutarak sağ tıklayın ve görev çubuğu ayarları seçeneğini seçin ve görev çubuğunu kilitle’yi aktif edin.

Windows Görev Çubuğu Nerede?

Görev çubuğu masaüstünün alt kısmında yer alan programların ve simgelerin bulunduğu araç çubuğudur. Kilidini açmanız durumunda üst, alt ve sağ, sola konumlandırabilirsiniz.

Windows 10 Görev Çubuğu Saydam Yapma

Kayıt defteri aracı ile görev çubuğunu saydam yapma işlemini uygulayarak şeffaf hale taskbar’ı getirebilirsiniz.

[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

1994 doğumluyum. Bilgisayar programcılığı bölümü mezunuyum. 2018 yılından bu yana SEO ile iç içeyim ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapmaktayım. Teknobilir.com kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu