Genel

Windows 10 ve MacOS’ta bir sabit sürücü nasıl silinir?

Bir sabit sürücüyü, SSD’yi veya harici sürücüyü silmek için birçok neden vardır . Sadece yer açmak, farklı bir dosya sistemiyle çalışacak şekilde ayarlamak veya sürücüdeki her veri izini silmek isteyebilirsiniz, böylece onu sattıktan sonra kimsenin bilgilerinizi alamayacağını bilerek satabilirsiniz.

Neyse ki, silmek istediğiniz sürücünün türü ne olursa olsun, işlem kolay ve anlaşılırdır. Silinen verilerinizin ne kadar güvenli olmasını istediğinize bağlı olarak biraz daha karmaşık hale gelebilir, ancak verileri sürücünüzden temizlemek için birkaç farklı seçeneği gözden geçireceğiz. Ayrıca emin hem yapacağını biliyorsun olacak , Windows 10 ve MacOS .

Windows 10’da bir sürücü nasıl silinir

Windows 10’da bir sürücüyü silmek (veya biçimlendirmek) için atmanız gereken adımlar, sürücünün yalnızca depolama için mi yoksa etkin Windows kurulumunuz için mi kullanıldığına bağlı olarak değişecektir.

Önce birincisini gözden geçireceğiz, ancak daha sonra Windows’un yüklü olduğu sürücüyü nasıl sileceğinizi açıklayacağız.

Bir sürücüyü biçimlendirmenin en hızlı yolu, doğrudan “Bu Bilgisayar” penceresinde bulunur.

Birinci adım: Windows aramasını açıp “Bu Bilgisayar” yazıp Enter tuşuna basarak “Bu Bilgisayar”ı açın.

Bu, bazı bilgisayar klasörlerinizi ve ona bağlı sürücüleri gösteren yeni bir pencere açacaktır.

İkinci adım: Silmek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve Format’ı seçin.

Biçimlendirme menüsü açılacaktır. Bu, sürücüyü nasıl temizleyeceğiniz ve biçimlendirmeden sonra sürücüyü adlandırma seçeneği ve biçimlendirmeden sonra yeni veriler için nasıl ayarlamak istediğiniz konusunda size birkaç seçenek sunar.

Üçüncü adım: Biçim ayarlarınızı seçin ve sürücüyü silmek için Başlat’a basın.

Silinen sürücüyü kullanmaya devam etmeyi planlıyorsanız, daha hızlı bir seçim olacak ancak daha az güvenlik sunan “Hızlı Format” seçeneğini kullanabilirsiniz. Hızlı bir biçimlendirme, verilerin hiçbirini kaldırmaz, yalnızca verilerin nerede depolandığını belirleme araçlarını ortadan kaldırarak, sürücü kullanılırken hepsinin üzerine yazılmasına izin verir. 

Sürücüdeki verilerin tamamen silindiğinden emin olmak istiyorsanız, “Hızlı Format” seçeneğini işaretlemeyin. Microsoft Desteğine göre , Windows Vista ve tüm daha yeni sürümlerde, biçimlendirme aracı verileri üzerine sıfırlar yazarak silecektir. 

Alternatif yöntem: Bir sürücüyü Disk Yönetimi’nde de biçimlendirebilirsiniz (Windows Tuşu + X’e basın ve ardından “Disk Yönetimi”ni seçin). Burada sürücülerinizi ve bölümlerini göreceksiniz. Biçimlendirmek istediğiniz sürücüye veya bölüme sağ tıklayın ve “Biçimlendir” i seçin. Yine, hızlı bir formatın normal bir format kadar güvenli olmadığını unutmayın.

Ana Windows 10 sürücünüzü nasıl silebilirsiniz?

Silmek istediğiniz sürücü, Windows 10 işletim sisteminizin kurulu olduğu yerse, yukarıdaki adımları kullanarak onu biçimlendiremezsiniz. Bunun yerine, bir sistem sıfırlaması yapmanız gerekecek (bilgisayarınızı yeniden başlatmakla karıştırılmamalıdır).

Birinci adım: Windows arama çubuğuna “Bu bilgisayarı sıfırla” yazın ve Enter’a basın. Bu sizi bilgisayarınızı sıfırlama ve geri yükleme menüsüne götürecektir.

İkinci adım: Bu Bilgisayarı Sıfırla bölümünün altında “Başlayın”ı seçin. Yeni pencerede “Her şeyi kaldır”ı seçin.

Bu, tüm kişisel dosyalarınızı, uygulamalarınızı ve Windows ayarlarınızı bilgisayardan silme işlemini başlatacaktır. Bilgisayarda kurulu başka sürücüleriniz varsa, onları da silebilir.

MacOS 10.14 Mojave’de bir sürücü nasıl silinir

MacOS’ta bir sürücüyü silme işlemi, silmeyi planladığınız sürücü türüne bağlı olarak biraz farklı olsa da Windows’tan daha zor değildir.

Başlamak için Disk Yardımcı Programını kullanmanız gerekir. ( Not: Mac’inizin birincil sürücüsünü silmek istiyorsanız, önce Mac’i yeniden başlatarak ve açılırken Command + R tuşlarını basılı tutarak, Apple logosu görünmeden önce, ardından macOS Yardımcı Programlarından Disk İzlencesi’ni seçerek macOS Kurtarma’yı açmanız gerekir. ekrana gelecek pencere.)

Birinci adım: Finder’da Uygulamalar klasörünüzü, ardından Yardımcı Programlar klasörünü açın ve Disk Yardımcı Programını bulup açın.

Bu, size Mac’inizin depolama ortamını gösteren yeni bir pencere açacaktır. Sürücüleriniz görüntülenmiyorsa, Görünüm açılır menüsünü seçin ve “Tüm Aygıtları Göster”i seçin.

İkinci adım: Silmek istediğiniz sürücüyü veya birimi seçin ve ardından Disk İzlencesi penceresinin üstündeki Sil düğmesine basın. Sürücü için yeni bir ad ve biçim seçin.

Bu size sürücüyü silmek için mevcut tüm seçenekleri sunacaktır. Seçenekler, sürücünün sabit sürücü mü yoksa yarıiletken sürücü mü olduğuna bağlı olarak farklı olabilir. Sabit sürücü ile Disk İzlencesi, tüm verilerin üzerine birden çok kez yazıldığından emin olmak için sağa kaydırılabilen bir Güvenlik Seçenekleri kaydırıcısı sunar. Bu seçenek SSD’ler için mevcut değildir.

Üçüncü adım: Sürücüyü silme işlemine başlamak için açılır pencerenin altındaki Sil seçeneğine tıklayın.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

1994 doğumluyum. Bilgisayar programcılığı bölümü mezunuyum. 2018 yılından bu yana SEO ile iç içeyim ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapmaktayım. Teknobilir.com kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu