Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Windows 10 işletim sistemin kurulu olduğu bilgisayarınız satın almış veya toplama oluşturmuş olsanız bir sisteme eklenmiş bir ürün anahtarınız olacaktır. Daha doğrusu, Windows 10’un etkinleştirilmiş bir sürümünü kullanıyor iseniz ürün anahtarınız girilmiş demektedir.

Windows 10 ürün anahtarını bilgisayarınıza yüklemek tüm özelliklerini sorunsuz bir şekilde kullanmamıza ve güncellemeleri zamanında almamızı sağlamaktadır. Temiz bir iso dosyası ile Windows 10 yüklemesi yapmamanız durumunda güncelleme alamayacağınız gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Windows 10 ürün anahtarınızı öğrenmeniz gerekiyor ise bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz. 

Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir?

İşletim sistemini bir bilgisayara kurmak için Windows 10 ürün anahtarına sahip olmanız gerekli değildir. Bunu format atarken, yükleme işlemi sırasında ekleyebilirsiniz, ancak daha sonra da kolayca yapabilirsiniz. 

Windows 10 kopyanızı etkinleştirmek ve özelliklerine sınırsız erişim elde etmek için bir Windows 10 ürün anahtarı gereklidir. Bilgisayarınızı etkinleştirilmemiş bir kopya ile kullanmaya devam etmeniz mümkündür, ancak bir dizi özelliği ve en önemlisi önemli güncellemeleri kaçıracaksınız. 

Ayrıca, Windows 10’un etkinleştirilmiş bir kopyasını kullanmadığınızı hatırlatmak için zaman zaman sizi rahatsız edecektir. 

Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

Windows 10’un bir kopyasını satın almanız gerekiyorsa, size manuel olarak girmeniz için veya Microsoft Hesabınıza otomatik olarak uygulanacak bir anahtar verilir. Bilgisayarınızdaki Microsoft Store üzerinden satın alırsanız, ikincisi geçerli olacaktır. 

Yetkili bir bayi aracılığıyla dijital olarak satın alırsanız veya fiziksel bir kutu alırsanız, size ürün anahtarının manuel olarak girmeniz gereken bir kopyası verilecektir. İhtiyaç duymanız durumunda bunu güvende tutmak iyi bir fikirdir, ancak yanlış yerleştirirseniz hepsi kaybolmaz. 

Windows 10 Ürün Anahtarını Bilgisayarda Bulma

Windows 10 ürün anahtarını bulma işlemi için birden fazla araç veya uygulama kullanabilirsiniz. UEFI/BIOS’a tanımlanan ürün anahtarları dahil çok daha hızlı ve programsızda bulabilirsiniz.

Windows 10 ürün anahtarı bulma


Windows 10 ürün anahtarı bulma adımları;

 • Windows Tuşu + R tuşuna aynı anda basın.
 • Çalıştır ekranına cmd yazın ve aratın.
 • Komut istemi ekranı açılacaktır.
 • Bu ekrana aşağıdaki kodu yazın ve enter tuşuna basın
 • Windows ürün anahtarı bulma işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Windows 10 Etkinleştildi mi?

İlk aşama, Windows 10 kopyanızın etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol etmektir. Öyleyse, ürün anahtarınızı bulabileceksiniz. Değilse, bir tane satın almanız gerekecek. 

Bilgisayarınızda ‘Ayarlar’ uygulamasını açın ve ardından ‘Güncelleme ve Güvenlik’i seçin. Ardından, kenar çubuğunda “Etkinleştirme”yi tıklayın. 

Şimdi, Windows 10’un etkinleştirilip etkinleştirilmediğini ve bunun dijital bir lisansla mı yoksa Microsoft Hesabınıza bağlı bir dijital lisansla mı olduğunu belirten bir mesaj göreceksiniz.

Windows 10 Ürün Anahtarı Bulma

İlk adım, Komut İstemi’ni yönetici haklarıyla açmaktır. Windows’da ‘Komut İstemi’ yazın ve göründüğünde, sağ tıklayın ve ‘Yönetici Olarak Çalıştır’ı seçin. Açılan mesaj kutusunda ‘Evet’i tıklayın ve Komut İstemi penceresi açılacaktır. 

Alternatif olarak, Windows PowerShell’i kullanabilirsiniz. Bunu, Başlat Menüsüne sağ tıklayıp ‘Windows Powershell (Yönetici)’ seçeneğini seçerek açın.

Şimdi Windows 10 ürün anahtarınızı görmek için gerekli komutu girmeniz gerekecek. Büyük / küçük harfe duyarlı olduğunu unutmayın, bu nedenle tam olarak aşağıdaki gibi kopyalamanız gerekir : 

wmic path SoftwareLicensingService get OA3xOriginalProductKey

‘Enter’a basın ve şimdi önünüzde ürün anahtarını göreceksiniz. 

Komut istemi ile Windows 10 ürün anahtarı öğrenme

 • Sol alt köşedeki Windows logosuna tıklayın.
 • Arama yerine “Komut İstemi” yazın.
 • Ürün anahtarını öğrenmek için komut istemine tıklayın.
 • “wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey” Kodu yazın ve enter tuşuna basın.
 • 25 Karakterli Windows 10 ürün anahtarı ekranda yazacaktır.

Windows 10 Ürün Anahtarı Öğrenme

Windows 10 ürün anahtarı öğrenme yalnızca birkaç kez ihtiyaç duyabilirsiniz, ancak bu, sahip olunması gereken önemli bir şeydir. 

Neyse ki, fiziksel bir anahtarınız olsa ve onu kaybetseniz bile, şansınız kalmaz ve her zaman PC’nize dalabilir ve ne olduğunu görebilirsiniz. Yeni bir bilgisayara aktarıyorsanız veya Windows 10’u temiz bir şekilde yüklüyorsanız içiniz rahat olsun. 

Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

Windows 10, bilgisayarınız ile gelen ürün anahtarı anakartınızın sabit yazılımda bulunur. Windows 10 ürün anahtarı öğrenme işlemi için komut istemi aracılığı ile yapabilirsiniz.

Microsoft Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

Ürün anahtarı, dijital kopyasını satın almanız ile birlikte e-posta adresine onay maili gelecektir. Gelen ürün kodu size özel ve eşsiz olacaktır, doğrulamasını yapabilirsiniz.

Windows 10 Ürün Anahtarı Uzunluğu Nedir?

Windows 10 ürün anahtarı uzunlu 25 karakterdir.

Bu makaleyi puanlayın!
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

TeknoBilir

Selam, ben SEO Uzmanı TeknoBilir. Teknobilir.com kurucusuyum.

Bir Yorum

 1. Windows 10 ürün anahtarı öğrenme konunuz için teşekkürler, komut istemi ile bulabildim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu