Genel

Windows 10’da Cortana nasıl devre dışı bırakılır

Windows 10’daki Cortana , efsanevi ismine asla gerçekten ulaşamadı . Masaüstünden uzakta bile, mobil erişim ve Invoke akıllı hoparlörü teknoloji hurda yığınına emanet edilerek Cortana yavaş yavaş öldürüldü . 

Cortana hala Windows 10’da gönderiliyor, bu yüzden ondan gerçekten faydalanan insanlar için en azından bir çıkış var. Ama geri kalanı için Cortana, istemedikleri başka bir şişkinlik parçası. Ayrıca, Windows 10 kullanıcısıysanız Windows 10’u nasıl hızlandıracağınızı bilmek gerekli bir beceri olsa da, yavaşlamaya neden olan tüm bloatware’leri en aza indirmek isteyeceksiniz. 

Cortana’yı tamamen devre dışı bırakmak kolay değil, ancak bir iradenin olduğu yerde genellikle bir yol vardır. İşte yapmanız gerekenler.

  • Windows 10’da nasıl ekran görüntüsü alacağınız aşağıda açıklanmıştır
  • Henüz geçiş yapmadınız mı? Windows 10’a ücretsiz olarak nasıl yükselteceğiniz aşağıda açıklanmıştır

Cortana, Windows 10 görev çubuğundan nasıl gizlenir

Tek istediğiniz Windows 10 görev çubuğundaki Cortana düğmesinden kurtulmaksa, basit bir düzeltme var. Cortana’yı devre dışı bırakmayacak, ancak onu gözlerden gizleyecektir. 

Görev çubuğunda herhangi bir yere ‘sağ tıklayın’ ve ‘Cortana düğmesini göster’ seçeneğini tıklayın. Cortana daha önce görüntülendiyse, düğme artık kaybolacaktır. Geri getirmek isterseniz, aynı işlemi tekrar yapın.

Windows 10’da Cortana nasıl devre dışı bırakılır

Ne yazık ki Cortana, Windows 10 PC’nizden kolayca kaldırılamaz. Yerleşik bir özellik olarak Microsoft bu olasılığı devre dışı bırakmıştır. 

İyi haber, şanssız değilsin. Cortana’yı devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır, ancak ilki Windows 10 Home veya Pro’da olsanız da evrenseldir. 

Başlamadan önce, bunun kayıt defterinde değişiklik yapmayı içerdiğine dikkat edilmelidir ve her zaman dikkatli olunmalıdır. Anlamadığınız şeylerde değişiklik yapmak PC’nizde oldukça vahim sonuçlara yol açabilir, bu yüzden her zaman dikkatli olun.

1. Kayıt Defteri Düzenleyicisini açın

Windows 10’da Cortana’yı devre dışı bırakmak için yapmanız gereken ilk şey, Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmaktır. Bunu Başlat Menüsündeki ‘Windows Yönetimsel Araçlar’ klasöründe bulacaksınız. 

Alternatif olarak, Windows 10 arama kutusunu kullanın ve ‘Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ yazın. Bu uygulamanın cihazınızda değişiklik yapmasına izin vermek isteyip istemediğiniz sorulduğunda, ‘Evet’i tıklayın.

2. Gerekli kayıt defteri girdisini bulun

İlk bölüm için, klasörlerle dolu kenar çubuğunda olmanız gerekir. Önce ‘HKEY_LOCAL_MACHINE’ klasörünü bulun ve ardından ‘SOFTWARE’ klasörünü genişletin. 

Buradan ‘İlkeler’i, ardından ‘Microsoft’u, ardından ‘Windows’u bulmanız gerekir. ‘Windows’ klasörünün içinde (Anahtar olarak da bilinir) zaten ‘Windows Arama’ etiketli başka bir klasörünüz olabilir. Eğer yapmazsan, önce bir tane yapman gerekecek. 

‘Windows’ klasörüne sağ tıklayın, ardından ‘Yeni’yi ve ardından ‘Anahtar’ı seçin. ‘Windows Arama’ olarak adlandırın.

3. Kayıt defterinde Cortana’yı devre dışı bırakın

Sonraki adım, Windows 10’da Cortana’yı gerçekten devre dışı bırakacağınız yerdir. Bir kez daha, önce kayıt defterinde yeni bir giriş oluşturmanız gerekir. 

Bir önceki adımda oluşturduğunuz ‘Windows Search’ klasörüne sağ tıklayın, ‘Yeni’yi seçin ve bu sefer ‘DWORD (32-bit) Değeri’ni seçin ve ‘AllowCortana’ olarak adlandırın. 

Bu yeni öğeye çift tıklayın ve değerinin ‘0’ olarak ayarlandığından emin olun. ‘Tamam’ı tıklayın ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini kapatın. Etkinleşmesi için şimdi PC’nizi yeniden başlatmanız gerekecek. 

Yeniden başlatıldığında Cortana devre dışı bırakılır. Bunu görev çubuğuna sağ tıklayarak kontrol edebilirsiniz ve bir zamanlar orada olan ‘Cortana Düğmesini Göster’ seçeneğini artık görmeyeceksiniz. Başlat Menüsündeki uygulamalar listesinde görünmeye devam edecek, ancak açmaya çalıştığınızda göreceğiniz gibi artık tamamen devre dışı bırakıldı. 

Cortana’yı tekrar etkinleştirmek isterseniz, aynı adımları izleyin ve ‘AllowCortana’da değeri ‘1’ olarak değiştirin.

4. Grup İlkesi Düzenleyicisi ile Windows 10 Pro’da Cortana nasıl devre dışı bırakılır

Windows 10 Pro kullanıyorsanız yukarıdaki yöntem de işe yarayacaktır ancak Windows 10 Home’da mümkün olmayan bir alternatif vardır. Cortana, Windows 10 Pro’daki Grup İlkesi Düzenleyicisi ile devre dışı bırakılabilir ve kayıt defterinde herhangi bir değişiklik yapma gereğini ortadan kaldırır.  

Çalıştır kutusunu açmak için ‘Win + R’ tuşlarına basarak Grup İlkesi Düzenleyicisini açın ve ardından ‘gpedit.msc’ girin. Ardından, önce “Bilgisayar Yapılandırması”na, ardından “Yönetim Şablonları”na, “Windows Bileşenleri”ne ve son olarak “Ara”ya giderek gerekli klasöre gidin.

Sağdaki bölmeye giderek, ‘Cortana’ya İzin Ver’ adlı girişi bulun ve açmak için çift tıklayın. ‘Devre Dışı’ olarak ayarlayın, ardından ‘Tamam’ı tıklayın ve Grup İlkesi Düzenleyicisini kapatın. 

Kayıt yönteminde olduğu gibi, değişikliklerin etkili olması için şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek.

Özet

Siri, Google Asistan ve Alexa gibi akıllı asistanlar milyonlarca insanın günlük yaşamının ayrılmaz bir parçası haline geldiğinden Cortana’nın tam potansiyeline hiçbir zaman tam olarak ulaşamaması talihsiz bir durumdur. 

Birinin Windows 10 PC’lerinde Cortana’yı devre dışı bırakmak isteyebileceği birçok neden vardır ve neyse ki Microsoft bunu istemese de, bunun bir yolu var.

[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Mehmet BİLİR

1994 doğumluyum. Bilgisayar programcılığı bölümü mezunuyum. 2018 yılından bu yana SEO ile iç içeyim ve son 1 yıldır blog danışmanlığı yapmaktayım. Teknobilir.com kurucusuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu